“CENGİZ GİT KÖYÜNE TAŞ OCAĞI KUR BU CENNET VADİYİ YOK ETTİRTMEYECEĞİZ” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

“CENGİZ GİT KÖYÜNE TAŞ OCAĞI KUR BU CENNET VADİYİ YOK ETTİRTMEYECEĞİZ”

Bu haber 01 Nisan 2021 - 17:23 'de eklendi ve kez görüntülendi.
“CENGİZ GİT KÖYÜNE TAŞ OCAĞI KUR BU CENNET VADİYİ YOK ETTİRTMEYECEĞİZ”

İkizdere, İşkencedere vadisinde yapılacak olan taş ocağına karşı çadır kurup nöbet tutan yurttaşlar İkizdere dernekleri federasyonu öncülüğünde vadide bugün protesto eylemi düzenledi.

“CENGİZ GİT KÖYÜNE TAŞ OCAĞI KUR BU CENNET VADİYİ YOK ETTİRTMEYECEĞİZ”

Gençağa KARAFAZLI –Hüseyin ALTUN

RİZE –

AKP Hükümetine yakınlığıyla bilinen Cengiz İnşaatın, Rize İyidere ilçesinde yapımını üslendiği Lojistik Liman inşaatı taş ihtiyacı için İkizdere, işkencedere vadisinde kurulacak olan Taş ocağına karşı 1 haftadan beri nöbet tutan yurttaşlar, İkizdere Dernekler Federasyonu (İDEF) öncülüğünde bugün bir protesto eylemi gerçekleştirdi.

Gerçekleşen Protesto eylemine, Yaşam savunucuları, İHD temsilcileri, Derelerin kardeşliği üyeleri, Çay üreticileri temsilciği, ÇGD, Sol Parti, CHP kadın komisyonu üyeleri ile yurttaşlar katıldı.

İşkencedere vadisi girişinde gerçekleşen protesto eyleminde yurttaşlar ellerinde “çay mı taş mı? Taş ocağına değil turizme yatırım, bu taşlar cengiz’ e bedava, dinamit sesi değil kuş sesi, İkizdere taş ocağına kurban edilemez, sular özgür aksın, yaşam alanlarımıza dokunma, Toz fabrikası değil çay fabrikası istiyoruz” şeklinde yazılı dövizlerle taş ocaklarını protesto ettiler.

“TAŞ OCAĞI YAPILIRSA VADİDE HAYAT SON BULACAK”

Protesto eyleminde konuşma yapan yurttaşlar, AKP yakınlığıyla bilinen Rize’li Cengiz inşaata seslenerek “Kalkandere senin ilçen git oradan taş al bizim cennet vadimizi bırak” diye seslendi.

Yurttaşlar Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenerek acele kamulaştırma kararını yeniden gözden geçirmesini isterken, eylemde İkizdere dernekler Federasyonu (İDEF) başkanı Ziya Yıldırım yaptığı konuşmada son çıkarılan kamulaştırma ilanları ile birlikte eşsiz doğaya sahip koruma altına alınmış turizm bölgesi ilan edilmiş İskencedere vadisi yok olmakla karşı karşıya kaldığını, Taş ocağının yapılması durumunda vadide hayatın son bulacağını söyledi.

“VADİMİZ BİNLERCE BİTKİ TÜRÜVE YABAN HAYATINA EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR”

Başkan Yıldırım’ın ardından İDEF adına yapılan basın açıklamasını Pınar Baş okudu.

“Doğu Karadeniz Bölgesi, Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından dünyada biyolojik çeşitlilik açısından korumada öncelikli 200 ekolojik alandan biri olarak belirlenmiştir. Bölgeye bu özelliği kazandıran ise binlerce bitki türü ve yaban hayatına ev sahipliği yapan Fırtına, Senöz, Hemşin, Çağlayan, Arılı ve İkizdere gibi vadilerimizdir.

“İKİZDERE VADİSİ DOĞAL SİT ALANI İLAN EDİLDİ”

Rize İli, İkizdere İlçesi, İkizdere Vadisi Doğal Sit Alanı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 13.08.2020 tarihli ve 170536 sayılı olur’u ile kısmen “Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanı ” ve kısmen “Doğal Sit-Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı” olarak tescil edilmiştir.

Bölge halkının ve ileri gelenlerinin yıllardır süren uğraşmaları sonucu, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından İkizdere Vadisi’nin bölgenin yeni turizm destinasyon alanı olması proje mevcuttur.

“CENNET VADİMİZ CENGİZ İNŞAATIN TAŞ OCAĞI KAYNAĞI OLARAK KULLANILACAK”

Bunlara rağmen ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI TRABZON 11. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ tarafından Şimşirli köyü ve Cevizli köyü, Gürdere köyü arasında ki İşkencidere vadisi için yeni ruhsatlar verilmiştir. İyidere lojistik liman ihalesini alan Cengiz inşaat tarafından İşkencedere vadisi Taş ocağı kaynağı olarak kullanılmak istenmektedir.

“MAHKEMENİN TAŞ OCAĞI OLAMAZ DEDİĞİ YERDE YENİ RUHSAT ALINDI”

2019 yılı sonunda, İkizdere ilçemizin Cevizlik köyü ile Gürdere köyü arasında bulunan İşkencedere vadisinde bir Taş ocağı ve kırma eleme tesisinin kurulması, bölge halkının başvurusu sonucu mahkeme kararı ile durdurulmuştur. Davamız şu anda bilirkişi tespit sürecindedir.

“YENİ RUHSATTA ON BEŞ MİLYON TON TAŞ ÇIKARILACAK”

Vadide verilen ve durdurduğumuz Taş ocağı ruhsatına rağmen 2020 yılı 8. ayında Ulaştırma ve alt yapı bakanlığı tarafından yeni bir taş ocağı ruhsat başvurusu yapılmış ve ruhsat alınmıştır. Bir önce ki projede yıllık 100.000 Ton taş çıkarılacaktı.

Bu yeni ruhsatta yıllık 15.724.800 ton taş çıkarılması hedeflenmektedir. Bakanlık bununla da kalmamış, vadinin devamında bulunan Şimşirli köyüne de aynı tonajlı taş ocağı ruhsatını almıştır.  İki tesiste toplam yılda 31.509.600 ton taş çıkartılması planlanan bölge tamamen yok edilecektir. İkizdere bölgesinde daha önce açılan üçtaş ocağına yeni açılacak taş ocakları ile birlikte İkizdere turizm bölgesi ilan edilmişken artık TAŞ OCAĞI BÖLGESİ HALİNE gelecektir.

“TAŞ OCAĞI ÖLGE HALKINA DANIŞILMADAN YAPILMAK İSTENİYOR”

Bu bölgede yaşayan köylüleri direk ilgilendiren ve geçim kaynakları yaşam alanlarını ortadan kaldıracak, doğal yaşamı ve ekolojik dengeyi alt üst edecek bu girişimler bölgedeki köylülere danışılmadan yapılmaktadır.

Dünyada sayılı vadiler arasında yer alan İkizdere vadisinin kollarından olan İşkencidere vadisi eşsiz bitki örtüsüne sahiptir. Vadide bulunan orman sayısız yabani hayata ev sahipliği yapmaktadır.

” Deli Bal” olarak bilinen ve vadinin önemli geçim kaynaklarından olan ürün, vadide doğal yöntemlerle yöre köylüleri tarafından senede 1 ton üretilmekte ve temel geçim kaynaklarından birini oluşturmaktadır.

“EN TEMEL GEÇİM KAYNAĞI OLAN ÇAY VE ARICILIK SON BULACAK”

Taş ocağının vadiye vereceği en büyük zararlardan bir tanesi de köylülerin en önemli geçim kaynağı olan Çay bahçeleridir. Organik çay üretimi, özellikle son yıllarda hayvancılığın bitmesiyle köylülerin önemli geçim kaynaklarından biri olmuştur. Taş ocağının yaratacağı tahribatla halk bu yaşam kaynaklarını da kaybedecektir.

“BU YIKIMIN HİÇ BİR HAKLI GEREKÇESİ OLAMAZ”

Gelişmiş pek çok ülke, dünyada yaşanan iklim ve ekolojik krize karşı, İkizdere vadisi gibi essiz yerleri koruma altına alırken, bizim doğamızın ve yaşam alanlarımızın Taş ocaklarına kurban edilmesinin hiç anlamı yoktur.

Verilen yanlış kararlardan dönülmesi oldukça kolaydır. Geri dönüşümü olmayan yıkım ve talan yapıldığın da,  bunun sorumluluğunun hiçbir haklı gerekçesi olmayacaktır”

Gerçekleşen protesto eylemi sonrası yurttaşlar tekrar nöbet çadırına giderek nöbetlerine devam ederken ulaştırma bakanlığı Trabzon 11. Bölge müdürlüğü görevlilerinin vadiye şantiye kurmak için önümüzdeki günlerde çalışmalara başlayacağı öne sürüldü.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA