ADOKOP FELAKET İMTAHANDIR DİYENLERE BÖYLE SESLENDİ”SORUMLULARI ALLAHA HAVALE ETMİYORUZ” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

ADOKOP FELAKET İMTAHANDIR DİYENLERE BÖYLE SESLENDİ”SORUMLULARI ALLAHA HAVALE ETMİYORUZ”

Bu haber 25 Temmuz 2021 - 10:50 'de eklendi ve kez görüntülendi.
ADOKOP FELAKET İMTAHANDIR DİYENLERE BÖYLE SESLENDİ”SORUMLULARI ALLAHA HAVALE ETMİYORUZ”

Önceki gün yaşanan sel felaketi sonrası sular altına kalan Artvin’in Arhavi ilçesinde yaşanan sel felaketi konusunda Arhavi doğa platformu yaşanacaklar konusunda yetkilileri önceden uyardığı ortaya çıktı.

“DERELERİ BETON KANALLARA ALIRSANIZ FELAKATLE KARŞILAŞACAĞIZ SORUMLULARI ALLAHA HAVALE ETMİYORUZ”

Gençağa Karafazlı-Hüseyin Altun-

ÖZEL HABER

Doğu Karadeniz’de en çok yağmurun yağdığı Rize ve Artvin illerinde son günlerde yağan yoğun yağmur sonrası oluşan sel ve heyelanda 6 kişi yaşamını yitirmiş 3 kişi ise sel sularına kapılarak kaybolmuştu.
Yaşanan sel ve heyelanlar sonrası dün Rize’ye ardından Artvin’in Arhavi ilçesine giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan heyelan bölgelerinde incelemelerde bulundu ardından Arhavi merkez cami balkonundan vatandaşlara “sel ve heyelanda yaşananlar bir felakettir. Bu felaket bir imtihandır. Arhavililer dimdik durdular bir çılgınlık yapmadılar en kısa sürede yaraları saracağız” şeklinde değerlendirmelerde bulunmuştu.

“FELAKETİN OLACAĞINI 10 GÜN ÖNCE HABER VERMİŞLERDİ”

Arhavi’de HES projeleri taş ocakları ve Derelerin beton kanallara alınmasına karşı mücadele eden ve bahse konu projelerden vaz geçilmemesi durumunda Arhavi ilçesinin büyük bir felaketle karşı karşıya kalacağını yaşanan bu felaketten 10 gün önce sosyal medya (Facebook) hesabından açıklayan Arhavi Doğa Koruma Platformu sözcülerinden elektrik mühendisi Hasan Sıtkı özkazanç Arhavi’de yaşanacak olanları şu sözlerle dile getirmiş yetkilileri uyarmıştı.

“ARHAVİ’Yİ TEHDİT EDEN CİDDİ CAN VE MAL KAYIPLARI OLUŞTURACAK TAŞKIN RISKLERİ VAR”

“Arhavi İlçe merkezinde Boğaziçi mahallesi geçtiğimiz 10 yıl içinde sanırım üç kez sel altında kalma riski ile karşı karşıya kaldı.

2015 yılında büyük ölçüde su altında kaldı. Bir keresinde Cumhuriyet mahallesinde dere bendinini epeyce hırpaladı ve oydu. Bendin aşılması ve derenin taşması yağışın azalması ile engellenmiş oldu. Birkaç kere daha dere yatağını doldurdu ve taşmaya ramak kaldı. Yer yer de yatağından taştı. Arhavi’de şehri tehdit eden ve ciddi can ve mal kayıpları riski doğurması olası iki taşkın riski bulunmaktadır. Birincisi Kapisre Deresinin ana yatağından taşması ve bunun sonucunda Boğaziçi Mahallesinin belirli bir kota kadar su ile dolmasıdır. Geçtiğimiz yıllarda bu riskin oluşmasına çok yaklaştığımız taşkınlar oluştu ama çok şükür bu risk henüz gerçekleşmedi. Fakat önümüzdeki yıllarda bu riskin oluşması kaçınılmaz gözüküyor. Bu riske karşı alınabilecek tek bir önlem var. O da Dere yatağının genişletilmesi ve geçmişte dereden çalınan yatağın bir kısmının dereye geri verilmesidir. Oluşan yapılaşma koşulları göz önüne alındığında halen sınırlı bir kamulaştırma ile bu genişletmeyi yapabilir durumdayız.”

“DERE YATAKLARI GENİŞLETİLMEZSSE BOĞAZİÇİ MAHALESİ SEL ALTINA KALACAK”

Dere yatakları genişletilmezse Boğaziçi mahallesinin sular altına kalacağı uyarısında bulunan ve heyelanda en çok etkilenen sular altına kalan Boğaziçi mahallesi ile ilgili önceden uyarılarda bulunan Hasan Sıtkı Özkazanç “Kavak Köyü yolunun batı yönünde 20 metre kadar kaydırılması ve bu şekilde dere yatağının genişletilmesi halen mümkün. Bunun yapılabilmesinin önünde tek engel mevcut sanayi sitesinin bir sıra dükkânı olup bu dükkanların kamulaştırılması ile dere yatağı kapasitesi %30-40 civarında artacak şekilde genişletilebilir. Bu yapılmadığı durumda her an için Boğaziçi mahallesinin sel altında kalması riski devam edecek.”

“DERELERİ BETON KANALA ÇEVİRMEK TAŞKIN RİSKİ OLUŞTURACAK”

Derelerin beton kanallara dönüştürülmesi çok yanlış olduğunu ifade eden özkazanç “Bir diğer risk ise Musazade mahallesinden gelen ve mevcut kapalı pazar yerinden geçen derenin oluşturduğu risktir. Bu riski başka bir yazı ile daha ayrıntılı anlatacağım.
Şehir merkezinde bu şekilde ciddi taşkın riskleri varken, çok sınırlı alanlarda taşkın riski bulunan, Ulukent, Balıklı, Sidere, Dülgerli ve Kamilet vadisi gibi doğal güzellikleri ile çok önemli değerler olan alanlarda, dereleri beton kanala çevirmeye çalışmak gerçekten anlaşılması zor bir iştir. Çok yanlıştır. Bu bölümlerde taşkın riski oluşturan ve geçmişte taşkın zararı oluşan bölümlerde tekniğine uygun, doğa ile uyumlu önlemler alınmalıdır.”

“DSİ DERELERİ BETON KANALLARA DÖNÜŞTÜRECEK PROJELERİ HEMEN DURDURULMALIDIR”

DSİ üst köylerde dereleri beton kanallara dönüştürecek projelerden hemen vaz geçmelidir diyen Özkazanç;

“ Âmâ Lome Deresinde veya Konaklı Köyü ile Şenköy arasında olduğu gibi dereyi yok eden, çirkin bir beton kanala dönüştüreni dereyi dere olmaktan çıkaran dere islah projeleri tamamen gereksiz ve dereleri yok eden bir nitelikte işlerdir. DSİ’nin bu şekilde üst köylerde dereleri beton kanala çevirecek projeleri hemen durdurulmalı ve değiştirilerek ancak çok sınırlı ve gerekli yerlerde kaya dolgu veya taş duvar benzeri, çağdaş taşkın koruma önlemleri alınmalıdır.”

“CAN VE MAL KAYIPLARININ SORUMLUSU YEREL POLİTİK SORUMLULAR İLE KAMU GÖREVLİLERİDİR”

Yaşanacak felaketin asıl sorumlularının yerel siyasetçilerle kamu görevlilerin olacağını kaydeden özkazanç;

“Geçmiş olsun Arhavi. Öncelik ilçe merkezindeki taşkın riskine karşı alınacak önlemlere verilmelidir.
Kapisre Deresinin ana yatağı mutlaka ama mutlaka genişletilmelidir. Bu yapılmadığı durumda oluşacak can ve mal kayıplarının sorumluları kamu kaynaklarını yanlış yerlere harcayan, gereksiz yerlerde dereleri beton kanala dönüştüren yerel politik sorumluları ve kamu görevlileri olacaktır.

“SORUMLULARI ALLAHA HAVALE ETMİYORUZ”
Arhavi dereleri platform sözcülerinden olan Erdoğan Güler,şimdi yaraları sarma zamanı olduğunu belirterek yeni bir felaketle karşılaşmadan alınması gerekn önlemler konusunda şunları söyledi;
“On gün önce uyarmışız. Maalesef dikkat çektiğimiz risk ve zararlar oluşmuş. Konu çok basit. Geçmiş veriler çok çok açık idi. Bu riski ve oluşacak zararları görmemek körlük olur idi.
Şimdi yaraları sarma, oluşan zararları karşılama zamanı. Bunca açık taşkın tehdidine karşı, kamu kaynaklarını belediye bizden değil diye köylerde risk olmayan alanlara harcama hesapları yapan yerel siyasi kimlikleri allaha havale etmiyoruz. Onları gerektiği şekilde hep birlikte cezalandıracağız.
On gün önce yazdığımız çözüm hayata geçirilmez ise bu tür acıları ve kayıpları Arhavi’de tekrar yaşayacağız…
Şimdi yaraları sarma ve hızla gerekli kararları alıp Arhavi Deresinin Kavak-Arhavi arasında yatağını genişletmek için gerekli planlamayı yapma zamanıdır diyen Güler;

Temel yanlışlar; dere yataklarının daraltılması, derelerin ıslah adı altında dar kanallar haline getirilmesi, derelerin sönümlenmesini sağlayan yerlerin imara açılması, taş ocakları ve HES’lerle dere yataklarının yapısının bozulması, pasa ve rusuvatın derelere boca edilmesi ve acilen dere yatakları beton kanallara alınması için yapılan ihaleden vaz geçilsin” çağrısında bulundu.

Hasan Sıtkı Özkazanç ,yaşanan felaketten 10 gün önce yaşananların ve ölümlerin bir imtihan olduğunu söyleyenleri böyle uyarmıştı !

  

İçişleri bakanı Süleyman Soylu Rize ve Arhavi de yaşanan sel felaketleri ile ilgili yaptığı açıklamalarda ,”Dere yataklarının beton kanallara alımasının büyük faydalarını gördük” şeklinde açıklama yapmıştı !

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA