AKP, ‘MHP’yle genel seçime ayrı girecek’ iddiaları tartışma konusu oldu - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

AKP, ‘MHP’yle genel seçime ayrı girecek’ iddiaları tartışma konusu oldu

Bu haber 09 Eylül 2021 - 11:44 'de eklendi ve kez görüntülendi.
AKP, ‘MHP’yle genel seçime ayrı girecek’ iddiaları tartışma konusu oldu

AKP ve MHP’nin yüzde 10 olan seçim barajını yüzde 7’ye indirme konusunda vardığı uzlaşma, siyasi kulislerde seçim sistemine dönük yeni senaryoları da gündeme taşıdı. MHP’nin, “Oyları yüzde 7’nin altına düştü” algısını kırmak için bu orana onay verdiği halinde yorumlar yapılıyor. Son devirde öne çıkan argüman ise AKP ve MHP’nin genel seçime ittifak yaparak değil farklı ayrı girmesi.

Siyasi kulisleri hareketlendiren bu senaryonun desteğini iktidar bloğunun Millet İttifakı’nı dağıtma; AKP’nin, MHP’yle ittifak nedeniyle kendisine uzak duran Kürt seçmeni “yeniden kazanma”, MHP’nin de tek başına seçime girme gücü olduğunu gösterme hesabının yattığı konuşuluyor.

Ayrıyeten, oylarının yüzde 7’nin altında kalacağı düşünülen DEVA Partisi, Gelecek Partisi, Saadet Partisi seçmenlerinin parlamento umudu kalmayacağı için AKP ve MHP’nin bu tabandan oy alabileceği, UYGUN Parti’nin de tek başına seçime girmesiyle “Millet İttifakı’nın dağılabileceği” üzerinden hesap yapıldığı söz ediliyor.

AKP: Cumhur İttifakı ülke bekası üzerine kurulmuş bir ittifaktır

Pekala, Cumhur İttifakı’nın başını çeken AKP’de bu senaryoların yaşama geçme talihi nasıl görülüyor, daha da değerlisi bu türlü bir niyet var mı?

AKP’de seçim ve siyasi partiler yasası değişikliği üzerinde çalışan takım içinde yer alan kimi parti kurmaylarına nazaran, ittifaklara son verilmesi ya da farklı seçime girme amacına dönük bir çalışma bulunmuyor.

İttifak sisteminde esasen siyasi partilerin kendi isim ve amblemleri ile seçime girdiği ve her partinin oy oranının da görülebildiğine işaret eden AKP kurmayları, bu manada ittifak içinde yer alan bir siyasi partinin de “rüştünü ispat etme” üzere bir durumunun olmadığına dikkat çekiyorlar.

Ayrıyeten, Cumhur İttifakı’nın temelinde 15 Temmuz darbe teşebbüsü sonrası yaşama geçirilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin “devamlılığı” olduğuna işaret edilerek, “Partimiz ve MHP, 15 Temmuz gecesi ülkenin bekası üzerine Cumhur İttifakı’nı kurmuşlardır. Şayet ittifaksa birlikte hareket edilmesi gerekir” görüşünü lisana getiriyorlar.

‘Simülasyonlar dikkate alındı’

“İttifak sistemine son verilebileceği ve AKP ve MHP’nin seçimlere başka girebileceği” senaryosunun temelini ise seçim barajında varılan “yüzde 7 uzlaşması” gösteriliyor.

Zira AKP’de yüklü görüş, barajın yüzde 5 olması tarafındaydı ve bu nedenle de birçok AKP yöneticisi için yüzde 7 üzerinde varılan uzlaşma “sürpriz” olarak da yorumlanıyor.

AKP kaynakları, ittifak sisteminde barajın çok da manası kalmadığını, ayrıyeten hala gündemlerinde olduğunu belirttikleri “daraltılmış bölge” sistemine daha uygun olduğu için yüzde 5 önerdiklerini belirterek, yüzde 7 uzlaşmasını şöyle açıklıyor:

“Yüzde 7 barajı, gerçekleştirilen seçim simülasyonları sonucu elde edilmiştir. Yeni barajın Türk siyasetine kazandıracağı ivme dikkate alınmıştır. Bu oran belirlenirken yalnızca AK Parti ve MHP değil, tüm Türk siyasetinin geleceği göz önünde bulundurulmuştur.”

AKP, MHP’nin karşı çıkmasına rağmen “daraltılmış bölge” sistemini de gündeminden çıkarmış değil. AKP’nin daha fazla milletvekili çıkarmasını sağlayacak sistemle ilgili çalışmaların sürdüğü ve şimdi bu seçeneğin masadan kalkmadığı söz ediliyor.

AKP’nin yaptığı çalışmada, her seçim bölgesinin 7 milletvekilinden oluşması önerisi yer alıyor fakat bu seçeneğe MHP’nin sıcak bakmadığı biliniyor.

Muhalefet kulislerinde ise “seçim barajı üzerinden ittifakı dağıtma” hesabının tutmayacağı tabir ediliyor.

İttifak sistemi kaldırılsa bile, barajın altında kalacak partilerin, büyük partilerin listelerinden seçime girmesinin önünde pürüz olmadığı, cumhurbaşkanı adayı üzerinde uzlaşma sağlanması halinde bu tıp “yapay manilerin aşılabileceği” görüşü lisana getiriliyor.

Kaynak: Cumhuriyet

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA