betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

Anzer yaylasında sahte Anzer balı protestosu

GENÇAĞA KARAFAZLI Piyasada ‘Anzer Balı’ adı ile satışa sunulan ancak Anzer Balı ile uzaktan yakından alakası olmayan balların satıcıları için hukuki işlem başlatıldı. Rize barosu başkanı Av.Umit Peçe” İstanbul’da Ankara’da..

Anzer yaylasında sahte Anzer balı protestosu
Son Güncelleme: Whatsapp

GENÇAĞA KARAFAZLI

Piyasada ‘Anzer Balı’ adı ile satışa sunulan ancak Anzer Balı ile uzaktan yakından alakası olmayan balların satıcıları için hukuki işlem başlatıldı.

Rize barosu başkanı Av.Umit Peçe” İstanbul’da Ankara’da Çok kişi var bizim elimizde olan şu an 50’ye yakın tespit ettiğimiz yerler var ki şimdi üzüldüğümüz noktada şu hani 7.500 TL’ye kilosunu satan sahte bal satan firmalar var kişiler var yani üretici Gerçekten bu noktada çok mağdur tüketici çok mağdur bu parayı verip de sahte bal satın alan insanlar gerçekten çok mağdur”

Rize’nin Anzer Yaylası’nda yetişen ve şifa olarak bilinin dünyaca ünlü Anzer Balı, yurt içinde ve yurt dışında taklit edilerek satışı gerçekleştiriliyor. Vatandaşların sağlıkları ve sağlık umutlarıyla oynayan umut tacirlerine karşı Anzer Yaylası sakinleri mücadelesini sürdürüyor. Anzer Balı’na yönelik tarımsal kalkınma kooperatiflerinin tüketiciyi uyarmasına rağmen sahte Anzer Balı satışlarını durdurmak isteyen yayla sakinleri bu kez hukuka başvurdu. Anzer Ballıköy köyünde toplanan Anzerliler sahte bala karşı vatandaşları uyarmak adına bir basın açıklaması yaparak sahte balın üreticileri hakkında yasal süreç başlatıldığını tüm dünyaya duyurdu.

“Coğrafi işareti olmayan balları almayın”

Anzer Ballıköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Osman Civelek, “sadece coğrafi işareti olmayan ürünlerin vatandaşlarımız tarafından alınmaması coğrafi işaretin amblemi budur bunun taklidi yoktur Rize İl ve Tarım Müdürlüğü tarafından bu coğrafi İşaretler kavanozların üzerine yerleştirilmektedir burada kare kodu burada bir seri numarası vardır kare kodundan kontrol laboratuvarının sistemine girerek bu numarayla birlikte kazdığınız zaman bu balın gerçek Anzer balı olup olmadığını zaten öğreniyor vatandaşlarımız. Benim sadece söyleyebileceğim coğrafi işaretsiz olan ballar Anzer balı değildir coğrafi işareti olan her türlü balı alabilirsiniz Kooperatifler farklı olabilir”

“Anzer’ in hakiki gerçek balı Anzer’ de satılıyor”

Anzer Çiçekli köyü muhtarı  Aslan emin Arıcan , “İstanbul’da olsun Türkiye’nin çoğu yerlerinde sahte etiketlerle beraber bal satılıyor. Biz bunu önlemek için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Anzer’ de sahte bal olmaz Anzer’ in hakiki gerçek balı Anzer’ de satılıyor Anzer kooperatiflerinde satılıyor, farklı farklı etiketlerle beraber Türkiye genelinde çok Kooperatifler kuruldu Anzer’in adına ve biz bunların Sayın başkanımla beraber takibinde olacağız”

“Şuan elliye yakın sahte anzer balı satanı tespit ettik hukuki süreç başlattık”

Rize Baro başkanı Av.Umit Peçe, “ Şimdi sahte sahtecilikle ilgili iki sürecimiz var bir tanesi soruşturma Cumhuriyet  baş savcılığının yapacağı soruşturma süreci ki bunu şikayet dilekçemizi vermekle başlattık şu an savcılık titiz bir şekilde şüphelileri tespit ediyor Bizim de tabii gördüğümüz tespit ettiğimiz kişi veya kurumları onları da dilekçemizi ekledik Ayrıca tespit edemediğimiz şahıslarla ilgili bir çalışma da var bu süreç şu an tamamlandığında bu kişiler mahkeme önüne Çıkacak bunların dışında da bu tespit edilecek olan kişilerin aynı zamanda bir de Hukuk Mahkemesi önünde bir yargı süreci olacak bu da tazminat davasına konu bir süreç bunu da ayrıyeten Cumhuriyet başsavcılığın soruşturması tamamlandıktan sonra başlatacağız. Daha çok İstanbul’da Ankara’da Çok kişi var bizim elimizde olan şu an 50’ye yakın tespit ettiğimiz yerler var ki şimdi üzüldüğümüz noktada şu hani 7.500 TL’ye kilosunu satan sahte bal satan firmalar var kişiler var yani üretici Gerçekten bu noktada çok mağdur tüketici çok mağdur bu parayı verip de sahte bal satın alan insanlar

Gerçekten çok mağdur bu noktada Biz Tüketiciyi bilinçlendirmek için de Elimizden geleni yapmaya çalışacağız süreçte de devam etmemiz gerekiyor çünkü sadece belki bu duyuruyla bu işin önünü kesemeyiz devam eden süreçte Sizlerin de desteğiyle belki minimum düzeye indirilebilir belki ülkemizde Tabii ki kaçakçılığın önüne hiçbir zaman geçilmemiş belki tam kurtulamayacağı ama bizim amacımız da şu elimizden geldiğince yapabildiğimiz kadar bu işi minimize edebilmek bu noktada da biz şu an titiz bir şekilde her iki süreci de takip ediyoruz”

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.