ARDEŞEN HALKI KAFESE KARŞI PROTESTO EYLEMİ GERÇEKLEŞTİRDİ - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

ARDEŞEN HALKI KAFESE KARŞI PROTESTO EYLEMİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Bu haber 07 Ağustos 2021 - 12:49 'de eklendi ve kez görüntülendi.
ARDEŞEN HALKI KAFESE KARŞI PROTESTO EYLEMİ GERÇEKLEŞTİRDİ

ARDEŞEN HALKI KAFESE KARŞI PROTETO EYLEMİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Rize’nin Ardeşen İlçesi’nde yapılması planlanan ‘Deniz Kafesli Balık Çiftliği Projesi’ni Ardeşen halkı takalarıyla protesto etti.

Turgay Terzibaş- Gençağa Karafazlı-Rize

Ardeşen Kent Konseyi Derneği öncülüğünde AKP hariç bütün siyasi partilerle STK ve 28 örgüt bir araya gelerek Ardeşen Işıklı sahilinde takalarıyla ‘Deniz Kafesli Balık Çiftliği Projesi” ni protesto eylemi gerçekleştirdiler.

Aralarında eski ANAP Rize milletvekili Avni Kahyaoğlu’CHP Rize il başkanı Saltuk Deniz’in de aralarında  bulunduğu 28 STK örgütü ve çok sayıda vatandaş bugün Ardeşen Kent Konseyi Derneği çağrısıyla Işıklı sahilinde bir araya gelerek daha önce çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından yapımına izin verilmeyen ‘Deniz Kafesli Balık Çiftliği Projesi’ nin yeniden proje çalışmalarının başlatıldığı iddiaları üzerine  protesto eylemi gerçekleşti.

Takalarıyla Işıklı sahilinde denizde ilginç görüntü sergileyen eylemciler bir süre sonra sahil kenarında bekleyen vatandaşlarla buluştu. Burada vatandaşlar karedeniz Türkleri eşliğinde horona durdu.

Deniz Kafesli Balık Çiftliği Projesi denizlerini yok edeceğini öne süren Ardeşen Kent konseyi başkanı Sevilay Yanılmaz eyleme katılan 28 kuruluş adına bir basın açıklaması yaptı.

Yılmaz “Geçen yıl bölge halkının haklı nedenlerle karşı çıktığı ve  itirazlarımız sonucu reddedilen Denizde Ağ Kafeslerde Su Ürünleri Yetiştiriciliği, bu yıl farklı firmalar tarafından tekrar yapılmak istenilmektedir.

Bölgemizdeki tüm STK lar, Kooperatif Başkanlıkları, Siyasi Parti temsilcileri, Köy ve Mahalle Muhtarlarımız, en önemlisi tüm bölge halkı tek yürek halinde bu projelerin yüzme alanlarımızda ve kıyı balıkçılığının yapıldığı alanlarda yapılmasını asla istemiyoruz.

Bu projelerin bu alanlarda yapılmasını neden istemiyoruz?

Kıyıya 1 km uzaklıkla yapılmak istenen proje yüzme alanlarımızı kullanılmaz hale getirecektir.

Yapılmak istenilen bölge, kıyı balıkçılığının avlanma yerleridir ve avlak başka bir yerleri bulunmamaktadır. Bu bölge balıkçılığının yok olması anlamına gelmektedir

Hava alanının yapılması ile birlikte bölgemizin turizm potansiyelinin artması beklenirken yapılmak istenilen bu proje deniz turizmine büyük zarar verecektir.

Kullanılan GDO ve antibiyotikli yemler Doğada doğal olarak yaşayan balıkların hiçbir hastalığı yokken denizde yüzen antibiyotikleri absorbe ederek balıklarda deformasyonlara sebep oluyor. Bu çökelmelerle birlikte aynı zamanda kafeslerde hastalık sonucu ölen balıklarda dibe çöktüğünde deniz dibinde yoğun bir azot ve fosfor birikimi oluyor. Azot ve fosfor denizin dibindeki balıklar için gerekli olan çözülmüş oksijeni hızla tüketiyor. Dolasıyla zamanla denizi ölü bir göl haline getiriyor. Buna ekoloji biliminde otrofikasyon deniliyor. Bölgemizi seçmelerindeki en büyün neden de bu. Karadeniz suyunun temiz olması. Akdeniz’de, ege de tüm koyları kirlettiler, kirli denizde balık üretemezsiniz.

Bölgemiz tek yürek olarak bu alanlarda yapılmak istenilen Denizde Ağ Kafeslerde Su Ürünleri Yetiştiriciliği Projesine itiraz ediyoruz.

10.08.2021 Salı saat 14:00 da Ardeşen Halk Eğitim Merkezin de yapılacak olan ÇED bilgilendirme toplantısına tüm bölge halkı olarak hayır demek için orada olacağız.” Dedi

Basın açıklamasının ardından Karadeniz türküleri eşliğinde hep birlikte horon teptiler.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA