Bakırcı ve ekibi sarikamişteydi

 Sarıkamış Harekatının 99. yıl anma etkinlikleri çerçevesinde yapılan kardan şehit heykellerinin açılışı, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ve beraberindeki heyet tarafından yapıldı. Sarıkamış Şehitlerini anma programına katılmak üzere..

Son Güncelleme: Whatsapp

 Sarıkamış Harekatının 99. yıl anma etkinlikleri çerçevesinde yapılan kardan şehit heykellerinin açılışı, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ve beraberindeki heyet tarafından yapıldı.

Sarıkamış Şehitlerini anma programına katılmak üzere Rize’den Karsın Sarıkamış ilçesine Gelen Rize  ve beraberindekiler şehit heykeli açılışında hazır bulundular. Şehit heykeli açılışı öncesinde alana gelen Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ı yurdun dört bir tarafından sarıkamışa gelen vatandaşların yanı sıra Rize’li grup  ile beraber karşıladılar. Karşılama esnasında Rize  ve ekibi ile bir süre sohbet eden Bakan Kılıç daha sonra heykellerin açılışını gerçekleştirdi. Açılış töreninde Şehitlerimizi unutmayan Rize’nin ve Türkiyenin markası olan ÇAYKUR’u temsilen Hukuk Müşaviri Dilaver Demir, Pazarlama Müd. Orhan Kabaoğlu, Çaykurspor Kulübü Müdürü B. Ali Kavalcı, Erzurum Bölg. Müd. Zeki Sarı Avcı ve Kars Bölge yetkilisi Metin Tanyıldız hazır bulundular.

Sarıkamış Harekatı sırasında şehit olan askerleri anmak için yapılan kardan heykelde, şehit üzerindeki bayrağın yükselişi tasvir edildi.

Sarıkamış’taki Bayraktepe Kayak Merkezinde, deniz seviyesinden 2 bin 100 metre yükseklikte ‘ şehitleriyle yürüyor’ kardan heykel sergisinin açılışı yapan Bakan Akif Çağatay Kılıç, heykellerin üzerine kırmızı karanfil bıraktı. Kardan heykellerin açılış törenine Kars Valisi Eyüp Tepe, AK Parti Kars Milletvekilleri  Arslan, Yunus Kılıç, CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, 3′üncü Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Iğdır Valisi  Pek, 9′uncu Kolordu Komutanı Korgeneral Kamil Başoğlu, Sarıkamış  Grubu Başkanı Bingür Sönmez ile vatandaşlar katıldı.

Bakan Akif Çağatay Kılıç, öğrencilerin 100 kamyon kar kullandığını, vatan, millet ve kutsal değerler uğrunda şehit olan ecdadın anısına büyük bir özveriyle çalışarak ortaya çıkardıkları heykelleri güzel bulduğunu söyledi. Emeği geçenlere  eden Bakan Kılıç, “Allah razı olsun. Bütün şehitlerimize, ülkemizin birliği, beraberliği ve geleceği için gençliğimizin var olması için ve ülkemizin muasır medeniyetler seviyesine çıkması için bu temelleri atan bütün şehitlerimize Allah rahmet eylesin. Allah onlardan razı olsun. Bizim görevimiz İnşallah hep beraber birlik içerisinde çok daha güzel günlere taşımak ve buradaki ruhtan, buradaki birliktelik ve beraberlik ruhundan güç alarak burada şühedanın ve ecdadımızın ortaya koymuş olduğu güçten kuvvetten nasiplenerek inşallah geleceği yürümek” diye konuştu.

Açılışın ardından ziyarete gelenler kardan heykeller üzerine 5 bin kırmızı karanfil bıraktı. Kardan şehitlik, Gülahmet Aytemiz Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi’nin Görsel Sanatlar öğretmenleri Ümit Düzenli ile Orhan Poyraz ve 24 öğrenci tarafından bir haftada yapıldı. Yaklaşık 150 metrekare alana yayılan heykeller için çevreden getirilen 100 kamyon kar kullanıldı. Kardan yapılan eserde Sarıkamış Harekatı’nda şehit olan askerlerin üzerindeki bayrağın yükselişi tasvir edildi. Kardan heykellerin üzeri, çalışma bitiminde büyük boy bayrakla örtüldü.

Görsel Sanatlar öğretmeni Ümit Düzenli, bir hafta içinde günde 6 saat çalışıp eseri tamamladıklarını belirterek “Kardan heykel çalışmasına saat 09.00′da başlıyor, 15.00′te bitiriyorduk. Soğukta, yorucu bir çalışmaydı. Ama şehitlerimiz anısı için seve seve yaptık” diye konuştu. Gülahmet Aytemiz Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi son sınıf öğrencisi Semra Mengütay ise, “Eseri yaparken parmaklarımızın uçları donuyordu. Sonunda güzel bir çalışmayı ortaya çıkardık” dedi

türkiye Töreni teşekkür Rizeli Rizenin Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı öğrencileri Dayanışma Belediye Başkanı Halil Bakırcı Belediye Başkan Başkan Bakırcı anma programı Ahmet  Rizeliler Şehitlik Anıtının Açılışında Hazır Bulundu türkiye Töreni teşekkür Rizeli Rizenin Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı öğrencileri Dayanışma Belediye Başkanı Halil Bakırcı Belediye Başkan Başkan Bakırcı anma programı Ahmet  Rizeliler Şehitlik Anıtının Açılışında Hazır Bulundu türkiye Töreni teşekkür Rizeli Rizenin Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı öğrencileri Dayanışma Belediye Başkanı Halil Bakırcı Belediye Başkan Başkan Bakırcı anma programı Ahmet  Rizeliler Şehitlik Anıtının Açılışında Hazır Bulundu türkiye Töreni teşekkür Rizeli Rizenin Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı öğrencileri Dayanışma Belediye Başkanı Halil Bakırcı Belediye Başkan Başkan Bakırcı anma programı Ahmet  Rizeliler Şehitlik Anıtının Açılışında Hazır Bulundu türkiye Töreni teşekkür Rizeli Rizenin Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı öğrencileri Dayanışma Belediye Başkanı Halil Bakırcı Belediye Başkan Başkan Bakırcı anma programı Ahmet  Rizeliler Şehitlik Anıtının Açılışında Hazır Bulundu türkiye Töreni teşekkür Rizeli Rizenin Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı öğrencileri Dayanışma Belediye Başkanı Halil Bakırcı Belediye Başkan Başkan Bakırcı anma programı Ahmet  Rizeliler Şehitlik Anıtının Açılışında Hazır Bulundu türkiye Töreni teşekkür Rizeli Rizenin Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı öğrencileri Dayanışma Belediye Başkanı Halil Bakırcı Belediye Başkan Başkan Bakırcı anma programı Ahmet  Rizeliler Şehitlik Anıtının Açılışında Hazır Bulundu

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.