betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

Bozkurt işaretine Türk Tabipler Birliği’nden tepki

Bozkurt işareti yaptığı için UEFA tarafından 2 maç ceza alan Merih Demiral’a destek için aynı işareti yapan doktorlara Türk Tabipler Birliği’nden tepki geldi. Almanya’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda Avusturya’yı 2-1 mağlup..

Bozkurt işaretine Türk Tabipler Birliği’nden tepki
Son Güncelleme: Whatsapp

Bozkurt işareti yaptığı için UEFA tarafından 2 maç ceza alan Merih Demiral’a destek için aynı işareti yapan doktorlara Türk Tabipler Birliği’nden tepki geldi.

Almanya’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda Avusturya’yı 2-1 mağlup ettiğimiz karşılaşmanın ardından Milli oyuncumuz Merih Demiral, karşılaşmanın ardından Bozkurt işareti yaptı. UEFA ise bu işaretin siyasi olduğu gerekçesiyle milli oyuncuya 2 maç ceza verdi.

Tartışmalar günlerce sürerken bir grup doktor da ameliyathanede Merih Demiral’a destek vermek için Bozkurt işareti yaptı.

Bu fotoğrafa Türk Tabipler Birliği’nden tepki geldi.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Son zamanlarda basında ve sosyal medyada hekimlerin sağlık hizmeti sunarken politik kimliklerini belirten çeşitli işaretler yaptıkları görüntüler yayımlanmaktadır.

Hekimlerin, tıpkı toplumun diğer üyeleri gibi, farklı politik düşünce ve değerlere sahip olmaları doğaldır. Hekimler ülkede ve dünyada gelişen olayların politik doğasına karşı kişisel olarak tutum almakta da doğal olarak özgürdür.

Bununla birlikte hekimler, meslek ahlakı kuralları gereğince sağlık hizmeti sunarken yansızlıklarını korumakla yükümlüdür.

Tüm meslek ahlakı kuralları gibi, bu kuralların da var edilme nedeni, toplumun mesleğe ve mesleği uygulayanlara güven duymalarını sağlamaktır. Meslek ahlakı kurallarını ve ifade ettikleri değerleri deyim yerinde ise “gözümüz gibi koruma” özenimiz de buradan kaynaklanmaktadır.

“POLİTİK KİMLİKLERİ BİR YANA BIRAKMALI”

Toplum da tıpkı hekimler gibi farklı kişisel değerlere ve politik kimliklere sahip bireylerden oluştuğu için, ancak güven duyulması halinde sağlık sorunları için hekimlere başvurulacak, tüm bilgiler rahatlıkla paylaşılabilecek ve meslek hakkıyla uygulanabilecektir.

Bu nedenle hekimlerin sağlık hizmeti sunarken politik kimlikleri de dahil olmak üzere kişisel değerlerini bir yana bırakmaları, gerek kendilerine gerekse de tıp kurumuna karşı güvenin sarsılmasına yol açabilecek her türlü söz ve davranıştan kaçınmaları gerekmektedir.

Söz konusu görüntülerin bu yükümlülüklerle bağdaşmadığı, güveni zedeleyici nitelikte olduğu açıktır.

Gerek hekimlere gerek hekimleri istihdam eden kurumlara, toplum sağlığı açısından son derece önemli olan “hekimin yansızlığı” ilkesini ve güveni koruma yükümlülüğünü bir kez daha anımsatıyoruz.”

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.