Çay Üreticileri: ‘Perişan durumdayız, umudumuz Kılıçdaroğlu” (Videohaber) - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Çay Üreticileri: ‘Perişan durumdayız, umudumuz Kılıçdaroğlu” (Videohaber)

Bu haber 20 Mayıs 2023 - 17:01 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Çay Üreticileri: ‘Perişan durumdayız, umudumuz Kılıçdaroğlu” (Videohaber)

CHP Rize İl Örgütü 28 Mayıs tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı Seçimi kapsamında Rize’de ilçe ve köylerde başlattığı çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. 2023 yılı Yaş çay hasadının başladığı bu günlerde üreticilerle çay bahçelerinde birebir temaslarda bulunan CHP Rize Gençlik Kolları İl Başkanı Muharrem Diler ile Merkez İlçe Yöneticileri Ayhan Bursalı ve Recep Demirtaş, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun çay üreticilerine verdiği; yaş çay alım fiyatının 15 TL’ye yükseltilmesi, gübre maliyetlerinin yarısının devlet tarafından desteklenmesi, çayda taban fiyat uygulamasına geçilmesi ve ÇAYKUR’un mevsimlik işçilerine kadro verilmesi vaatlerini çay üreticisi yurttaşlara anlatıyor.

CHP’li yöneticiler bugün merkeze bağlı Bozkale köyüne giderek, 28 Mayıs’tan sora mevcut sorunları hep beraber aşacaklarını söyleyen CHP Rize Gençlik Kolları İl Başkanı Muharrem Diler’e çay üreticisi Şerafettin Bilgi adlı yurttaş “Erdoğan 2002 yılında Allah’ın verdiği rızka kota koyulmaz, ben gelir gelmez kotayı kaldıracağım demişti şimdi bizden daha az çay alıyor’ sözleriyle Erdoğan’a tepki gösterdi.

“YAŞ ÇAY ALIM FİYATINI EN DÜŞÜK 15 TL OLARAK BELİRLEDİK, 28 MAYISTAN SONRA SORUNLARI BİRLİKTE AŞACAĞIZ”

Yaş çay alım fiyatının belirlenmesi hususunda sivil toplum kuruluşları ve ziraat odalarıyla birlikte çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Diler: “Çayın maliyeti ve enflasyonu göz önüne aldığımızda kilo başına yaş çay alım bedelinin en düşük 15 TL olması gerektiğini ve ayrıca yüzde elli de gübre desteği vereceğimizi söylemiştik. Şu anda yaş çay alım fiyatı kilo başına 11.30 TL. Bu konuda sıkıntılarınız olduğunu biliyoruz, emin ki 28 Mayıs’tan itibaren bu sorunların hepsini hep beraber aşacağız. Bu konuda bizler de sizlere destek vereceğiz.”

“ERDOĞAN 2002’DE ‘ALLAHIN VERDİĞİ RIZKA KOTA KOYUYORSUN BİZ GELDİĞİMİZDE KALDIRACAĞIZ’ DEMİŞTİ GELDİ KOTAYI ARTIRDI”

Şerafettin Bilgi adlı çay üreticisi yurttaş ise: “2002 yılında Tayyip Erdoğan Rize’ye geldiği zaman, CHP ve MHP hükümeti kota koymuştu çaya, Erdoğan ‘Sen kimsin ki Allah’ın vermiş olduğu rızka kota koyuyorsun? Ben gelir gelmez o kotayı kaldıracağım.’ Demişti ama tam tersine kotayı arttırdı, daha az çay alıyor bizden. Çay budamasını şart koştu. Budamayı şart koşması çayın kalitesini bozdu çünkü çaylıklar ufak olduğu zaman ot içinde kalıyor. Bu oyu ayrıntılı temizleyemiyoruz. O yüzden çaya ot karışıyor ve çayın kalitesi düşüyor.

“BİRİ 15 BİN TL İKRAMİYE VERECEK DİĞERİ 2 BİN TL’DE BIRAKTI”

Çay alım fiyatına 11,30 TL vermedi, üreticinin eline geçen 10.58 TL. 12.500 TL’ye çay gübresi alıyoruz. Bu fiyat hiç yeterli değil. Üretici memnun olmadı. Ben hiçbir partiye üye değilim ama bizim halkımıza hayret ediyorum. Birisi kilo başına yaş çay alım fiyatına 15 TL verecek diğer 11 TL bile vermedi. Birisi vatandaş kurban kessin diye 15 bin TL ikramiye verecek emekliye diğeri 2 bin TL’de bıraktı. Hala bu millet az verenin peşinde gidiyor, vatandaşı düşünenin peşinde gitmeyenleri ben anlamıyorum. Bu yüzden önce bu halkı bilinçlendirmemiz lazım.

“DÜZENİ EMEKÇİNİN LEHİNE DEĞİŞTİRELİM, EMEK SARF EDEN KAZANSIN”

Özel sektör üreticinin çayını 10 TL’ye alsa amenna. Bugün yoklukta 10 TL’ye alıyor yarın çay bollaştığı zaman 7 TL’ye düşecek. Devlet’in kota uygulaması seni özel sektöre mahkûm ediyor. Benim bir dönüm çaylığım bir ton veriyorsa ÇAYKUR bunun 500 kilosunu alıyor, diğer 500 kiloyu ne yapacağım ben? Özel sektöre vereceğim. Buna mecbur bırakıyorlar bizi, özel sektör de bana bu paradan ister ver ister verme diyor. Parayı bir sene sonra verecek, o zamana kadar da enflasyon karşısında paranın değeri düşecek. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir sistem yok. Düzeni değiştirelim ama emekçinin lehine değiştirelim. Emekçi kazanacak, emek sarf edenin kazanması lazım bütün mesele bu.”

“PERİŞAN VAZİYETTEYİZ KILIÇDAROĞLU’NUN GELMESİNİ İSTİYORUZ”

Perişan bir durumda olduklarını Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı olmasıyla çay üreticinsin durumunun daha iyi olacağını ifade eden diğer çay üreticileri; “Kılıçdaroğlu’nun oraya gelmesini istiyoruz, çayımız için iyi olacağını düşünüyoruz. Perişan bir durumumuz var, işçi alamıyoruz yevmiyeler fazla, gübre fiyatları aldı başını gitti. Kaliteli gübre veremedik çaya, ucuz gübre verimi düşürüyor. Bir buçuk ton gübre vuruyorduk, dokuz yüz kiloya düşürmek zorunda kaldık çünkü gübre pahalı, alamıyoruz. Şu anda umutlarımız Kılıçdaroğlu’ yla inşallah başaracağız.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA