“ÇAYKUR 2021 YILINA 4 MİLYAR 165 MİLYON BORÇLA GİRDİ” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

“ÇAYKUR 2021 YILINA 4 MİLYAR  165 MİLYON BORÇLA GİRDİ”

Bu haber 22 Mayıs 2021 - 19:34 'de eklendi ve kez görüntülendi.
“ÇAYKUR 2021 YILINA 4 MİLYAR  165 MİLYON BORÇLA GİRDİ”

KİT komisyonunda ÇAYKUR masaya yatırıldı. ÇAYKUR genel müdürü Alim 2021 yılında ÇAYKUR’un yine zarar edeceği mesajını verdi.

“ÇAYKUR 2021 YILINA 4 MİLYAR  165 MİLYON BORÇLA GİRDİ”

GENÇAĞA KARAFAZLI -HÜSEYİN ALTUN

Çay işletmeleri genel müdürü Yusuf Ziya Alim Çay işletmeleri genel müdürlüğü görevini vekaleten yürüttüğü geçen yıllarda Rize de siyasi partiler STK ve meslek örgütleri kamuoyunda “asıl olarak atanırsa ÇAYKUR artık zarardan kurtarır” kampanyası başlatmış ardından cumhurbaşkanı recep tyip Erdoğan tarafından asaleten atanmıştı.

Geçen yıldan beri Asaleten ÇAYKUR’u yönetmeyen başlayan Yusuf Ziya Alim bu göreve getirildiği tarihten beri çaykur da değişen hiçbir şey olmadı aksine ÇAYKUR borçlanması devam etti.

Tonlarca çayı pazarlayamadığı için depolarda küflenmesine sebep olduktan sonra imha etmek zorunda kalan ancak bu imha olayını sadece kağıt üzerinde doğrulayan olayla ilgili hiçbir görüntü paylaşmaması nedeniyle eleştirilen ÇAYKUR genel müdürü Yusuf Ziya Alim KİT komisyonun da ÇAYKUR ile ilgili muhalefet partilerinin sorularına verdiği cevaplar oldukça dikkat çekici bulundu.

CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Atilla Sertel, KİT Üst Komisyonu toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yurtiçi gezilerinde ve seçim çalışmalarında dağıttığı “keyif” çaylarının ÇAYKUR tarafından verilip verilmediğini sordu.

“ERDOĞAN’IN DAĞITTIĞI KEYİF ÇAYLAR ÇAYKUR İLE ALAKASI YOKTUR”

Meclis Kit üst komisyonunda CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel’in sorusunu cevaplayan ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim çalışmaları kapsamında seçim aracı üzerinden vatandaşlara dağıttığı iddiaya konu çayların, teşekkülümüz ve ürünlerimizle hiçbir bağlantısı veya ilgisi yoktur” dedi. Kurumun son 4 yıldaki 2 milyar 100 milyon TL’lik zararı da CHP Milletvekilleri tarafından eleştirildi. ÇAYKUR yönetimi ise zarara gerekçe olarak çay üreticilerine yapılan ödemeleri karşılamak için çekilen kredileri gösterdi.

“SEKTÖRÜN LİDERİ HER YIL NASIL ZARAR EDER”

ÇAYKUR’un bilanço ve hesaplarının görüşüldüğü KİT Üst Komisyonu toplantısında kurumun zararları da tartışıldı. Dünyada en fazla çay tüketen ülkelerden biri olan Türkiye’de sektörün lideri olan ÇAYKUR’un her yıl zarar etmesinin anlaşılamaz ve kabul edilemez olduğunu söyleyen muhalefet milletvekilleri, kurumun zararının ve kredilerine bağlı finansman yüklerinin ciddi şekilde artmasını da eleştirdi.

“TOPLAM ZARAR 2 MİLYON ÜZERİNDE”

Çay sektöründe Türkiye’de, Avrupa’da ve Dünya’da söz sahibi olan ÇAYKUR’un 2017 yılında 267 milyon 2018 yılında 657 milyon, 2019 yılında 635 milyon, 2020 yılında da 547 milyon TL zarar ettiğini vurgulayan CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, Türkiye Varlık Fonu’na devredildikten sonra zarar etmeye başlayan kurumun 2017 – 2020 yılları arasında toplamda 2 milyon 100 milyon TL zarar ettiğini açıkladı.

“2021 YILINA 4 MİLYAR  165 MİLYON BORÇLA GİRECEĞİZ”

Kurumun her yıl artan kredi ve faiz yüküne katlanmaya zorlandığını aktaran Sertel, 2020 yılında kullanılan kredi tutarı ve katlanılan faiz giderini de sordu. Sertel’in sorusunu yanıtlayan ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, şu bilgileri verdi: “Kurumumuzun 2020 yılı finansman gideri 322 milyon 609 bin 931 TL’dir. 2020 yılı bilanço zararının yaklaşık yüzde 60’ı finansman giderlerinden kaynaklanmaktadır. 2020 yılından 2021 yılına 4 milyar 165 milyon 800 bin TL kredi borcu devretmiştir.

ÇAYKUR Mayıs ve Ekim ayları arası üreticilerden çay alımı ve ürün bedeli ödemeleri yaparken, ürettiği çayı ise yılın tamamında yani bir sonraki yılın Mayıs ayına kadar satmaktadır. Bu nedenle üreticilerimizin mağdur olmaması ve ödemeleri kısa sürede yapmak için kredi kullanımına gidiyoruz.”

“ON ALTI MİLYONLUK STEVİA FABRİKASINA NE OLDU”  

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, toplantıda Cumhurbaşkanı tarafından “Rize Şekeri” adı verilen ve pilot bölgelerde deneme üretimine başlanan Stevia bitkisi için yapılan 16 milyonluk yatırım da gündeme geldi. Deneme üretimlerinin ve yapılan yatırımın ardından Stevia bitkisinin bölgede yetişmeyeceğinin anlaşıldığını ifade eden Sertel, “Zararın neresinden dönerseniz kardır ancak bu bitkiyle ilgili tesis kurdunuz. Bu tesise ne oldu” diye sordu.

ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim “Stevia bitkisi yetiştirmek amacıyla 46 fabrikada her bir üretici için sadece 200 m2 alanda yetiştirmek üzere dağıtımı yapıldı. Ancak bakımı ve yetiştirme zorluğu nedeniyle üretici tarafından kabul görmemiştir. Ayrıca temmuz ayında ürün hasadı yapılıp kurutulması açısından bölge şartları nedeni ile zorluk yaşanmıştır.

Stevia ünitemiz için ise kiraya vermek üzere ihale açılmıştır, gelecek tekliflere göre değerlendirme yapılacaktır.”

Çay işletmeleri genel müdür Yusuf Ziya Alim’ın yaptığı değerlendirmelere göre Mayıs ayında başlayan 2021 yılı yaş çay alım kampanyasına 4 milyar 160 milyon borçla giren ÇAYKUR 2021 yıl sonunda her yıl olduğu gibi zarar açıklayacak

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA