ÇAYKUR’un kontenjan uygulamasına na yönelik tepkiler dalga dalga yayılıyor. - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

ÇAYKUR’un kontenjan uygulamasına na yönelik tepkiler dalga dalga yayılıyor.

Bu haber 26 Mayıs 2021 - 11:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.
ÇAYKUR’un kontenjan uygulamasına na yönelik tepkiler dalga dalga yayılıyor.

İki gün önce Artvin Kemalpaşa, ardından Hopa ilçelerinde çay üreticileri Çaykur ve özel sektörün çay alım politikalarını protesto ederken bu kez Rize’nin Çayeli ilçesinde üreticiler sokağa çıktı.

Çay işletmeleri genel müdürlüğü ÇAYKUR 17 Mayıs 2021 tarihinde 600 kg kota ve kontenjansız açtığı 1.sürgün yaş çay kampanyasını 21 Mayıs 2021 tarihinde günlük 15 kg kontenjan uygulayacağını duyurmuştu.

ÇAYKUR bu duyurusunun ardından yeni bir açıklama yaparak, ÇAYKUR’un günlük 9,500 ton olan alım kapasitesinin aşıldığını bu nedenle üreticilerin randevulu ve kontenjan uygulamasıyla çaylarını satacaklarını çay üreticilere bildirdi.

 

Çay üreticileri ise ÇAYKUR’un bu uygulamasıyla zamanı gelen ve toplanması gereken çayı toplayıp devlete satamayacaklarını belirterek uygulamaya tepki gösterdi.

ÇAYKUR’un kota, kontenjan ve randevulu çay alım uygulamasına ilk tepki Artvin’in Kemalpaşa ilçesi çay üreticilerinden gelmişti.

İki gün önce Kemalpaşa çay fabrikası önünde toplanan onlarca çay üreticisi ÇAYKUR’un uygulamasını protesto etmiş Gürcistan bağlantılı karayolunu bir süre trafiğe kapatmıştı.
Dün ise Hopa çay fabrikası önünde toplanan onlarca çay üreticisi ÇAYKUR ve özel sektör firmalarının çay alım politikalarına tepki gösterdi Gürcistan bağlantılı karayolunda nu 10 dk süresince oturma eylemi gerçekleştirerek yolu trafiğe kapatmıştı.

Bugün ise Rize’nin Çayeli ilçesinde bir araya gelen çay üreticileri ÇAYKUR’un kota ve kontenjanını protesto etti

Üreticiler ayrıca özel sektör firmalarının ÇAYKUR’un uyguladığı kontenjanı fırsata dönüştürerek devletin verdiği çay fiyatının altında çay almasını kınadı.
Eyleme chp rize il başkanı saltuk deniz ve partililer ,iyi parti ‘deva parti ve saadet parti ilçe başkanları ile rize mıhtarlar derneği fedarasyon başkan yardımcısı mehmet sarı katıldı.

Chp il başkanı Saltuk Deniz eylemde
“Bugüne kadar söyledik çayda taban fiyatı uygulansın , çayda kota ve kontenjan kaldırılsın ve hep birlikte tbmm partilerle çay kanunu çıkartılsın dedik ancak hiç birine iktidar partileri yanaşmadı.özel sektör devletin verdiği fiyat altında çay almasın dedik tbmm verdiğimiz çayla ilgili tüm önergeler akp ve mhp tarafından ret edildi.
Çay üreticilerimiz artık feryatı sokaklarda dün artvin ilçelerinde bugün yarın rize ilçelerinde üreticilerimiz alanlarda olacak bizler onların yanında olmaya devam edeceğiz “ dedi

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA