CENGİZ 30 YIL ÖNCE FIRTINA VADİSİNDE AÇTIĞI TAŞ OCAĞINI REHABİLİTE ETMEDEN KAÇIP GİTMİŞ” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

CENGİZ 30 YIL ÖNCE FIRTINA VADİSİNDE AÇTIĞI TAŞ OCAĞINI REHABİLİTE ETMEDEN KAÇIP GİTMİŞ”

Bu haber 15 Mayıs 2021 - 20:10 'de eklendi ve kez görüntülendi.
CENGİZ 30 YIL ÖNCE FIRTINA VADİSİNDE AÇTIĞI TAŞ OCAĞINI REHABİLİTE  ETMEDEN KAÇIP GİTMİŞ”

İkizdere’de koruma altına alınan 254 ekolojik bölgeden biri olan Eskincedere vadisinde Cengiz Holding İyidere lojistik liman inşaatı için yapılacak taş ocağı çalışmaları bittikten sonra bölgeyi rehabilite  edeceği sözünü 30 yıl öncede verdiği ortaya çıktı.

CENGİZ 30 YIL ÖNCE FIRTINA VADİSİNDE AÇTIĞI TAŞ OCAĞINI REABİLİTE ETMEDEN KAÇIP GİTMİŞ”

GENÇAĞA KARAFAZLI -HÜSEYİN ALTUN-ÖZEL HABER

İkizdere’de koruma altına alınan 254 ekolojik bölgeden biri olan Eskincedere vadisinde Cengiz Holding İyidere lojistik liman inşaatı için yapılacak taş ocağı çalışmaları bittikten sonra bölgeyi rehabilite  edeceği sözünü 30 yıl öncede verdiği ortaya çıktı

Karadeniz illeri HES ve Taş ocakları ile başı belada. Uzun yıllardan beri Karadeniz’in birçok il ve ilçesinde HES projeleri ile Taş ocağı tartışmaları devam ederken yurttaşların bunlara karşı mücadelesi de aralıksız devam ediyor.

Son olarak AKP ye yakınlığıyla bilinen Cengiz Holding için İkizdere Eskencidere vadisinde yapılmak istenilen taş ocağına karşı yurttaşların sergilediği direniş 2 aydan beri Türkiye’nin en önemli gündemlerinde biri olma özelliğini korumaya devam ederken, Cengiz İnşaat yaptığı açıklamada, “Rize İyidere Lojistik Limanı Projesi’yle sınırlı olan hammadde temini tamamlandıktan sonra toprak üzerinde bitki ve ağaçlandırma çalışması yapılarak mevcut doğal yaşamın geri kazanılması sağlanacaktır” söz verdi.

“Cengiz söz veriyor, sözünü tutumuyor”

Cengiz holding katlettiği yerlerle ilgili hiçbir sözünü yerine getirmedi. Cengiz Holding’in inşa ettiği Rize-Artvin Havalimanı için Rize’nin Pazar İlçesi Haçapit’te açılan taş ocağının doğa harikası bölgeyi adeta katlederek taş çıkarttığı alanı terk ettiğini gösteren fotoğraflar söylenen yalanı ortaya koymuştu.

“Cengiz’in 15 yıl önce aynı sözü verdiği ortaya çıktı”

Bir dönem ANAP yakınlığıyla bilinen eski başbakanlardan A. Mesut Yılmaz’ın en yakın dostu olan Rizeli iş adamı Mehmet Cengiz tam 30 yıl önce Karadeniz sahil oto yolu ihalesini aldıktan sonra Deniz dolgusu için Dünyaca ünlü Fırtına vadisinde açtığı taş ocağından işi bittikten sonra rehabilite edeceği sözünü de yerine getirmediği ortaya çıktı.

Kamuoyunda eşkincedere vadisinde yapılacak olan taş ocağının 2 yıl süresince kullanılacağı Cengiz Holdingin çalışmalar bittikten sonra tahrip ettiği alanı rehabilite edip öyle ayrılacağı Ulaştırma ve alt yapı bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından seslendirilmesi sonrası Yeniden Refah partisi Ardeşen ilçe başkanı tarafından tepki ile karşılandı.

Yaşananlarla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Yeniden Refah parti Ardeşen ilçe başkanı Orhan Çağatay, bunlar hiçbir dönem gerçeği söylemediler diyerek;

“Ben yerimi yaşlardayken fırtına vadisi yemyeşildi şimdi aradan yıllar geçti (30 Yıl) o katledilen vadide taşocağı hala yerinde duruyor ve hala rehabilite edilmedi.

Şimdi Eskincedere vadisinde yapacak olduğu taş ocağını işi bittikten sonra reabilite edeceği garantisi veriyor. Acaba merak ettim neden burayı yapan firma Rize de garanti veriyor da fırtına vadisinde garantiye girmiyor mu?

Yeniden Refah Parti Ardeşen ilçe Başkanı Ohan Çağatay

Buradan şimdi sesleniyorum. Otuz yıl önce benim gençlik yıllarımda söz verenler ne zaman gelip de bu katledilen vadinin rehabilite çalışmalarını başlatacaklar*

Tam 30 yıl önce söz vermişlerdi şimdi sormak lazım ne zaman rehabilite edecek bu iş kolunu takip eden bakanlık yetkilileri?

Yoksa bu işten sorumlu değiller mi? Orada taş ocağı açıp işletip giden bu firma yetkili değil mi? Bu suç değil mi?

Bu yapılan suç ise suç duyurusunda bulunuyoruz derhal verilen taahhütler yerine getirilmeli ayrıca o bölgede sorumlu olan kamu personelin de araştırılmasını varsa sorumlulukları hesabının hukuken sorulmasını yüce Türk adaletinden bekliyoruz” dedİ.

Cengiz İnşaat sahil yoluyla başladı

Bölgedeki icraatlarına 92’lı yıllarda ANAP dönemimde başlayan Trabzon ve Rize’de aldığı yol ihaleleri ile başlayan Cengiz İnşaat şirket, en büyük tahribatını ise ‘Karadeniz Sahil Yolu’ ile gerçekleştirdi. Cengiz İnşaat, çevrecilerin büyük tepki gösterdiği yolun Çayeli-Ardeşen-Hopa arasındaki kısmının ihalesini Mapa İnşaat ile birlikte aldı. Şirket sonrasında ise sahil yolunun devamı olan Hopa-Kemalpaşa-Sarp yolunun ihalesini aldı.

Geçmiş yıllarda ANAP şimdi ise AKP iktidarına yakın sermeye gruplarından biri olan Cengiz İnşaat, Rize’nin İkizdere ilçesinde yapmak istediği taş ocağı ile yeniden gündemde. Koruma altındaki 254 vadiden biri olan eskenci endere Vadisi’ne yapılmak istenen taş ocağı, Cengiz İnşaat’ın Karadeniz doğasını katletmesine yönelik ilk projesi değil.

Dünya Bankası verilerine göre dünya üzerinde en fazla kamu ihalesi alan 10 şirket arasında olan Cengiz Holding, Karadeniz’in neredeyse her vadisinde bir proje ile karşımıza çıkıyor. Son olarak Trabzon-Aşkale Yolu Zigana Tüneli Bağlantı Yolları ve Rize-İyidere Lojistik Limanı ihalelerini de alan şirket, bölgede inşaattan enerji ve madene kadar birçok ihale aldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA