Çepni: ÇAYKUR’u zarara uğratan Alim görevden alınsın, hesap sorulsun - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Çepni: ÇAYKUR’u zarara uğratan Alim görevden alınsın, hesap sorulsun

Bu haber 15 Ocak 2021 - 17:36 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Çepni: ÇAYKUR’u zarara uğratan Alim görevden alınsın, hesap sorulsun

HDP’li Murat Çepni, AKP Rize İl Başkanı İshak Alim’in ağabeyi olan Yusuf Ziya Alim’in bırakın ÇAYKUR Genel Müdürlüğü’ne atanmasını, Alim’den hesap sorulması gerektiğini belirtti.
Gençağa KARAFAZLI
Çay İşletmeleri (ÇAYKUR) Genel Müdürlüğü görevini 2 yıldır vekâleten yürüten ve her yıl kurumun zarar ettiğini açıklayan Yusuf Ziya Alim’in Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından asaleten atamasının yapılmasına tepkiler sürüyor.

AKP Rize İl Başkanı İshak Alim’in ağabeyi olan Yusuf Ziya Alim, 9 Ocak’ta ÇAYKUR Genel Müdürlüğü’ne atanmıştı.
Atama kararına tepki gösteren aslen Rize’li olan HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, ÇAYKUR’un, dolayısıyla halkın tonlarca çayını küfleterek imha eden, her yıl çay alım politikalarındaki belirsizlik yüzünden on binlerce çay üreticisini mağdur eden ve ÇAYKUR’u her yıl zarara uğratan bir ismin asaleten atanması değil, görevden alınması ve ondan hesap sorulması gerektiğini belirtti.

‘210 BİN ÜRETİCİNİN TEK GEÇİM KAYNAĞI ÇAY’

Artı Gerçek’e açıklamalarda bulunan Çepni, AKP’nin başarısız bürokratları ödüllendirdiğine dikkat çekerek, “Amaç ÇAYKUR’u özelleştirmek” dedi.

Çepni, şöyle konuştu:

“Varlık Fonu’na devredildikten sonra ÇAYKUR zarardan kurtulamıyor. Son açıklanan Sayıştay 2019 Denetim Raporunda bu zararlar madde madde sıralanmış. Raporda yer alan 20 ton organik çayın küflenmesi bile ÇAYKUR’un ne kadar kötü yönetildiğinin, bu zararların ne şekilde oluştuğunun bir göstergesi. Çay Doğu Karadeniz’in en önemli ekonomik ürünü. Yaklaşık 210 bin çay üreticisi dolaylı olarak 1,5 milyon insan çay tarımından yaşamını sürdürüyor. Bölgede çaydan başka alternatif bir ürün yok, çay olmaz ise bölge halkının yaşamı da söz konusu olamaz.

‘DÜZENLEME YAPILMAZSA 15-20 YILDA ÇAY KALİTESİ VE MİKTARI DÜŞER’

“Gerekli düzenlemeler yapılmazsa 15-20 yıllık süreçte çay üretim kalitesi ve çay üretim miktarı düşecektir. Normal koşullar altında bir kurumu zarar ettiren, başarısız yönetim kadrosu değiştirilir. AKP ise ödüllendiriyor. Bugün ÇAYKUR Yönetim Kurulu Başkanı olan Ziya Alim kurumda 5 yıldır görev alan bir isim.

‘ALİM 2 YILDAN BERİ VEKALATEN YÜRÜTTÜĞÜ GÖREVİNDE ÇAYKUR’U ZARARA UĞRATTI’

“ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, iki yıldır vekaleten yürüttüğü görevinde kurumu bu hale getirdi. Başarısızlığına rağmen ısrarla görevde tutulması, kuruma daha ne kadar zarar verecektir, tahmin etmek zor değil. Hükümetin, halktan tepki almadan ÇAYKUR gibi bir kurumu özelleştirmesi için geçerli gerekçeler sunması gerekiyor.

‘ÇAYKURU ÖZELLEŞTİRMEK İÇİN BİLİNÇLİ ZARAR ETTİRTİYORLAR’

“ÇAYKUR’un özelleştirilmesinin önünü açmak için bilinçli olarak zarara uğratıyorlar. ÇAYKUR’un zararını katlayan sorumlular hakkında soruşturma açılması, hesap sorulması gerekirken kurumu her yıl bilinçli zarara uğratanlar korunarak özelleştirmenin önünü açmak istemektedirler. Kurumların zarar etmesinin en önemli nedeni AKP’nin liyakata dayalı olmayan yaptığı yönetici atamalarıdır. ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, kurumu yönetecek gerekli donanım ve yeterliliğe sahip olmadığını 5 yıl boyunca görev yaptığı kurumda, 2 yıldır fiili yönetici ve sorumlu olmuş birisi olarak her yıl zarara uğratarak göstermiştir. Peki, aynı isimde neden ısrar edilmektedir? ÇAYKUR’un içinde bulunduğu batağın üstünü örtmek, çarkın aynı şekilde dönmesini sağlamak ve ÇAYKUR’u elden çıkartmak için mi?”

‘SERMAYENİN DEĞİL ÜRETİCİLERİN LEHİNE ÇAY KANUNU HAZIRLANMALIDIR’

Çay üreticileri başta olmak üzere, ziraat odaları, meslek örgütleri, STK ve siyasi parti temsilcilerinin katılımıyla bir an önce Türkiye’de çay yasasının çıkartılması gerektiğini söyleyen Çepni, “AKP çay konusunda sermayeden yana değil bugüne kadar mağdur ettiği çay üreticisinden yana politikalar üretmelidir” dedi.

Çay kanunu çıkarılmazsa çay üreticilerinin özel sektör çay fabrikalarına ucuza çayını satmak zorunda kalacağını ifade eden Çepni, “Biz çıkartılacak olan halkın yararına bir çay yasasına her türlü desteği vermeye hazırız” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA