Cerattepe’de kadınlara polisten müdahale!

Artvin Devlet Hastanesi önüne gelen yurttaşlara müdahale eden polis, yürüyüş öncülüğünü yapan kadınlar başta olmak üzere kitleye çok sert müdahale etti. Mezarlığa konuşlanan polisler halkı gaza boğarak plastik mermileri kullanarak..

Son Güncelleme: Whatsapp

Artvin Devlet Hastanesi önüne gelen yurttaşlara müdahale eden polis, yürüyüş öncülüğünü yapan kadınlar başta olmak üzere kitleye çok sert müdahale etti. Mezarlığa konuşlanan polisler halkı gaza boğarak plastik mermileri kullanarak mağdene karşı çıkanlara tazyikli suyla müdahale ettiği görüldü. Çok sayıda yaralı olduğu bildirildi.

Artvin merkezde kurulan direniş çadırı önünde toplanan binlerce kişi, “Bu inşaat yasal değildir” belgesini taşıyan kadınların öncülüğünde Cerattepe’ye doğru yürüyüşe başladı. Kadınlar, Artvin Valisi’ni istifaya çağırdı.

Dün şehir dışından gelen ve Artvin’e alınmayan yurttaşlar, bugün şahsi araçlarıyla farklı yollardan Artvin’e giriş yapabildi. Son toplantılarının ardından kadınlar da, Artvin Orman Bölge Müdürlüğü’nün “Bu inşaat yasal değildir” anlamına gelen belgesi ile yürüyüş yapma kararı aldı.

Kadınlar, Valilik Konağı’nın önünden geçtikleri sırada Artvin Valisi Kemal Cirit’i istifaya çağırırken, polisler ise, TOMA ve zırhlı araçlarla yolu kapattı.

ÇOK SERT MÜDAHALE

Artvin Devlet Hastanesi önüne gelen yurttaşlara müdahale eden polis, yürüyüş öncülüğünü yapan kadınları yere yatırarak darbetti. Mezarlığa konuşlanan polisler şehrin dört bir yanını gaza boğarak plastik mermilerle yurttaşlara tazyikli suyla müdahale etti. Çok sayıda yaralı olduğu bildirildi.

Evlere ve bahçelere de gaz sıkan polisin sert müdahalesi hastane önünde ve ara sokaklarda devam ediyor.

İşte polisin halka yönelik o müdahale anı…

Polis müdahalesi o kadar sert oldu ki BirGün gazetesi muhabiri Burcu Cansu gazdan etkilenerek yaralandı. Cansu, hastaneye kaldırıldı. Cansu’nun fotoğraf makinesini elinden bırakmaması dikkat çekti.

DAVUTOĞLU’NA YANIT

Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesindeki madencilik faaliyetleri için, “Açık galeri bakır işletmesini çevreye zarar vereceği için kapalı galeri bakır işletmesine çevirdik”açıklamasını yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu’na cevap geldi.

Projenin başından itibaren kapalı galeri bakır işletmesi olduğunu belirten Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Avukatı Bedrettin Kalın, proje sahası bitişiğinde askıda bekleyen açık galeri altın işletmesi de bulunduğunu kaydederek, “Başbakan’ı birileri fena halde işletiyor”dedi.

Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde kurulması planlanan maden işletmesine karşı tepkiler devam ediyor. Cerattepe’ye gitmek için hastane önünde toplanan gruba polis müdahale etti.

Güvenlik nedeni ile vatandaşların bölgeye geçişine izin vermeyeceğini belirten güvenlik güçleri ile Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan görüşüyor.

Artvin merkezde otopark önünde eylem için toplanan doğaseverler, Cerattepe mevkiine çıkmak için yürüyüşe başladı. Halkevi Caddesi’nden yürüyen vatandaşlar hastane önüne geldiğinde emniyet tarafından ormanlık alanda güvenlik sağlanamayacağı gerekçesi ile durduruldu.

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, polisle izin konusunda görüşmelerini sürdürüyor. En azından kadınların geçişine izin verilmesini isteyen Karahan’ın talebine henüz olumlu yanıt verilmedi.

Grup, sloganlarla eylemlerini sürdürüyor.

Direnişin 6. gününde Gezi Direnişi’nde ortaya çıkan “Eylemcimisin vay vay çapulcu musun vay vay” şarkısı da Artvin’de yeniden seslendirildi.

İşte o anlar…

BAŞBAKANI BİRİSİ İŞLETİYOR

Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Avukatı Bedrettin Kalın, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Cerattepe ile ilgili açıklamalarını izlerken üzüldüğünü, Başbakan’ı çevresindekilerin yanılttığını iddia etti. Başbakan’a verilen bilgilerde hata ve yanlışlık olduğunu öne süren Kalın şöyle konuştu:

“Başbakan’ı birisi işletiyor ama kim işletiyor bilmiyorum. Cerattepe projesi 1989 yılında başlayan 20 yılı aşkın bir projedir. Bu proje başından itibaren hiç değişmemiştir. 3 şirketin değiştiği Cerattepe’deki proje kapalı galeri bakır projesidir. Başbakan’ın ‘Açık işletme olan proje değiştirilerek kapalı galeriye dönüştürüldü’ ifadesi gerçek dışıdır. 1989 yılından buyana proje kapalı galeri bakır projesidir. Başbakan’ı birileri yanıltıyor. Bunu kendisine anlatmak üzere görüşme başvurusunda bulunacağız.”

‘AÇIK ALTIN GALERİ İŞLETME BAŞVURUSU DA VAR’

Kapalı galeri bakır işletme sahası bitişiğinde şirketin açık altın galeri işletme başvurusunun da bulunduğunu ifade eden Kalın şunları söyledi:

“Başbakan ‘açık işletme olsaydı çok büyük zararlar olacağını ben de kabul ediyorum’ dedi ya, öyle bir başvuru da var. Bu yönde ÇED başvuruları da var. Askıda tuttukları açık işletme projesi var. Dava konusu edilen proje 1989 yılından bu yana kapalı galeri bakır işletmesidir. Başbakan’ı birileri fena halde işletiyor.”

‘REZERVİN YÜZDE 1’İ DEVLETE KALACAK’

Başbakan Davutoğlu’nun projenin ülke ekonomisine katkı sağlayacağı yönündeki açıklamalarına da değinen Kalın sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu devlet projesi değildir. Buradan çıkarılacak rezerv her neyse bu kişi alacak. Sanki devletin bir projesi gibi anlatılıyor. Maden kanununa göre buradan devletin alacağı pay yüzde 2’dir. Bunun yarısı da işçi çalıştırıldığı için düşülecek, devlete yüzde 1 kalacak. Sanki devletin bir zenginliğiymiş, bu zenginliği devlet alıp kullanmak zorundaymış gibi ifade ediliyor. Ne zaman bir özel şirket devletle bu kadar bütünleşti. Başbakan ne zamandır özel şirket adına konuşuyor?”

EMEKLİ ORMAN MUHAFAZA MEMURUNUN HAYKIRIŞI

Artvin’de orman muhafaza memurluğundan emekli 62 yaşındaki İsrafil Subaşı da, yıllarca görev yaptığı ve koruduğu Kafkasör Yaylası ve Cerattepe mevkisindeki maden projelerine tepki gösterdi. Subaşı şöyle dedi:

“Bu madeni çıkarırlarsa Artvin haritadan silinir. Bu maden kapatılmalıdır. Büyüklerime sesleniyorum. Kafkasör’deki bu maden işini kaldırın. Allah korkusu varsa bu madeni kaldırın. Bu gözyaşlarımı görüyor musunuz? Ben orman muhafaza memuru olarak yıllarca oradan ekmek yedim. Bizi barajlar nedeniyle köyümüzden de çıkardılar. Şimdi ben nereye gideyim. Kafkasör’e el vurmasınlar. Oradan ellerini çeksinler.”

‘DAĞLARIMI GÖRMEK İÇİN GELİYORUM, MEMLEKETİME GİREMİYORUM’

Gurbette yaşadığını, Cerattepe’deki olaylar nedeniyle memleketine döndüğünü belirten Rafet Ersoy ise tepkisini şöyle dile getirdi:

“Ankara’dan 32 kişi yola çıktık. Polis 15 defa yolumuzu kesti, kimlik sorgulaması yapıldı. Teröristsek bizi toplayın o zaman. Bir adam için bütün ülke emniyeti teyakkuzda. Bu memleket bizim. Bu ülkenin doğal güzellikleri bir adama peşkeş çekiliyor. Ben çocukluğumda hayal ettiğim Kafkasör dağlarını görmek için geliyorum ve memleketime giremiyorum. Gerçekten yazık”

Artvinli diğer vatandaşlar da yıllarca baraj ve diğer projeler için fedakarlık yaptıklarını ancak şimdi ellerin Artvin’in üzerinden çekilmesini istedi.

ARTVİNLİ GENÇLERİN MADEN TÜRKÜSÜ DİNLEME REKORU KIRIYOR

Artvin’de bir grup gencin tulum ve gitar eşliğinde Cerattepe’deki madencilik faaliyetlerine karşı bestelediği ve sosyal medyada paylaştığı türkü kısa sürede binlerce kişi tarafından dinlendi. Türkünün dizelerinde, ‘Dağuma yeşiluma, elişma Artvin’uma. Artvin halkı yenilmaz, uğraşma hiç boşuna’ ifadeleri yer aldı.

Odatv.com

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.