betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

CHP il başkanı Deniz basın mensuplarıyla bir araya geldi

Kuzeytv.org CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz İmamoğlu Ziyareti Ardından Rize Öğretmenevinde gazetecilerle öğle yemeğinde bir araya geldi. Deniz özellikle yaklaşan çay mevsimi nedeniyle üreticinin içinde bulunduğu sıkıntıların giderilmesi için..

CHP il başkanı Deniz basın mensuplarıyla bir araya geldi
Son Güncelleme: Whatsapp

Kuzeytv.org

CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz İmamoğlu Ziyareti Ardından Rize Öğretmenevinde gazetecilerle öğle yemeğinde bir araya geldi. Deniz özellikle yaklaşan çay mevsimi nedeniyle üreticinin içinde bulunduğu sıkıntıların giderilmesi için taban fiyatın 10 lira olması gerektiğini ifade etti.

“ÇAY ÜRETİCİSİNİN RİZEYE GELME KONUSUNDA CİDDİ SIKINTILAR VAR”

CHP ize İl bakanı Saltuk Deniz Rize dışında yaşayan Rizelilerin bilet fiyatları pahalı olması nedeniyle Rize’ye gelemediğini belirterek:

“Bize bu konuda şikâyet geliyor. Bu konuyu özellikle gündeme getirmemiz gerekiyor. Rize’nin dışında yaşayan çay üreticisinin Rize’ye çay toplamak için gelmesi konusunda çok ciddi sıkıntılar yaşayacaklarını görüyoruz. Bizlerin bu konuda bir takım girişimlerimiz var. Girişimlerimiz sonuçlanırsa bunu sizlerle paylaşacağız” dedi.

 

Başkan Deniz, “Çay fiyatlarına gelince herkesin kabul edeceği daha doğrusu çay üreticisinin ve çay temsilcilerinin çay fiyatını 10 lira olması konusunda fikirleri var. Desteklerle beraber taba fiyatın bu rakamı bulması gerekiyor. Bunun altındaki fiyat çay üreticinin çayını toplamaktan vazgeçmesi demektir. Çünkü insanlar gelir edemeyecekse emek niye harcasınlar. Bir de insanlar bakıyorlar, büyük firmalara gerek vergi affı gerek çeşitli kolaylıklar sağlanıyor. Onlara destek veriliyorsa çay üreticisinin de desteklenmesi gerekiyor. Çünkü çay ulusal bir üründür, çok da önemlidir. Çünkü dünyanın en çok çay tüketen bir ülkesiyiz. Bu nedenle çay üreticisi desteklenmesi, devletin de bu konuda bir politikası olarak sürdürülmelidir. Bu zaten devletin görevidir.” Dedi.

“EKONOMİK BAĞIMSIZLIK OLMADAN TAM BAĞIMSIZLIK OLMAZ”

CHP döneminde yapılan çalışmaların ve kurulan fabrikaların ulusal bir politika olduğunu söyleyen Deniz ekledi:

“Tükettiğini üreteceksin. Dışarıya bağlı kalmayacaksın. Çünkü Atatürk’ un dediği gibi ekonomik bağımsızlık olmadan tam bağımsızlık olmaz. Tam bağımsızlığı sağlamak için ekonomik bağımsızlık şart ise o zaman dışarıya olan bağımlılığınızı azaltacaksınız. Dışarıdaki ürünün Türkiye’deki ürünün maliyetinden az olsa bile siz kendi çiftçinizi desteklemek zorundasınız. Ukrayna-Rusya savaşında gördük. Buğday fiyatları arttı, başka şeyler arttı. AKP’ nin kötü tarım politikaları nedeniyle buğday ülkesi olan Türkiye dışarıdan buğday ithal etmek zorunda kalıyor. Bu anlamda çay üreticisinin desteklenmesi ulusal bir sorumluluktur”.

“BU TOPRAKLARDA GÜBRE SAHTECİLİĞİNİ İLK DEFA DUYDUK”

Başkan Deniz açıklamasını şu sözlerle sonlandırdı:

“Çay fiyatının 10 lira olması bazı arkadaşlarımıza yüksek gibi gelebilir. O zaman ekonomiyi düzelteceksiniz, maliyetleri düşüreceksiniz, insanların gelirlerini artıracaksınız. Bunun başka yolu yok. Destekleme primleri 2016 yılından beri artırılmadı. Gübre fiyatlarını biliyoruz, geçen yıldan bu yıla yüzde 300 arttı. Birde vatandaşın tarlaya attığı gübre, gübre olmaktan çıkmış, başka başka şeyleri vatandaşa satmaya başlıyorlar. Bu dönem gübredeki sahteciliği de görmüş olduk. Rize’ de bu topraklarda gübre sahteciliğini ilk kez duyduk. Bu da gelmiş olduğumuz nokta açısından önemlidir. Vatandaşın gübre alması konusunda destek verilmelidir. Hem destekleme fiyatları artırılmalıdır. Hem de yaş çay taban fiyatı biran önce açıklanmalıdır. Vatandaşın bu konudaki sıkıntısını ve beklentisini gidermiş olacaksınız. 10 liranın altında açıklanacak fiyat çay üreticisinin var olan, devam eden yoksullaştırılması daha d artmasına neden olacaktır”.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.