Hükümetin açıkladığı çay fiyatına üreticiler isyan etti “Evladımız diye el açtık bu millet aç aç “

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın önceki gün sosyal medya hesaplarından 19 TL olarak açıkladığı 2024 yılı yaş çay alım fiyatına yönelik tepkiler bugünde devam etti. CHP Rize il örgütü “Açıklanan çay fiyatını..

Hükümetin açıkladığı çay fiyatına üreticiler isyan etti “Evladımız diye el açtık bu millet aç aç “
Son Güncelleme: Whatsapp

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın önceki gün sosyal medya hesaplarından 19 TL olarak açıkladığı 2024 yılı yaş çay alım fiyatına yönelik tepkiler bugünde devam etti. CHP Rize il örgütü “Açıklanan çay fiyatını ret ediyoruz kabul etmiyoruz” çağrısıyla bugün Rize Atatürk meydanında basın açıklaması yaptı.

GENÇAĞA KARAFAZLI

CHP Rize il başkanı Saltuk Deniz, “2024 yılı yaş çay alım fiyatını kabul etmiyoruz! Red ediyoruz! Çay müstahsilini açlığa ve yoksulluğa mahkûm edecek bu fiyatı kabul etmiyoruz! Red ediyoruz! Bu fiyatı açıkladığı için tarım ve orman bakanını istifaya davet ediyoruz! Çay üreticilerden yapılan kesintilerle RTB başkanlığını yapan RTB başkanının çay müstahsilini açlığa mahkûm edecek bu fiyatın açıklanması sürecindeki tavrını protesto ediyor ve istifaya davet ediyoruz” dedi

Tarım bakanlığı sosyal medya hesabından 2024 yılı Yaş çay alım fiyatının 19 TL olarak açıklanmasının ardından üreticilerin başlattığı protesto eylemleri devam ediyor. Dun Rize’de Osman Delihasan adlı çay üreticisi yanına getirdiği bir çuval çayını Rize AKP İl Başkanlığı önüne dökerek açıklanan fiyatı protesto etti.

Bugün çay açıklanan yaş çay fiyatına tepkiler devam etti. CHP Rize il örgütü “Açıklanan çay fiyatını ret ediyoruz kabul etmiyoruz” çağrısıyla Rize Atatürk meydanında basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, Çay üreticileri meclisi, bazı siyasi parti temsilcileri, çay üreticileri, insan hakları derneği, bazı meslek örgütleri destek verdi.

“TARIM VE ORMAN BAKANINI İSTİFAYA DAVET EDİYORUZ”

CHP Rize il başkanı Saltuk Deniz konuşmasında şunları söyledi, “Tarım ve orman bakanlığı tarafından sosyal medya aracılığıyla açıklanan 2024 yılı yaş çay alım fiyatını kabul etmiyoruz! Red ediyoruz! Çay müstahsilini açlığa ve yoksulluğa mahkûm edecek bu fiyatı kabul etmiyoruz! Red ediyoruz! Bu fiyatı açıkladığı için tarım ve orman bakanını istifaya davet ediyoruz! Çay üreticilerden yapılan kesintilerle RTB başkanlığını yapan RTB başkanının çay müstahsilini açlığa mahkûm edecek bu fiyatın açıklanması sürecindeki tavrını protesto ediyor ve istifaya davet ediyoruz. Yaş çay alım fiyatını sosyal Medya’dan açıklayarak çay müstahsillerine saygısızlık yapan tarım ve orman bakanlığını çay müstahsillerinden özür dilemeye davet ediyoruz. Açıklanan yaş çay alım fiyatına ve çay üreticilerimizin yoksulluğa mahkûm edilmesine karşı sessiz kalmayacağız ve Rize’mizin her yerinden yapacağımız basın açıklamalarımızla sesimizi yükselteceğiz.

“SARAYI KAPATIN YAŞ ÇAY ALIM FİYATINI EN AZ 25 TL YAPIN”

Her sezon basın toplantılarıyla yaş çay alım fiyatını açıklayan bakanlık bu sefer açıklamış olduğu fiyattan duyduğu utanç nedeniyle çay fiyatını sosyal medya hesaplarından yayınladı. Yaş çaya %54,5 zam yapılması çay üreticilerine yapılan bir saygısızlıktır. Ekonomik kriz var, paramız yok tasarruf etmek zorundayız deyip bugün tasarruf tedbirlerini açıklayanlara sesleniyoruz. Kriz niye sadece emeklilere, çalışanlara çay üreticilerine var. 3-5 kişiye büyük destekler büyük vergi indirimleri varken çay üreticisine niye destek yok. Buradan sesleniyoruz. Tasarruf istiyorsanız sarayı kapatın. Sarayı kapatın yaş çay alım fiyatını en az 25 TL yapın. Sarayı kapatın emeklilerin çalışanların hakkını verin. Kişisel itibarınızı bırakın halkın itibarını düşünün. Tasarrufu halk değil, çay üreticisi değil saray yapsın ve bir kez daha tekrar ediyoruz. Yaş çay alım fiyatını en az 25 TL olarak yeniden açıklayın. Bir kez daha söylüyoruz açıklanan yaş çay alım fiyatını kabul etmiyoruz reddediyoruz. Sessiz kalmayacağız. Dedi.

“TARIM BAKANLIĞI AÇIKLADIĞI BU FİYATLA ÖZEL SEKTÖRÜ DESTEKLEDİ”

Çay üreticisi meclisleri temsilcisi Recep Memişoğlu, “Recep Memişoğlu,” Özel sektörle devlet arasında yapılan fiyat pazarlıkları sonucunda taban fiyat düşük tutulup, destekleme fiyatına devlet daha fazla katkı sunarak aslında burada özel sektör bir anlamda desteklenmiştir. Çay üreticisinin sorunları tatbiki de sadece fiyat değildir, fiyat ta çok önemlidir, fiyat işin başıdır. Bizim ekmeğimizdir, bizim okul harçlığımızdır, bizim cenaze masrafımızdır, giyim masrafımızdır, mutfak masrafımızdır.

“ZİRAAT ODALARI AİDAT ALIYOR ORTALIKTA GÖZÜKMÜYORLAR”

Çay üreticisinin ziraat odasıyla sorunları vardır, ziraat odaları çay üreticilerinin birebir örgütü olmasına rağmen çay üreticilerini temsil etmiyor. Bugüne kadar bu fiyat açıklamasında ziraat odaları nerede? Biz üretici olarak sorgulamayacak mıyız? bizden aidat almasını biliyorlar, aidat ödemediğimiz zamanda bizlere haciz koyuyorlar ama örgütlenme konusunda söz söyleme konusunda yoklar, bunlar üreticinin sorunlarıdır. Çay üretici kanunu çıkartılmasından yanayız ama biz çay üreticisinden yana, çay üreticisinin sorunlarını dile getiren ve onların haklarını savunan bir yasadan bahsediyoruz, onların çıkarmış olduğu bir yasa değil, onlar Kuruçay üreticisinin haklarını savunan bir yasa çıkartıyorlar, biz buna karşıyız, yıllarca bunu denediler ve biz buna karşı çıktık, çıkarttırmadık, yarında çıkartmaya çalışırlarsa, çıkarttırmayacağız” Dedi.

“CUMHURBAŞKANIN SANDALYESİNİN İKİ BACAĞI KIRILDI”

Çay üreticisi Ramazan Kocabey,” Biz sahip çıkıyoruz,25 senedir Rize’yi eziyor. Sayın Cumhurbaşkanımıza buradan iletmek istiyorum çiftçiye, işçiye, emekliye para vermedikçe Sayın Cumhurbaşkanının sandalyesinin bacakları kırıldı. Kim duyarsa duysun gizlemiyorum dört bacağının ikisini kırdı. Bir kilo peynir 400 TL, sen kalkıyorsun çaya veriyorsun bir buçuk ekmek almıyor. Allah aşkına emekliye para vereceğim dedi, emekliyi ezdi. Kiralar pahalı, Bir kilo peynir 400, Et pahalı, bunlara fırsat veren kim Sayın cumhurbaşkanımız. Rize’nin evladıdır, beş el üstü tutuyoruz, gene başımızın tacıdır ama burada yanlışı var. Burayı düzeltmesi lazım, ne zaman, yarın veya öbür gün düzeltmesi lazım. Yazık bize çay bugün 25 TL olması lazım. Bir ekmek 10 TL yazık. Bu millet ona evlat diye kol açtık ama bizi ezdi açık konuşmak gerekirse, emekli asgari ücretin altında alıyor kira veremiyor, eziliyor. Bu vatandaş aç bugün.” dedi.

“CUMHURBAŞKANI RİZEYE AZ BİLE EDİYOR AMA BU RİZELİYE HAKTIR”

Mehmet Papaker adlı çay üreticisi,” Ben bir Rizeli olarak Sayın Cumhurbaşkanına şunları iletmek istiyorum, Rizeli olarak ben bu fiyatı kabul etmiyorum. Bence Rize’ye çok fazla bile fiyat verdi. Bu çayın fiyatı 13 TL olması lazım, bu Rize’ye az bile ediyor. Allah’ın verdiği nimete kota mı olur diyordu ama kotayı uyguladı. Milletin hakkını yediler, ama bu millet evinde uyuyor, Şimdi Cumhurbaşkanı Rize’ye gelse felen bilmem ne ağzınıza…… dese millet alkışlar ama bu millete haktır, çok haktır. Az bile veriyor, fazladır bu millete. ” dedi.

“YETKİYİ VER DEDİLER, SEÇMENE SÖZ VERDİLER, EMEKLİDEN SONRA ÇAYCIYIDA YEDİLER”

Of’lu çay üreticisi Pınar Saral, ”Çay fiyatını Kabul etmiyoruz. Birkaç dörtlükle cevap vermek istiyorum. Yetkiyi ver dediler, seçmene söz verdiler, emekliden sonra çaycıyıda yediler.Rolex’li bilekliklerle ıstakoz doğradiler masanın hesabını çaycıya kitlediler.”

Oflu üretici Havva Saral,” Çay emekçisi olarak biz hakkımızı istiyoruz, emeğimizin karşılığımızı istiyoruz, şu durumda ekmeğimize göz konuldu, biz bunu kabul etmiyoruz, tepkimizi her zaman göstereceğiz, emeğimizi alana kadar.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.