CHP ‘Lİ DENİZ “ÜRETİCİNİN UCUZA ÇAY SATMASININ SORUMLUSU SARAYDIR” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

CHP ‘Lİ DENİZ “ÜRETİCİNİN UCUZA ÇAY SATMASININ SORUMLUSU SARAYDIR”

Bu haber 08 Eylül 2021 - 10:32 'de eklendi ve kez görüntülendi.
CHP ‘Lİ DENİZ “ÜRETİCİNİN UCUZA ÇAY SATMASININ SORUMLUSU SARAYDIR”

AKP İktidarının ÇAYKUR’da uyguladığı çay alım politikaları 210 bin çay üreticisini mağdur etmeye devam ediyor.

ÇAYKUR’un çayda kota ve kontenjan uygulamasını fırsata dönüştüren özel sektör çay firmaları üreticiden devletin verdiği fiyatın altında 2.60 krş. çay almasına üreticilerin tepkisi devam ediyor.

Bugün Artvin ‘in Kemalpaşa ilçesinde çay üreticilerinin çayda kota ve kontenjan uygulamasına karşı düzenleyecekleri protesto eylemi öncesi CHP Rize il başkanı Saltuk Deniz yazılı bir açıklama yaparak Çaykur2un kota ve kontenjan uygulamasına tepki gösterdi.

“ÜRETİCİNİN UCUZA ÇAY SATMASININ SORUMLUSU SARAYDIR”

AKP’nin Çay Üreticilerine yaşatmış olduğu ve onlara layık gördüğü bu rezaleti ortadan kaldıracaklarını ifade eden Saltuk Deniz ” çay üreticilerinin çayını özel sektöre yok pahasına satmasının sorumlusu siyasal iktidardır. Saraydır. Biz iktidara geldiğimizde devletin açıkladığı çay fiyatının altında çay alımı yapılmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Yıllardır AKP ve MHP tarafından engellenen çay kanunu taslağını  biz iktidarımızda hiç zaman kaybetmeden çıkartıp yasallaştıracağız”

“AKP VE MHP ÇAY ÜRETİCİSNİN EMEĞİNİ YOK SAYDI”
Bugün çay alımlarında  yaşanan rezaletliğin  210 bin çay üreticisinin gördüğünü kaydeden CHP Rize il başkanı Saltuk Deniz ;

” Çayda yaşanan rezaleti hep birlikte görüyoruz, yaşıyoruz. Çay fiyatları neredeyse açıklanan fiyatın yarısına kadar düşecek! 2020 yılı açıklanan fiyatın altında çay alımı yapılmaktandır .Bunun sorumlusu sadece özel sektör değildir.
Bunun sorumlusu Meclise iki kere vermiş olduğumuz, Yaş Çayda ” TABAN FİYATIN” altında alım yapılmasını yasaklayan Kanun Değişiklik önergemize TBMM ret oyu veren AKP ve MHP dir sorumlusu.

Bunun sorumlusu, Çay da taban fiyat uygulanmasını sağlayacak Çay Kanununu çıkarmayan iktidardır, saraydır.
Bunun sorumlusu, en son Ağustos ayında verdiğimiz Çay Kanunu teklifimizi mecliste bekletenlerdir.
Bu rezaletin ve çay üreticilerine bunu layık görenlerin sorumlusu siyasi iktidardır. Saraydır. Üreticilerimizin yaşadığı bu adaletsizliği haksızlığı unutmamasını istiyoruz.”

“SERBEST PİYASA YALANIYLA HALKI KANDIRIYORLAR”

Devletin tüm kaynaklarını yandaşa aktarırken serbest piyasayı unuttuklarını belirten başkan Deniz;

” bütün bu yaşananlar karşısında hükümetin gerekçesi de hazır. Neymiş peki? Serbest piyasa da taban fiyat olmazmış… Serbest piyasa sadece Çayda mı var ?
Türkiye’deki tüm büyük ihaleleri sadece 5 firmaya verirken serbest piyasa olmuyor da Çayda mı oluyor. Kimi kandırmaya çalışıyorsunuz?
Türkiye’nin tüm kaynaklarını yandaşlara aktarırken serbest piyasa olmuyor da sıra Çay üreticisine gelince mi serbest piyasa oluyor.
Bırakın bu serbest piyasa yalanlarını. Bu rezalete son verin. Gelin hep birlikte Çay Kanununu çıkartıp Çayda taban fiyat uygulamasını yani Bakanlığın açıklamış olduğu fiyatın altında alım yapılmasını yasaklayalım. Bunu yapmadığınız sürece her gün bu sömürünün vebali sizin üzerinizedir.
Ne olursa olsun, buradan tüm Çay Üreticilerimize söz veriyoruz; iktidara geldiğimizde bu kanunu bizler çıkartacağız. Millet İttifakı olarak çıkartacağız.  AKP’nin Çay Üreticilerine yaşatmış olduğu ve onlara layık gördüğü bu rezaleti ortadan kaldıracağız.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA