CHP’de flaş istifalar - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

CHP’de flaş istifalar

Bu haber 29 Ocak 2021 - 16:42 'de eklendi ve kez görüntülendi.
CHP’de flaş istifalar

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Karabük milletvekili Hüseyin Avni Aksoy ve CHP Yalova Milletvekili Özcan Özel, partilerinden istifa ettiklerini duyurdu.
CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Karabük milletvekili Hüseyin Avni Aksoy ve CHP Yalova Milletvekili Özcan Özel, TBMM Basın Odası’nda açıklamada bulundu.

Mehmet Ali Çelebi, Hüseyin Avni Aksoy ve Özcan Özel, partilerinden istifa ettiklerini duyurdu. İstifaların ardından, CHP’nin Meclis’teki sandalye sayısı 135’e düştü.
Çelebi şunları söyledi:

“Anadilde eğitim tartışmalarına net tavır koyamayan, ayrıştıran ve bölen siyasete tepki koyamayan CHP’ye geldik. AKP çökmüş, halen umut olamayan bir CHP’ye geldik. Hem Ahmet Altan hem Çelebi olmaz. Hem PKK’ya terör örgütü diyemeyenler hem Çelebi olmaz. Silivri’de teslim olmamıştım şimdi de teslim olmuyorum. Atatürk için boynumu kaldırıyorum. Bize halkın Çelebi’si olmak yeter. Tarafım 29 Ekim ruhudur 10 Aralık zihniyeti gibi değil. Sönerek yok olmayacağım. Yanıyorum o halde varım. Mesele Atatürk devrimlerini yaşatmaksa bu bir elveda değildir. Bu anlamda ayrılık yoktur. Doğruların yolcuları mutlaka buluşacaktır. Partimden istifa ediyorum.”

CHP’DEN İLK AÇIKLAMA
İstifaların ardından açıklamalarda bulunan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Gelinen bu noktada bizler CHP’lilerin memnuniyet duymadıklarını hissediyoruz. Çok açık olarak söylemek gerekirse CHP Kuvayi Milliye’den kökünü alan, milli mücadelenin kuruluşu, kurtuluşun partisidir. O günden bugüne çizgisinde herhangi bir değişiklik olmamıştır. Bir başka oluşuma katılmak için yapılan kişisel tercihler, düne kadar görev yapılan, üyesi olunan siyasi partiye ve onun mücadelesine zarar vermeye çalışan ifadeleri üzülerek takip ettik” dedi.

Özel, medyaya da şu tepkiyi gösterdi:

“Bugün yaşananların saray tarafından nasıl takip edildiğini görüyoruz. Bir bakanın istifasını alt yazıda vermeyen kanalların vekillerin istifasını nasıl canlı verdiğini gördük ve not aldık.”

AKP TEBRİK ETTİ

İstifa eden milletvekillerine tebrik AKP’li Canan Kalsın’dan geldi. Kalsın, “Teröre ve teröriste kucak açan CHP’den ayrılan CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, CHP Yalova Milletvekili Özcan Özel, CHP Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy’u canı gönülden tebrik ederim. Bir duruşu bir ilkesi bir de tek kıblesi olmalı insanın” dedi.

İstifaya ilişkin AKP’den bir yorum da AKP Grup Başkanvekili Emin Akbaşoğlu’ndan geldi. Akbaşoğlu, Twitter hesabı üzerinden şu ifadeleri kullandı:

“Oluşturmaya çalıştığınız sanal gündemler, sistem tartışmaları CHP içerisindeki büyük kavgayı perdelemeye yetmedi. İstifalar buzdağının görünen kısmı, bunlar CHP’nin iyi günleri…”

NE OLMUŞTU

CHP´li vekiller Mehmet Ali Çelebi ve Hüseyin Avni Aksoy, parti içindeki rahatsızlıklarını bir mektup yazarak CHP Genel Başkanı’na iletmişlerdi. Kılıçdaroğlu da ”Cumhuriyet Halk Partisi’nde genel başkana mektup yazılmaz. Genel başkandan randevu alınır, gelinir, konuşulur” yanıtını vermişti.

Kılıçdaroğlu mektubun ardından, Mehmet Ali Çelebi, Hüseyin Avni Aksoy ve Özcan Özel ile TBMM’deki odasında görüşmüştü.

Mehmet Ali Çelebi, görüşmenin ardından, “İstifa edecek misiniz” sorusuna “Hayır” demişti.

CHP’de bir süredir parti politikalarından rahatsızlıklarını dile getiren üç milletvekilinin istifa ederek Muharrem İnce’nin Memleket Hareketi’ne katılacağı iddia ediliyordu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA