Demirtaş: Davutoğlu’nu da kurtaracak biziz, bize oy versin

 Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, seçim çalışmaları kapsamında  Dersim ve Erzincan’da mitingler düzenledi. Kemal ÖZER  Dersim Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, seçim..

Son Güncelleme: Whatsapp

 Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, seçim çalışmaları kapsamında  Dersim ve Erzincan’da mitingler düzenledi.

Kemal ÖZER 
Dersim

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, seçim çalışmaları kapsamında geldiği Dersim’de önemli açıklamalar yaptı. Demirtaş, IŞİD’e giden silahları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın temin ettiğini belirtti. Demirtaş, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na HDP’ye oy vermesi çağrısında bulunurken, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’i de istifaya çağırdı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, seçim çalışmaları kapsamında Elazığ’dan karayoluyla Dersim ’in Mazgirt ilçesine geldi. Dersim ’ e gelişinde yüzlerce araçlık konvoyla karşılanan Demirtaş vatandaşları selamladıktan sonra Mazgirt ilçesine geçerek ilçe meydanında toplanan halka hitap etti.

HDP Dersim milletvekili adayları Alican Önlü, Edibe Şahin’in de yer aldığı mitingde konuşan Demirtaş, kitlenin “Başbakan Demirtaş” sloganları atması üzerine, “Siz de görüyorsunuz ki ülkede başbakan boşluğu var. Doldurulması gerekiyor. Aylardır başbakanlık koltuğu boş. Bir kişi oturuyor ama o da farkında değil. Aylardır koltuk boş. Koltuğu boş gördüğü için saraydaki de o koltuğu da kendine mal etmeye çalışıyor. Başbakanı da başbakanlığı da koltuğu da tanımıyor. Başbakan da garibim meydan meydan dolaşıp oy istiyor kime oy istediği de belli değil. AKP’ye oy istiyorum dese istediği oylar cumhurbaşkanına gidecek onu başkan yapacak hükümet ortadan kalkacak.  AKP kazanırsa başbakanlık bitecek.  Ahmet Davutoğlu’na oy verilerse ortada Ahmet Davutoğlu diye bir şey kalmayacak. Onun içinde bulunduğu durum içler acısı.

AKP ‘Seçim beyannamesi yayınladık oy verin’ diyor oy verirse hükümet ortadan kalkacak. Tek başına bir kişi kendi programını uygulayacak. Onun programı da belli. ‘Başkan olacağım’ diyor ‘Yargı bana, rektörlükler bana bağlanacak. Bütün üst yargı kurumları bana bağlanacak. Parlamento basın emrimde olacak’ diyor. Cumhurbaşkanını ülkeye dayattığı program. AKP eliyle halka onaylatılmaya çalışılıyor. AKP’ye verilecek her oy hükümetin ortadan kalkması parlamentonun feshedilmesine aslında diktatörlüğü verilmiş oy olacak. Bu gidişatı, bu felaketi durduracak tek parti var HDP. Onun dışında ne Matematiksel ne siyaseten ne de vicdanen HDP dışında bu felaketi durduracak hiçbir parti yok” dedi

DAVUTOĞLU’NU HDP’YE OY VERMEYE ÇAĞIRDI

HDP’nin baraj altında kalması halinde ilk gidecek olanlardan birinin de Başbakan Ahmet Davutoğlu olacağını belirten Demirtaş, Davutoğlu’na HDP’ye oy vermesi çağrısında bulundu.

Demirtaş, “Başbakan da HDP’ye oy versin. Onu da kurtaracak olan biziz. HDP baraj altında kalacak olsa Ahmet Davutoğlu gidecek en başta. Garibim koltuğa alışmadan, koltuk ısınmadan gidecek. O yüzden bize oy ver. Bize oy ver ki barajı aşalım. Ülkede başkanlık sistemi değil başbakanlık sistemi olsun ki senin de başbakan olma ihtimalin olsun. Yoksa sıfır olacak. DHP olmazsa başbakan, hükümet, parlamento diye bir şey ortada kalmayacak. Bu kadar ciddi kriz ve tehditle karşı karşıyayız. Sadece içeride de değil” diye konuştu.

ERDOĞAN SURİYE’DE SAVAŞ ÇIKARMAK İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPIYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye’de savaş çıkarabilmek Türkiye’yi Suriye ile savaşa sokmak için elinden geleni vurgulayan HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş, “IŞİD barbarlarını en çok destekledi. TIR’larla silah gönderdi. Bununla yetinmiyor, inkar ediyor. Adana’da durdurulan TIR’lar IŞİD’e giden silahlardı. Es Nusra’ya, El Kaide’ye giden silahlardı. Bunu bilmiyor mu bütün dünya? Şimdi savcıları tutukluyor ama kusura bakmasınlar bütün dünya bilir ki IŞİD’e en fazla silah Türkiye’den gitti. Bunu bizatihi onaylayan, bunun parasını bulan ve örtülü ödeneklerle, Katar’la, Suudilerle ortak hesaplarla birlikte topladıkları paralarla silah alan kişi Recep Tayyip Erdoğan’dır. Bu nedenle biliyor ki AKP iktidardan düşerse uluslararası suçlar ortaya çıkacak. Recep Tayyip Erdoğan’ın uluslararası suçları ortaya çıkacak ve yargılanması gündeme gelecek. Bu yüzden her türlü çılgınlığı yapıyor. IŞİD’e gönderdiği, IŞİD’in barbarlık için katliam için kullandığı silahların nereden gittiği açığa çıktığında durum değişecek. Bugünlerde ortalığı karıştırmak istemesinin nedeni budur. Bu günlerde Muaviye gibi mızrağının ucuna Kuran-ı, Kuran-ı Kerim’i takıp Sıffın Savaşı’nda Kuran-ı kendi hilelerine alet eden Muaviye gibi meydanlarda elinde Kuran tutmasından Kuran-ı Kerim’i kullanmasına kadar paniklemiş durumda. Ağrı Diyadin’de provokasyonlar yaptı. Oradan cenazeler çıkarmak için uğraştı. Her yerde bugüne kadar kırktan fazla HDP bürosuna saldırıları organize eden bunlardır. Roboski’de yeniden çatışma çıkarmaya çalıştılar. Gittiğimiz her yerde AKP’nin provokasyonları tezgahları var. Bütün bu iftiralarının da yalanların da nedeni bu. Söylemediğimiz sözler üzerinden, ağzımızdan çıkmayan laflar üzerinden gazetelerinde manşetler döşüyorlar. Cumhurbaşkanı her yerde yalanlar üzerinden propaganda yapıyor. O kadar paniklemişler ki o kadar korku dağları sarmış ki yapamayacakları çılgınlık yok. Ama içiniz rahat olsun bitiyor. Bunların saltanatı bitiyor. 7 Haziran’da artık balkon konuşmaya yapamayacak” dedi.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI GÖRMEZ’E İSTİFA ÇAĞRISI
 

Konuşmasında Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’e istifa çağrısında bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Biz haklı, meşru bir noktada duruyoruz. Biz inançlara, dinlere hakaret etmeden, bütün dinlere, inançlara özgürlük tanıma vaadiyle yürürken onlar din tüccarlığıyla, iman ticaretiyle oy toplamaya çalışıyorlar. Ama bunu yine başaramıyorlar. Artık din tüccarlığının da para etmediğini gördüler. Yalanlar ve iftiralar artık çuvala sığmıyor. Haklı olduğumuz ortaya çıktı mı? Diyanet İşleri Başkanı bir trilyonluk Mercedes’i mecburen geri verdi mi? Demek ki haklıymışız. Demek ki imam arkasındaki cemaat yoksulsa onun gibi yaşamak zorundadır. Biz haklı çıktık. Demek ki senin cemaatin, arkanda namaz kıldırdığın cemaatin halk otobüsüne, dolmuşa binecek para bulamıyorsa imam bir trilyonluk Mercedes’e binemezmiş. Biz haklıyız. Ben Diyanet İşleri Başkanının yerinde olsam, kişiliğine laf söylemedik, asla hakaret etmedik. Onun yerinde olsam kendimi ezdirmem istifa ederim. Bu sahteliğe alet olmaz istifa ederim. Kendisi din adamıdır. Resmi bir numaralı din adamıdır. Bu şekilde kendisini siyasete alet ederek, din tüccarlığı üzerinden oy toplamaya çalışanlara ibreti alem olsun diye istifa etmesini özellikle tavsiye ediyorum. Kendisini harcatmasın. Hepimiz öleceğiz, hepimiz huzura çıkacağız; hesap vereceğiz. Diyanet İşleri Başkanı da hesap verecek. Benden çok daha iyi biliyor kendisi din alimidir. Din profesörüdür onun kadar din bilgimiz yok. Ama kimin imanı ne kadar onu ancak Allah bilir. Kim imanı yüreğinde hissediyor onu ancak Allah biliyor. O yüzden Diyanet İşleri Başkanı unutma ki harcadığın paralar, Diyanet İşleri Başkanının savurduğu lüks israflar, bütçeden alınan paralar Türkiye’deki bütün halklardan geliyor. Aleviler de vergi veriyor. Alevilerin vergilerinden alınan payla sen Alevilerin asimilasyonuna yol açıyorsun. O nedenle yerinde olsam istifa ederim. Alevilerden, gayri Müslümlerden özür dileyerek istifa ederim senin yerinde olsam” diye konuştu.

DEMİRTAŞ PÜLÜMÜR’E GEÇTİ

Mazgirt İlçesi’nin ardından yüzlerce araçlık konvoy eşliğinde dersim  Merkeze geçen HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş, kente gelişinde coşkulu bir kalabalık tarafından karşılandı. Demirtaş, Cumhuriyet Caddesi üzerinde vatandaşları selamlayarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Demirtaş, buradaki konuşmasının ardından karayoluyla Tunceli’nin Pülümür İlçesi’ne hareket etti.
Pülümür İlçesi’nde de vatandaşlara hitap eden HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş daha sonra Erzincan’da partisi tarafından düzenlenen mitinge katıldı.

ERZİNCAN MİTİNGİ: ‘SENİ HARCIYORLAR’

Erzincan’daki mitingde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elinde salladığı Kuran’ın Kürtçe çevirisinin Diyanet tarafından yapılmadığını belirterek, “Diyarbakır ve Siirt’te ellerine aldıkları Kuran’ın çevirisi Diyanet’in değil. Ensari Vakfı’nın çıkardığı mealdir. Mitinglere Kur’an yetiştiren bir Diyanet var. Çağrı yapıyorum. Seni harcıyorlar, istifa et. Bari imanını kurtar. Hırsızların yanında durma. Peygamberimiz hırsızların yanında hiç olmadı, hep ezilenden yana oldu” dedi.

HDP, Erzincan Cumhuriyet Meydanı’nda miting düzenledi. Miting alanı HDP bayrakları ile süslendi. Miting alanı çevresinde polisler yoğun önlemler alırken, Cumhuriyet Meydanı, barikatlarla çevrildi. Mitinge saatler kala bomba imha uzmanları tarafından alanda bomba araması yapıldı. Bomba araması ardından yurttaşlar, iki noktada aranarak alana girdi. Gençlerin ve kadınları yoğunlukta olduğu binlerce kişi, platformdan çalınana ezgiler eşliğinde halaylar çekerken, miting programı, saygı duruşu ile başladı. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile HDP Erzincan adayları Erol Ağdaş ve Fatma Turan’ın alana gelmesi ile alandaki coşku doruğa çıktı.

‘FAŞİZME İNAT BARIŞ VE KARDEŞLİĞİN TEMİNATIYIZ’

Mitingde halka seslenen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ülkenin siyasi tarihi açısından çok kritik bir seçime hazırlandıklarına dikkat çekerek, “Bu seçim sıradan bir seçim değil. Aynı zamanda ülkemizde, kendini kaybetmiş, kibirli, hırslı bir diktatöre karşı, ‘sessiz mi yoksa buna karşı çok sesliliği dile getirecek bir iktidar mı?’ sorusunu yanıtlayacak bir seçim yarışı var” dedi. Medeniyet yükseldiği bu coğrafyada insanlığın ayaklar altına alındığını kaydeden Demirtaş, “Bu topraklar bunu hak etmiyor. İnsanlık onurumuzu ayaklar altına alanlara karşı her zaman dik durmalıyız. Bunun yolu da insanlık yolundan geçmekten geçer. Siz barış ve kardeşlik şiarıyla mücadele etmeye devam edin. Bizi birbirimize düşürenlere inat, ‘inancımızı sömürüp, din tüccarlığı ile oy toplamaya inat, faşizme inat biz barış ve kardeşliği sağlamanın teminatıyız’ deyin” diye konuştu.

‘UTANMA DUYGUSU YOK’

Çalışan ve emek veren bir halk olduklarını ancak açlıkla terbiye edilmeye çalışılan bir halk olduklarını dile getiren Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “İşçiler bin 800 TL hak etmiyor da senin o hırsız tayfan mı trilyonları hak ediyor. Bunlar kaynak yok diyorlar. Küllüyen yalan. Dünyanın en zengin ülkelerinden birinde yaşıyoruz. Hollanda buna örnektir. Konya’dan ufak bir ülke ama 77 milyonluk ülkemizden insanlarımız Hollanda’ya gidip çalışıyor. Ayıp değil mi? Bunun nedeni büyük patronlar ve ucuz iş gücü yaratmaktır. Erzincan toprağı Erzincan’a yetmez mi? Ama her tarafta Erzincanlılar dağılmış. Artvin böyle, Şırnak böyle, Karadeniz’i boşalttılar. Başbakan daha dün Muş’taydı. Utanmadan birde Muş’a yaptıklarını söylüyor. İktidara geldikleri günde Muş ekonomide son sıradaydı, bu günde. Bunlarda utanma duygusu yok.”

‘BİR MİLYONU GERİ ALDIK DİĞERLERİNİ DE GERİ ALACAĞIZ’

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın geri iade ettiği aracı hatırlatan Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da yüklenerek, “Bir milyonu geri aldık. Diğerlerini de yavaş yavaş almaya devam edeceğiz. HDP güçlü olarak mecliste olursa bu hırsızlıkların hesabını soracak. Cumhurbaşkanlığı harcamaları hariç, diğer tüm yaptıkları harcamalarının hepsini tek tek alacağız. Fakir olsa, yok fakir de değiller. Devletten daha zengin olmuşla” dedi. Valiliklerin, tüm kurumları AKP mitingleri için seferber etmesine tepki gösteren Demirtaş, “Ben merak ediyorum gerçekten. Başbakan buraya başbakan olarak mı, yoksa AKP genel başkanı olarak mı geliyor? Sizin bu yaptığını suçtur suç” ifadelerini kullandı.

‘IŞİD’E GÖNDERDİKLERİ SİLAHLA BİNLERCE İNSAN KATLEDİLDİ’

Mecliste olmalarının Türkiye demokrasisi için çok önemli olacağının altını çizen Demirtaş, anayasanın Başbakanın umurunda olmadığını belirterek, “Anayasa başbakanın umurunda değil, Cumhurbaşkanı’nın da taktığı yok zaten. AKP’nin politikalarına kalmış olsaydık şimdi birbirimizi yemiş olurduk. Onlar için AKP’li olmak önemli. Suriye’de her kesime eşit durulmalıdır. Ancak AKP taraf tutmuştur. DAIŞ ve benzeri örgütlere silah desteği vermiştir. Bunların yaptığı bir suçtur. Lahey Adalet Divanı’nda bunlar yargılanacaklar. IŞİD’e gönderdikleri silahla binlerce insan katledildi. Katliamcı ve tecavüzcü İŞİD’in arkasında AKP vardı” dedi.

‘KURAN DİYANETİN DEĞİL ENSARİ VAKFININ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kuran’ın Kürtçe mealini mitinglerde sallamasına tepki gösteren Demirtaş, Erdoğan’ın eline aldığı Kürtçe mealli Kuran’ın Diyanetin değil Ensari Vakfı’nın olduğuna dikkat çekerek, “Diyarbakır ve Siirt’te ellerine aldıkları Kuran’ın çevirisi Diyanet’in değil. Ensari Vakfı’nın çıkardığı mealdir. Mitinglere Kur’an yetiştiren bir Diyanet var. Çağrı yapıyorum. Seni harcıyorlar, istifa et. Bari imanını kurtar. Hırsızların yanında durma. Peygamberimiz hırsızların yanında hiç olmadı, hep ezilenden yana oldu” diye konuştu.

MİTİNGDEN AYRILANLARA GAZ!

Demirtaş’ın konuşmasının ardından miting son bulurken, polislerin kitleyi faşist grupların bulunduğu yöne doğru yönlendirmesiyle yurttaşlar ile faşist gruplar arasında gerginlik yaşandı. Gruplar arasına giren polisin ise ilk yaptığı da mitingden çıkan HDP’lilere gaz sıkması oldu. Polisin tutumuna tepki gösteren HDP’liler, tekrardan alanda toplanmaya başladı. Burada bir süre bekleyen HDP’liler, daha sonra farklı çıkışlardan miting alanından ayrıldı. (Erzincan/DİHA)

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.