DEPREMZEDELER, “DEVLET BİZE ULAŞAMADI. HALKIMIZ BİZE ULAŞTI” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

DEPREMZEDELER, “DEVLET BİZE ULAŞAMADI. HALKIMIZ BİZE ULAŞTI”

Bu haber 21 Şubat 2023 - 14:03 'de eklendi ve kez görüntülendi.
DEPREMZEDELER, “DEVLET BİZE ULAŞAMADI. HALKIMIZ BİZE ULAŞTI”

Hilmi MIYNAT
Emre GÖKMEN
İskenderun

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6’lık depremlerin ardından artçı depremler sürüyor. Bölge bu kez da Hatay merkezli depremle sarsıldı.6.4 büyüklüğündeki Defne merkezli yeni depremi en büyüğü 5.8 olmak üzere onlarca artçı izledi. Depremlerin üzerinden iki hafta geçmesine rağmen Hatay’da devlet yetkilileri de en büyük eksiğin çadır olduğunu dile getiriyor. Yardımların dağıtımındaki koordinasyonsuzluk da devam ediyor. Yurttaşlar en temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandıklarını söyledi.

Depremin yaşandığı illerden Hatay’ın İskenderun ilçesinde depremzedelerle dayanışma çalışmaları devam ediyor. Depremzedeler halen bazı ihtiyaç malzemelerine ulaşmakta güçlük çekiyor. Açılan marketler olsa da maddi durumu kötü olanlar ulaşamıyor. Halk dayanışmasıyla ayakta kaldıklarını söyleyen yoksul depremzedeler bir an önce kuru gıda, odun, kömür ve çadır yardımlarının ulaşmasını istiyor.

“ŞU PARTİ BU PARTİ DEMEDEN BİZE YARDIMCI OLDULAR”

Depremden en çok etkilen yerlerden biri olan İskenderun ilçesi Buluttepe Mahallesi’nde oturan Şakir adlı yurttaş;  “Mağdur olduk. Devlet bize ulaşamadı. Halkımız bize ulaştı. Halkımıza çok teşekkür ediyorum. Devletin bize el, kucak açmasını isterdim. İstanbul’dan, Ankara’dan Türkiye’nin her yerinden gelen gençler bize ulaştı. Bu gençleri görünce çok duygulandım. Çok mağdur durumda insanlarımız. İnsanlarımıza erzak ulaştırmaya çalışıyoruz. Vatandaşlarımız, insanlarımız hepimiz bir olduk. Şu parti bu parti demeden bize yardımcı oldular” diye konuştu.

“HATAY DA 4 KATTAN FAZLA BİNA OLMAMASI LAZIM”

Buluttepe Mahallesi’nde deprem tatbikatı yaptıklarını hatırlatan bir mahalleli ise , “Biz burada deprem tatbikatı yaptık. 10 saniyede nasıl dışarı çıkarız onun hesabını yaptık. 10 saniyede dışarıya çıkamayan enkazın altında kaldı. Şehir merkezinde yeni binalar da eski binalar da yıkıldı. Çok katlı bina istemiyoruz. İmar izni verenlere sesleniyorum. Bu insanların ölmemesi lazım. Hatay deprem bölgesi 4 katı geçmemesi lazım” diye konuştu.

“BATTANİYE VERMEDİLER ÇOCUKLARIMI ÇARŞAFLA ÖRTTÜM”

Battaniye ve kuru gıdaya ulaşamadıklarını ifade eden Karaağaç Mahallesi’nden Cahit adlı yurttaş ;“Muhtara gittik, ‘Tamam gelecek’ diyor maalesef gelmiyor. İki battaniye veremediler çocuklarım battaniye değil çarşaflarla örtündüler. Evimde 500 kilo odun vardı onları dışarıda yaktım” dedi.

İSKENDERUN

İSKENDERUN

“AFAD DAN ÇADIR İSTEDİM VERMEDİLER”

Dayanışma malzemeleri için gönüllüler tarafından kurulan çadır kentten ihtiyaçlarını karşılayabildiğini anlatan Cahit, şunları söyledi: “Hastaneden dönerken arkadaş dedi gel şuraya ismimizi yazdıralım. Utanırım dedim herkes yazdırıyor dedi. İsmimizi yazdılar adresimizi aldılar 2 gün sonra evime kadar getirdiler şu paketi. Aracı olan alabiliyor bizim gibi aracı olmayan gidip alamıyor. AFAD’dan çadır istedim vermediler. Evin oturulabilir dediler. Konteyner kente gel dediler. Evimi nasıl bırakayım? Konteynere gittiğim zaman eşyaları nasıl muhafaza edeceğim? Suriyeliler diyorlar marketi patlatmış. İnsanlar mağdur yiyecek ekmek bulamıyorlar. Yok şurası patlatıldı (soyuldu) yok burası patlatıldı. Peki kardeşim bu gelen yardımlar nereye gidiyor? Kuru gıda, odun, kömür bunların bir an önce giderilmesi lazım. Markete gidiyorum kapalı. 7 gün boyunca sadece makarna ve su verebildim çocuklarıma.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA