EMEP: “REFORM PAKETLERİNİN İÇİ BOŞ, BİR ALDATMACADIR” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

EMEP: “REFORM PAKETLERİNİN İÇİ BOŞ, BİR ALDATMACADIR”

Bu haber 14 Mart 2021 - 16:53 'de eklendi ve kez görüntülendi.
EMEP: “REFORM PAKETLERİNİN İÇİ BOŞ, BİR ALDATMACADIR”

Coşkun Özbucak – Ordu

Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İnsan Hakları Eylem Planı” ve “Ekonomik Reform Paketi” açıklamalarını eleştirerek, “19 yıldır iktidar olarak uygulamalarınız nedeniyle demokratik hak mağduriyetini ve yoksulluğu, işsizliği artırdınız.” diyerek teki gösterdi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı “Ekonomik Reform Paketi” için “Açıklanan “reform paketi”, hiçbir heyecan uyandırmadığı gibi, “reform” iddiasından uzak olduğu da açıkça görüldü.” diyen Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz şunları söyledi:

İki paketin de içi boş

“10 gün kadar önce, yine Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanan “İnsan Hakları Eylem Planı” daha büyük bir beklentiyle karşılanmış ve heyecanlı tartışmalara da yol açmıştı. Çünkü en azından “İnsan Hakları Evresel Bildirgesi”nin maddeleri tekrarlanarak, uygulama ile haklar, haklara yönelik saldırılar ve yargının tamamen siyasallaşmış olması arasındaki çelişki adeta herkesin gözüne sokulmuştu. Ama aradan geçen 10 gün içinde yargısıyla, valileriyle, emniyetiyle, “Bizim tarafta değişen bir şey yok” pervasızlığı ile iktidar tarafı, ”Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz” diyenleri haklı çıkardı. Böylece “İnsan Hakları Eylem Planı”yla ilgili tartışmaların da önemli ölçüde gündemden düşmesini hızlandırdılar.

Ekonomik Reform Paketi’nde, işçilerin, emekçilerin yaşama ve çalışma koşullarını iyileştirme amaçlı dolaysız hiçbir önleme yer verilmediği gibi üretim, enflasyon-hayat pahalılığı, işsizlik-istihdam gibi, emekçileri doğrudan ilgilendiren alanlardaki önlemlerde sermayeye yeni destekler sunan vaatlerin aşılmamasına özen gösterdiği açıkça görülmektedir. Lafta bile emekçilere yönelik bir vaat yoktur!

Bu paketi hazırlayanların kimliğine bakıldığında bu paket; yaşanan ağır ekonomik krizin birinci dereceden sorumlusu olan iktidar, büyük sermaye çevreleri, devletin ekonomik bürokrasisi ve iktidar partisi tarafından, yani sermayenin çeşitli temsilcileri ve hizmetkarları tarafından hazırlanmıştır. Ve dahası, ekonomi ve siyasette bugün yaşanan sorunların doğrudan sorumlusu olan Cumhurbaşkanı tarafından sunulmuş ve onun garantisi altında oluğu ilan edilmiştir. Tıpkı bugüne kadar olduğu gibi!

“Paket”, emekçileri mücadeleye çağırıyor

Oysa uzak ve yakın tarih açıkça göstermektedir ki, sermaye ve onun temsilcilerinin krizlerden çıkış programlarında amaç, krizin yükünü emekçilerin sırtına yıkarak çıkmak olmuştur. Hele de Erdoğan ve yönetiminin bugüne kadar, pandemi ve krizin yükünü halka yıkarak çıkışı sermaye için fırsata dönüştürdüğü dikkate alındığında, bu paketin de bu amaca hizmet ettiği tartışmasızdır.

Bu yüzden de sendikalar, emek örgütleri, emekten yana partiler ve çevreler, aydınlar, demokratlar; açlık, yoksulluk ve işsizliğin peçesinde olan halk kesimlerinin her türden örgütleri, bu “reform paketini” haklarına ve taleplerine karşı bir saldırı paketi olarak görüp, taleplerini ve mücadelelerini yenileyebildikleri ölçüde, paketi doğru değerlendirmiş olacaklardır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA