Erdal eren unutulmadı - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Erdal eren unutulmadı

Bu haber 03 Ocak 2021 - 12:57 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Erdal eren unutulmadı

 

12 Eylül faşist cuntasında, darbeler tarafından “Asmayalım da besleyelim mi” denilerek yaşı büyük gösterilen ve idam edilen genç komünist Erdal Eren, katledilişinin 37. yılında tüm yurtta çeşitli etkinliklerle anıldı. Ankara’da Erdal Eren’in mezarı başında yapılan anmada 12 Eylül’ün darbe koşullarının bugün AKP eliyle OHAL ve KHK’ler aracılığıyla devam ettirildiği vurgulandı. İstanbul Kadıköy’de düzenlenen anmada ise “Erdal Eren, en zor zamanlarda direnme cesareti vermiştir” dendi.

‘12 EYLÜL’ÜN YARIM BIRAKTIĞINI TAMAMLAMAYA ÇALIŞIYORLAR’

Emek Gençliği ve Emek Partisi’nin (EMEP) çağrısıyla Ankara Karşıyaka Mezarlığı’nda gerçekleşen anmada, Erdal Eren ile birlikte aynı dönemde öldürülen Sinan Suner ve Ercan Koca da anıldı. Erdal Eren, ODTÜ öğrencisi Sinan Suner’in katledilmesini protesto ederken er Zekeriya Önge’yi öldürdüğü iddiasıyla ve elde hiçbir delil olmadan  tutuklanarak idam edilmiş, Ercan Koca da Erdal Eren’in idamını protesto ettiği için işkencede can vermişti. 17 yaşındaki Erdal Eren’in yaşı büyütülerek idam edilmesi yurt içinde ve dışında büyük tepkilere yol açmıştı. 

Mezarlığın 2 nolu Kapısında bir araya gelen Erdal’ın yoldaşları, arkadaşları ve onun mücadelesini takip eden gençler “Denizlerden Erdal’a gençlik emeğin saflarında”, “Faşizme ölüm halka hürriyet” sloganlarıyla yürüyüşe geçti.

Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, Erdal Eren’i mezarı başında yaptığı konuşmada, Erdal Eren, Sinan Suner ve Ercan Koca’nın sömürü politikalarına, cuntaya karşı barış, demokrasi, özgürlük için mücadele ettiğini söyledi. O dönemdeki mücadelenin hâlâ güncelliğini koruduğunu belirten Gürkan, “Bugün de darbe koşulları AKP şahsında devam ediyor. AKP iktidarı 12 Eylül’ü yarım bıraktığını tamamlamaya çalışıyor. Bugün yaşadığımız parlamenter demokrasi bile değildir” dedi.

12 Eylül darbesinde patronların “Gülme sırası bizde” dediğini hatırlatan Gürkan, sermaye sınıfının AKP sayesinde gülmekte, bayram etmekte olduğunu ifade etti.  Gürkan, ayrıca Türkiye’nin patronlar için sömürü cennetine döndüğünü söyledi. Baskı rejiminin her alanda yaygınlaştığına dikkat çeken Gürkan, cezaevleri ve adliyeler ile övünen bir iktidarla karşı karşıya olduklarını dile getirdi. HDP Eş Genel Başkanları, milletvekilleri ve gazetecilerin cezaevinde olmasının iktidarın baskı politikalarının sonucu olduğunu kaydeden Gürkan, AKP’nin sömürü politikalarını derinleştirdiğine ve savaş  politikalarını artırarak baskı rejimini inşa etmeye çalıştığına dikkat çekti. 

Sömürü düzeninde iktidarın gençliğe tek vaadinin ölüm olduğunu belirten Gürkan, selefi, cihatçı güçlerin zihniyetiyle yeni bir neslin yetiştirilmek istendiğini ifade etti. Gürkan, “Gençlik kendisini teslim almaya çalışan politikalara karşı boyun eğmiyor. Gençlik referandumda tek adam tek parti iktidarına karşı hayır demiştir” diye konuştu.

‘ABD’YE KARŞI SÖYLEM İKİ YÜZLÜLÜK

AKP iktidarının Kudüs üzerinden hamaset yaptığını belirten Gürkan, “Bizim de birikimini mirasını onurla taşıdığımız 68 hareketi de  mücadelesini Filistin mücadelesi ile birleştirmiştir” dedi.

“İsrail devletinin Filistin halkına yaptığı ile Türkiye’de Kürt halkına yapılan aynı şeydir” diyen Gürkan, “Acı ve gözyaşından başka bir şey vermeyen politikalara karşı halkların eşit hakları temelinde barışını haykırmaya devam edeceğiz. AKP’nin bugün Kudüs’e sahip çıkması, ABD’ye karşı söylemleri ikiyüzlülüktür. Emperyalizme karşı mücadeleden bahsedecekseniz, buyur NATO’dan ayrıl” dedi. Gürkan, Ekim Devrimi’nin 100. yıl dönümüne atıfta bulunarak, “İşçi sınıfı, sosyalizm, demokrasi, ezilen halklar kazanacaktır. Sinan, Ercan ve Erdal’a sözümüz sosyalizm, demokrasi ve barışı kazanmak olsun” dedi. 

‘ERDAL’IN MÜCADELE AZMİNİ YAŞATACAĞIZ’

Emek Gençliği adına konuşan Ali Altun, aradan geçen 37 yılda aynı zihniyetin emekçilerin mücadelesine saldırdığını söyleyerek, “Bugünün gençliği olarak 68 kuşağı gibi Filistin halkının ve tüm ezilen halkların yanındayız. Kendi emperyalist çıkarları için halklara zulmedenler bilmeli ki; biz Erdal’ın idama giderken ki tavrını, mücadele azmini yaşatacağız. Erdal’ın izinde sosyalizm mücadelesini yükselteceğiz. Erdal Eren sadece 17 yaşında idam edilen bir genç değil, yaşamını sosyalizm mücadelesi ile partisine adamış genç bir devrimcidir. Erdal’ı işçi sınıfının enternasyonal mücadelesinde yaşatacağız” diye konuştu.

Emek Gençliği adına konuşan Ali Altun, bugün OHAL ile emekçilerin haklarının gasp edildiği gibi o dönem de emekçilerin haklarının gasp edildiğini söyledi. Aradan geçen 37 yılda aynı zihniyetin emekçilerin mücadelesine saldırmaktan geri durmadığını belirten Altun, “Bugünün gençliği olarak 68 kuşağı gibi Filistin halkının ve tüm ezilen halkların yanındayız. Kendi empertalist çıkarları için halklara zulmedenler bilmeli ki; biz Erdalın idama giderkenki tavrını, mücadele azmini yaşatacağız. Kendi taleplerimiz etrafında parasız, bilimsel, demokratik eğitim mücadelemizi sürdüreceğiz. Denizler, Erdallar, İmranlar mücadele verdilerse biz de taleplerimizle birlikte işçi sınıf önderliğinde mücadele etmeliyiz. Ekim devriminin öğrettiği gibi sömürüsüz, savaşsız bir dünyada yaşayabiliriz. Erdal’ın izinde sosyalizm mücadelesini yükselteceğiz. Erdal Eren sadece 17 yaşında idam edilen bir genç değil, yaşamını sosyalizm mücadelesi ile partisine adamış genç bir devrimcidir. Bizler de mücadelemizi işçi sınıfının kaderine bağlamalı, okullarımızda eşit ve parasız bir eğitim talebinin yükseltmeliyiz. Erdal’ı işçi sınıfının enternasyonal mücadelesinde yaşatacağız” diye konuştu.

Devrimci 78’liler Derneği Başkanı Hüseyin Esentürk, “37 yıl sonra Erdal’ın başucundayız. 12 Eylül’den bu yana süren darbe rejimi bugün Kanun Hükmünde Kararnameleri, tutuklamalar, hak ihlalleri ile devam ediyor. Hastane, okul yapmak yerine cezaevleri yapıyorlar. Dün sıkıyönetim de sökmeyecek diyen işçiler ve gençler gibi biz de Erdal’ın mücadele ruhuyla OHAL sökmeyecek, KHK’leriniz sökmeyecek, darbeleriniz sökmeyecek diyerek meydanlara çıkmalıyız. Erdal Eren şahsında tüm mücadele şehitlerini anıyoruz” dedi. 

Erdal Eren’in mezarı başında son mektubu okundu. Ardından Sinan Suner ve Ercan Koca’nın mezarı başında şiirler okundu. 

Ercan’ın eniştesi Özcan Tik de anma etkinliğine katılanlar arasındaydı. (Ankara/EVRENSEL)

 


KADIKÖY’DE BİR ARAYA GELEN GENÇLER: ‘ERDAL, EN ZOR ZAMANLARDA DİRENME CESARETİ VERDİ’

emek gençliği kadıköy

Erdal Eren İstanbul’da Kadıköy Emek Gençliği’nin çağrısıyla Kadıköy’de anıldı. Süreyya operası önünde buluşan kitle, “Yaşasın devrim ve sosyalizm, Denizlerden Erdal’a gençlik emeğin saflarında” sloganları attı.

Anmada konuşan Emek Gençliği üyesi Berfin Ceren Ergin, 12 Eylül denildiğinde akla gelen ilk ismin Erdal Eren olduğunu belirterek, “Erdal’ın yaşadığı dönemin en karanlık günlerinde sergilediği direniş ve kararlılık milyonlarca insana mücadele kaynağı olmuş, en zor zamanlarda direnme cesareti vermiştir.” diye konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)


SOSYAL MEDYADA DA ANMA PAYLAŞIMLARINDA BULUNULDU

Öte yandan Erdal Eren, 37. yılında sosyal medyada da anılıyor. Gündemde ilk sıralarda yer alan ‘#ErdalEren’ etiketine anma paylaşımlarında bulunuluyor. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından, Eren’in idam edilişinin 37. yılı dolayısıyla paylaşımda bulundu.

Kemal Kılıçdaroğlu, “Yaşı küçük ancak fikirleri ve cesareti pek çok kişiyi tedirgin edecek kadar büyüktü. 37 yıl önce bugün idam edilen Erdal Eren’i rahmet ve hüzünle anıyorum.” ifadesini kullandı. 

Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan:

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA