betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

Eroğlu’na göre ‘mükemmel olacak’: ‘Yeşil Yol’a karşı çıkılmasını anlamıyorum

 Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Doğu Karadeniz’de sekiz ilin yaylalarını geçtiğimiz yıl halkın tüm direnişine rağmen‘turizmi geliştirme’ gerekçesiyle birbirine bağlamayı amaçlayan Yeşil Yol projesi için “Niye karşı çıkılıyor anlamakta zorlanıyorum…

Son Güncelleme: Whatsapp

 Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Doğu Karadeniz’de sekiz ilin yaylalarını geçtiğimiz yıl halkın tüm direnişine rağmen‘turizmi geliştirme’ gerekçesiyle birbirine bağlamayı amaçlayan Yeşil Yol projesi için “Niye karşı çıkılıyor anlamakta zorlanıyorum. Mükemmel olacak” yorumunu yaptı.

veysel-eroglu

Fotoğraflar: DHA

Geçen yıl, ‘Yeşil Yol Projesi’ kapsamında Rize’nin Çamlıhemşin ilçesindeki Samistal ve Yukarı Kavrun yaylalarında başlayan çalışma, yöre halkının itirazları sonucu durdurulmuştu.

Samsun, Bayburt, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Trabzon ve Artvin’deki yaylaları kapsayan 2 bin 600 kilometrelik yol çalışması yeniden başlamıştı.

‘Yeşil Yol’un geçeceği bölgelerden Rize’nin Yukarı Kavrun yaylasında yeniden başlayan çalışmaları engellemek için bölgeye giderek iş makinelerinin önüne geçen 11 kişi gözaltına alınmıştı.

‘Adeta yeşil bir koridordan geçiyormuş gibi yapacağız’

Rize ve Artvin programlarının ardından Trabzon’a gelen Eroğlu, bölgedeki bazı yatırımlar, yapımı tamamlanan ve temeli atılacak tesisler hakkında açıklamalarda bulundu.

veysel-eroglu1

‘Yeşil Yol’da çalışmaların yeniden başlamasına ilişkin bir gazetecinin sorusunu yanıtlayan Bakan Eroğlu şöyle devam etti: “Gelen turistler daha ziyade yaylalara, mesirelik alanlara çıkmak istiyor ama yol yok. Yeşil Yol yaylaları birleştiren yedi metre genişliğinde bir yol. Bu yol yaylaları ulaşılabilir hale getirme projesidir. Yeşil Yol denilmesinin sebebi de şudur; orada yüksek kotlarda ağaç yok çoğu yerde. Trabzon’da kesilen ağaç yok zaten. Rize’de 100 tane ağaç kesilmiş. Bu yolu adeta yeşil bir koridordan geçiyormuş gibi yapacağız. Muhteşem ağaçlar dikilecek. 10 binlerce ağaç dikilecek. Yol yeşillikler arasından gidecek. Şu anda orası yol yeşil değil, yüksek kotlarda olduğu için ağaç yok.”

Eroğlu, ormanları tahrip etmek yerine çoğaltmak üzerine bir politika yürüttüklerini savundu: “Vatandaş, ‘Yol gelirse denetim olur’ diye karşı çıkıyor. Orada çok bağıran kişilerin kaçak inşaat yaptıkları da ortaya çıktı. Samsun’dan Artvin’e kadar olan bu alanda gerçekten çok büyük bir turizm potansiyeli olacak. Tahribat yok. Hatta daha sıkı koruyacağız.

Yeşil Yol’a neden karşı çıkıldığını anlamakta zorlandığını“Mükemmel olacak” sözleriyle anlatan Eroğlu, “Bizde orman varlığı son 13 yılda bir buçuk milyon hektar, yani 15 milyon dekar arttı. Hatta bu konuda Birleşmiş Milletler’den özellikle ödül aldık. Dünya ormancılık zirvesi ilk defa Amerika’nın dışında İstanbul’da yapıldı” diye konuştu.

Uzungöl’de yapılmasını planlanan teleferik projesinde sona gelindiğini ve projeye yakın zamanda başlanacağını aktaran Bakan Eroğlu, valilik binası karşısındaki alana fidan dikti.

Yeşil Yol’da doğa katliamı hız kesmiyor: Şimdi de çok sayıda çam ağacı kesildi

‘Yeşil Yol’ projesi için devlete ‘Sen kimsin la?’ diyen sunucuya 301’den soruşturma

Yeşil Yol’un ucu yine ranta çıktı: Fırtına Vadisi’nde maden arama ihalesi

Davutoğlu ‘Yeşil Yol’un sırrı’nı açıkladı: Doğaya ulaşıp rabbimize şükretmek için

Rize Valisi’ne ders gibi cevap: İki tane çapulcu ha? Halkım ben halk!

Mimarlar Odası’ndan Yeşil Yol soruları: Proje yaylacılığı sonlandırmayacak mı?

Karadeniz’e hançer ‘Yeşil Yol’ tek değil: Mor ve mavi iki rota daha var

‘Yeşil Yol inadı’ sürerken: Halk, mevcut bozuk yolları kendi elleriyle onardı

‘Yeşil Yol’a ‘güzelleme’: Doğaya zarar vermeyecek, Parkorman gibi olsun istiyoruz

‘Yeşil Yol’dan direniş notları: Acep gene öter mi Samistal’da bülbüller?

‘Çapulcu ha? Halkım ben halk!’ diyen ‘Rabia Nine’ye Twitter’dan: ‘Ellerinden öperiz’

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.