betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

Esad Türkiye ile görüşmelerin şartlarını açıkladı

Suriye lideri, Putin’in Özel Temsilcisi’yle görüşmesi vesilesiyle Ankara’ya mesaj gönderdi: “Suriye devletinin tüm toprakları üzerindeki egemenliği ve terörün her türlüsüyle mücadele temelinde Türkiye’yle ilişkilerle ilgili her türlü girişime açığız.” Artı..

Esad Türkiye ile görüşmelerin şartlarını açıkladı
Son Güncelleme: Whatsapp
Suriye lideri, Putin’in Özel Temsilcisi’yle görüşmesi vesilesiyle Ankara’ya mesaj gönderdi: “Suriye devletinin tüm toprakları üzerindeki egemenliği ve terörün her türlüsüyle mücadele temelinde Türkiye’yle ilişkilerle ilgili her türlü girişime açığız.”

Artı Gerçek – Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev’in Şam’da görüştüğü Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Şam-Ankara ilişkileriyle ilgili yeni açıklamalar yaptı.

Esad, Şam’ın, bir yandan Suriye devletinin tüm toprakları üzerindeki egemenliğine, diğer yandan da terörün her türlüsü ve örgütlerine karşı mücadeleye dayanan, Suriye-Türkiye ilişkisine ilişkin her türlü girişime açık olduğunu söyledi. Suriye lideri, bu girişimlerin, ilgili ülkelerin Suriye’ye ve genel olarak bölgeye istikrar getirme yönündeki iradesini yansıttığını belirtti.

‘GİRİŞİMLERİN BAŞARISI, EGEMENLİK VE İSTİKRARA SAYGIYA BAĞLI’

Suriye’nin ilgili tüm girişimlere her zaman olumlu ve yapıcı bir şekilde yaklaştığını vurgulayan Esad, herhangi bir girişimin başarısının ve verimliliğinin ülkelerin egemenlik ve istikrarına saygıdan kaynaklandığına dikkat çekti.

‘ARABULUCULUĞUN BAŞARISI İÇİN KOŞULLAR ÇOK UYGUN’

Lavrentyev de Rusya’nın Suriye-Türkiye ilişkilerini düzeltemeye yönelik tüm girişimleri desteklediğini söyledi. Şu anda arabuluculukların başarısı için koşulların her zamankinden daha uygun göründüğünü, Rusya’nın müzakereleri ilerletmek için çalışmaya hazır olduğunu belirten Putin’in Özel Temsilcisi, hedefin Suriye-Türkiye ilişkilerinin onarılmasının başarılması olduğunu vurguladı.

RUSYA’NIN ÖNCÜLÜĞÜNDE 1.5 YILLIK NORMALLEŞME GİRİŞİMLERİ

Suriye-Türkiye ilişkilerinin düzelmesine yönelik ilk resmi üst düzey görüşme, 28 Aralık 2022’de Rusya’nın girişimiyle dönemin Savunma Bakanı Hulusi Akar ve MİT Başkanı Hakan Fidan’ı Suriyeli muhataplarıyla biraraya getirdi. 10 Mayıs 2023’te Rusya, İran, Türkiye ve Suriye dışişleri bakanlarının Moskova’da biraraya gelmesi, Suriye savaşının başlaması sonrası üst düzey diplomatların ilk resmi toplantısı oldu. Ankara-Şam ilişkilerinin iyileştirilmesine yönelik yol haritası hazırlanmasını amaçlayan toplantının ardından, Lavrentyev, Moskova’nın Ankara ile Şam’a normalleşme yol haritasının taslağını verdiğini ve tarafların bazı değişiklikler yapabileceğini söyledi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da ilişkilerine normalleşmesine yönelik yol haritasının öncelikli konularını açıkladı.

Toplantıdan iki ay sonra, Temmuz 2023’te konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Şu anda Suriye’de Esad maalesef Türkiye’nin kuzey Suriye’den çıkmasını istiyor. Böyle bir şeyin olması mümkün değil” restini çekti.

Birkaç gün sonra Sky News Arabia’ya röportaj veren Esad, “Ben ve Erdoğan neden buluşalım ki? Bir şey içmek için mi? Bizim amacımız, Türkiye’nin Suriye topraklarından çekilmesi, Erdoğan’ın amacı ise Türkiye’nin Suriye’deki işgalinin meşrulaştırılması” dedi.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.