FINDIKLI KADINLARI “ÖZGÜRLÜKLERİMİZDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

FINDIKLI KADINLARI “ÖZGÜRLÜKLERİMİZDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Bu haber 20 Mart 2021 - 16:43 'de eklendi ve kez görüntülendi.
FINDIKLI KADINLARI “ÖZGÜRLÜKLERİMİZDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Türkiye’nin kadına yönelik şiddete ve ayrımcılığa karşı mücadelede etkin bir uluslararası sözleşme olan İstanbul Sözleşmesinden ayrılma kararına karşı kadınlar pek çok ilde sokağa çıkmaya devam ediyor.

GENÇAĞA KARAFAZLI-HÜSEYİN ALTUN –

FINDIKLI

Rize’nin fındıklı ilçesinde akşam saatlerinde fındıklı belediye meydanında toplanan Fındıklı kadınları inisiyatifi bir grup kadın İstanbul sözleşmesinden ayrılma kararını protesto etti.

DEVLET KADINA ŞİDDETSİZ YAŞAM HAKKINI TANIMADI!

Fındıklı kadınları adına basın açıklamasını yapan Cangül bozkurt ;

“Kadın cinayeti olmadan, şiddete maruz kalmadan geçirdiğimiz tek bir gün bile yok! Bu cinayetleri ve şiddeti önlemek, katilleri cezasız bırakmamak için çaba gösterilmesini beklerken, bu gece Resmi Gazetede yayınlanan İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme karan, kadınların hayatına bir karabasan gibi indi. İktidar, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı ile kadınları her türlü şiddete karşı korumaktan vazgeçtiğini ilan etti. Bu çekilme ilanının kadın katillerini, tacizcileri, tecavüzcüleri daha da cesaretlendireceği açıktır.

FINDIKLI KADINLARI EYLEM VİDEOSU TIKLA:

“BU KARAR HUKUKA AYKIRIDIR”

Ülke tarihinde ilk defa hem de “imza törenine ev sahipliği yapmaktan ve ilk imzacısı olmaktan gurur duyulduğu” açıklanan bir insan haklan sözleşmesinden imza çekilmiştir . Bu çekilme karan Anayasa’ya ve uluslararası insan hakları hukukuna aykırıdır. Karar, Anayasa’nın başlangıç ilkelerinin değiştirilemez hükümlerinin ve temel hak ve özgürlüklere ilişkin düzenlemelerin ihlalidir. Anayasa’nın 14. Maddesine göre, insan haklarına aykırı faaliyetlerde bulunmak devletin yetkisini açıkça kötüye kullanımıdır.

“ÖZGÜRLÜKLERİMİZDEN VAZ GEÇMEYECEĞİZ”

Yasal güvencelerimize dokunsanız da biz kadınlar hayatlarımız ve şiddetsiz bir dünya için mücadelemize devam edeceğiz. Kadınlar olarak dokunulmaz, devredilmez, vazgeçilmez temel hak ve özgürlüklerimizden vazgeçmeyeceğiz. Şiddetsiz bir dünya mümkün! İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeyi reddediyoruz İstanbul Sözleşmesi Yaşatır, İstanbul Sözleşmesini Yaşatacağız!”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA