betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

“GEÇİNEMİYORUZ BIKTIK” DİYEN AYDER ‘Lİ MİNİBÜSÇÜLER KONTAK KAPATTI

“AYDER ‘DE MİNİBÜSÇÜLER KONTAK KAPATTI KORSAN TAŞIMACILIĞI PROTESTO ETTİ”  Gençağa KARAFAZLI – Hüseyin ALTUN –  Dünyaca ünlü Çamlıhemşin, Ayder yaylasında taşımacılık sektöründe çalışan 10 larca minibüsçü Ayder’de korsan taşımacılık yaptıklarını..

“GEÇİNEMİYORUZ BIKTIK” DİYEN AYDER ‘Lİ MİNİBÜSÇÜLER KONTAK KAPATTI
Son Güncelleme: Whatsapp
“AYDER ‘DE MİNİBÜSÇÜLER KONTAK KAPATTI KORSAN TAŞIMACILIĞI PROTESTO ETTİ” 

Gençağa KARAFAZLI – Hüseyin ALTUN – 

Dünyaca ünlü Çamlıhemşin, Ayder yaylasında taşımacılık sektöründe çalışan 10 larca minibüsçü Ayder’de korsan taşımacılık yaptıklarını iddia ettikleri işletme ve tur sahiplerini Çamlıhemşin ilçesinde araçları ile protesto ettiler.

Aylardır araçlarına mazot alamadıklarını, emekli maaşları ve çay paralarını yiyip bitirdiklerini aç kaldıklarını ,bunlar yetmezmiş gibi şimdi de korsan taşımacılardan dolayı mağdur olduklarını belirten Ayder’li minibüsçüler yerel yönetici ve siyasilerin kendilerine sahip çıkmadıklarını sorunlarını aktarmak istedikleri valinin de kendilerine randevu vermediğini belirterek, sorunlarının çözüme ulaşana kadar eylemlerine devam edeceklerini açıkladılar.

“ARAÇLARIYLA KAYMAKAMLIK ÖNÜNDE KONTAK KAPATTILAR” 

Çamlıhemşin merkezinde toplanan onlarca minibüsçü araçlarının camlarına yapıştırdıkları ‘verilen sözler seçime kadar, biz işimizi istiyoruz lütfen herkes işini yapsın, Korsanlık hırsızlıktır, Korsana hayır, Çamlıhemşin sahipsiz kaldı, biz hakkımızı istiyoruz, hangisiyle baş edelim Korona mı Korsanla mı?’ afişleri ile Çamlıhemşin Kaymakamlığı önünde kontak kapatarak eylemelerini sürdürdüler.

“DEVLET EN GÜZEL PARA KAZANDIĞI SEKTÖR ŞOFÖRLER” 

SS 26 nolu Çamlıhemşin Ayder minibüsçüler kooperatif başkanı Sezai Yağcı gerçekleştirdikleri eylemle ilgili şunları söyledi.

“Korsan taşımacılık yapanların hepsinin şirketleri otelleri var mesele bu. Bizim sorunlarımız onlar için ufak işlere kimse bakmıyor.

Devletin en güzel para kazandığı sektör şoförler her gün dur ceza yaz, ama bu cezaları fırıncılara, otelcilere, cafelere denetim yapsalar bizden daha çok kazanacaklar. Belki de prosedürleri bizim kadar iyi değil çünkü bizim her şeyimiz dört dörtlük olmadığı zaman zaten yolda trafikçilerimiz ceza yazıyor.

Ben Türkiye Cumhuriyeti’nin Havaalanı’na giremiyorum. Birçok otelcinin tur aracı var bunlar Trabzon Havaalanına para ile taşıma yapıyor.

Şimdi biz bunun tespitini yaparken devlet bilmiyor mu tabii biliyor, müdahale etmiyor burada bir sıkıntı olduğu zaman hemen TURSAB Başkanı arıyor ‘bizim arabalara neden sıkıntı çıkarıyorsunuz’ diyor. Burada ki sıkıntı yüksekte olanların hepsinin şirketi var aynı zamanda taşıma işi yapıyorlar meselenin özü bu.

İlçenin yönetiminde idaresinde olanlar onlarda kendiişleriyle uğraştıkları için bizleri muhatap alıp buraya gelmiyorlar onlara da teşekkür ediyoruz buradan bizim işimiz gereksiz ufak iş onlar için.

“MAĞDUR VE SAHİPSİZ KALDIK” 

Necmettin Yağcı ; “Çamlıhemşin esnafı mağdur, sahipsiz kaldık neden sahipsiz kaldık, kooperatif başkanımızla birlikte gerekli mercilere gittik ama bir sonuç elde edemedik. Bizim beklentimiz şu. Biz 12 ay boyunca Rize’den Ayder’e, ara ilçe olarak pazar, Ardeşen, Çayeli, Çamlıhemşin olmak üzere bu güzergâhta yıllardan beri yolcu taşımacılığı yapıyoruz. Kışın 6-7 ay boş dolaşıyoruz, ama para kazanma dönemi yazın.

Bütün tur şirketleri prosodüre uymadan, prosodüre uysalar buraya o şekilde gelemezler. Dolmuş ile tur şirketlerini birbirinden ayıran aradaki maddi miktardır. Dolmuş 20 TL’ye yolcu taşır tur şirketi 100 TL’ye taşır.

Tur şirketinde kokartlı rehber olmadığından ve denetlemelerin olmadığından dolayı. Özellikle rehberler odası, turizm odası ve ulaştırma il müdürlüğü belli saatlerde geliyor denetim yapıyor. Belli saatlerde geldiği zaman emin olun Çamlıhemşin esnafından önce Rize’de herkesin haberi oluyor ve o gün turizm şirketleri gelmiyor.

Bugün yaklaşık üç saattir buradayız biz tane araba geçmiyor dün bu saatlerde 6 tane araba geçti ben inanıyorum ki bu gün denetleme var bilgisi önceden gitmiştir kimse gelmiyor.

Foto:Yavuz Güney

“SONUÇ ALANA KADAR BU EYLEMELRİMİZE DEVAM EDECEĞİZ” 

Bizim bura amacımız sade 10 dakikalık eylem değil gerekirse 1 hafta eylem yapacağız. Artık çözüm bulunmazsa biz bu işi bırakıyoruz.

Her arkadaşımızın borcu var, ileriye adım atacak durumu yok, bıktık Belediye başkanlığı, kaymakamlık, suçlamak için demiyoruz eğer biz haksız isek gelsinler bizi ikna etsinler yasal prosodürü araştırıyoruz, ulaştırma bölge müdürlüğüne gittik gittiğimizde bize verilen bilgi ile bunların uygulaması ile arasında çok fark var. Madem bu bilgiler doğru neden uygulamalarda eksiklik var. Sonuç elde edene kadar bu eylemlerimize devam edeceğiz.

3 AYDIR MAZOT PARAM YOK NE EMEKLİLİK PARASI BIRAKTIK NE ÇAY PARASI BIRAKTIK

Recep Bergal 20 yıldan beri turizm sektöründe taşımacılık yaptığını belirterek “otelleri olan ve taşımacılık yapanlar işin prosedürü gereği 24 saat önceden turizm bakanlığı yetkililerine başlangıç ve bitiş noktalarını bildirmek zorundadırlar. Bunlar böyle yapmıyorlar iki tane liste alıp ellerine Trabzon dan yıla çıkıyorlar yolda el atan insanlara ‘nereye gidiyorsunuz’ diye sorup ‘Ayder’ cevabı aldıkları he yolcuyu alıp dolmuş yaparak Ayder’e götürüyorlar. Sonra polis durduğunda yolcu taşıma belgesi sorulduğunda ellerinde ki taşımacılık belgesini gösteriyorlar ancak, bu belge dolmuşçu belgesi değil. Bunların yaptığı suçtur.

“VALİBEYDEN RANDEVÜ İSTEDİK BİZMLE UĞRAŞAMAYACAĞINI SÖYLEDİ” 

Bu sıkıntılı sorunu İl trafik komisyonunda görüştük bunları, bizim yapmadığımız başvurmadığımız merci kalmadı.

Vali beyden defalarca randevu talep ettik kabul etmiyor. Vali bey diyor ki ‘ben uğraşamam’  böyle bir şey olabilir mi ben esnafım, günde iki sefer denetlenen başka esnaf var mı? Her gün minibüsler yolda denetleniyor İlla Ardeşen de ki gibi arabaları çekelim, gelenin arabaları kıralım, dövelim mi onu mu istiyorlar?

3 aydır mazot parasını çıkaramıyorum benim önümde adam ful gidiyor,  ben boş gidiyorum nedir sen dolmuşsun gideceksin geleceksin biz hakkımızı istiyoruz.

Ne emeklilik parası bıraktık ne çay parası bıraktık, son kozumuzu oynuyoruz yetkililerden acil çare çözüm bekliyoruz.

Foto:Yavuz Güney

“BENDE MUHTAR OALRAK YAŞANANALRDAN RAHATSIZIM” 

Minibüsçülere destek veren komilo köy muhtarı Lutfi Sezgin “  ben de bu yaşananlardan muhtar olarak rahatsızım.

Bizim arkadaşlar 30 senedir Ardeşen’e yolcu taşıyorlardı yolcuları şu anda Fırtına’dan sonra Ardeşen’e geçmiyor bu konuda vatandaşta mağdur bizde mağduruz. Neden Fırtınaya geçilmiyor? Yolcu Fırtına’da iniyor oradan başka bir araca geçiyor. Oradan oraya geçiyor böyle bir düzen olur mu? 30 senedir geçildi. Bu sene geçilmiyor. Neden bu sene geçilmiyor? Neden verilmiş hak iptal edildi? Sayın valimizin gerekenlerini yapmasını istiyoruz”

Saatlerce eylemlerini sürdüren minibüsçüler polislerin ‘ gidin sorunlarınızı bir dilekçe ile yetkililere anlatın’ uyarısı sonrası minibüsçüler “ biz aylardır sorunlarımızı aktarıyoruz ancak çözüm üreten yok, bizleri sahiplenen yok, verilen sözler seçime kadar seçim bitti iş bitti” diyerek yetkililerin sorunlarını çözmemesi durumunda gelecek hafta yeniden durumu protesto edeceklerini belirterek araçlarıyla eylem alanından ayrıldılar.

 

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.