HDP Lİ ÇEPNİ“GERİ DÖNÜŞÜM ATIKLARI FIRMALAR TARAFINDAN YAKILARAK BERTARAF EDİLİYOR” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

HDP Lİ ÇEPNİ“GERİ DÖNÜŞÜM ATIKLARI FIRMALAR TARAFINDAN YAKILARAK BERTARAF EDİLİYOR”

Bu haber 29 Temmuz 2021 - 14:16 'de eklendi ve kez görüntülendi.
HDP Lİ ÇEPNİ“GERİ DÖNÜŞÜM ATIKLARI FIRMALAR TARAFINDAN YAKILARAK BERTARAF EDİLİYOR”

Türkiye’nin 2004 yılından bugüne Avrupa ülkelerinden ithal ettiği plastik atıkların miktarı 173 kat arttığını, dönüşüm tesislerinde yangınların ayni derecede arttığını öne süren HDP’li Çepni konuyu TBMM gündemine getirdi.

“GERİ DÖNÜŞÜM ATIKLARI FIRMALAR TARAFINDAN YAKILARAK BERTARAF EDİLİYOR”

Gençağa karafazlı

Son yıllarda geri dönüşüm tesislerinde çıkan yangınların artışı dikkat çeken Türkiye’nin, 2004 yılından bugüne Avrupa ülkelerinden ithal ettiği plastik atıkların miktarı 173 kat artarak Avrupa’dan en çok plastik atık alan ülke olduğunu belirten HDP İzmir Milletvekili çevre komisyonu üyesi Murat Çepni yaşananların Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yazılı olarak cevaplandırmasını isteyerek konuyu TBMM gündemine getirdi.

Murat Çepni “Türkiye’nin 2004 yılından bugüne Avrupa ülkelerinden ithal ettiği plastik atıkların miktarı 173 kat artmıştır.

Greenpeace Akdeniz’in, Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) ve İngiltere Ulusal İstatistik Dairesi’nden aldığı verilere göre; Türkiye, 2020 yılında Avrupa Birliği ülkelerinden toplam 659 bin 960 ton plastik atık ithal ederek, Avrupa’dan en çok plastik atık alan ülke olmuştur.

TÜİK verilerine göre de 2009 yılında, 7 bin 169 ton olan plastik atık ithalatı, 2019 yılı ekim ayı itibarıyla yıllık 524 bin 580 tona çıkmıştır.

“DEVLET PLASTİK ATIK İÇİN TEŞVİK VERDİ”

2017 yılından itibaren, ithal edilen   atıkları geri dönüştürmek için pek çok firma ve plastik organize sanayi bölgeleri kurulmuştur. Devlet, bu firmalara ithal ettikleri plastik atık başına teşvik vermiş, vergi muafiyeti getirmiştir. 2020 yılında atık plastik ithal izni olan 130 şirket bulunurken, 2021 yılının ilk dört ayında firma sayı 400’e çıkmıştır. Atık ithalatı çok büyük bir rant oluşturmaktadır. Yüzlerce firma da kayıt dışı olarak, yönetmeliklere aykırı   faaliyet yürütmektedir. Firmalar, Avrupa’nın değerlendirilebilir atıklarının yanı sıra bertaraf edilmesi gereken çöplerini de ithal etmektedir. İthal edilen atıkların sadece yüzde 30-40’ı değerlendirilebilmektedir.

“SON YILLARDA GERİ DÖNÜŞÜM FABRİKALARINDA YANGINLARDA ARTIŞ VAR”

Son yıllarda geri dönüşüm fabrikalarında çıkan yangınlardaki artış dikkat çekmektedir. Demokratik kitle örgütlerinin derlediği verilere göre; 2020 yılında 65 geri dönüşüm tesisinde, 2021 yılının ilk 7 ayında, İstanbul, Tekirdağ, Osmaniye, İzmir, Kocaeli, Adana, Ankara, Mardin, Antalya, Gaziantep gibi pek çok ilde bulunan 76 geri dönüşüm tesisinde yangın çıkmıştır.  Bu tesislerin bazıları yılda 3-4 defa yanmıştır.

“YANGIN SONRASI KANSERROJEN ZEHİRLİ KİMYASALLAR ORTALIĞA SAÇIYOR”

Bilim insanları, yangınların sebebini; geri dönüştürülmesi maliyet gerektiren atıkların firmalar tarafından yakılarak bertaraf edilmesi ve firmaların herhangi bir önlem almadan atıkları depolanması olarak belirtmektedir.

Plastik atıkların yanması sonucunda, tonlarca karbondioksit, dioxin, ağır metal, furan, PCB gibi kanserojen, zehirli kimyasallar ortaya çıkmaktadır.  Bu kalıcı organik kirleticiler, havaya, su varlıklarına, toprağa karışarak, telafisi olmayan çevre kirliliğine ve kanser gibi halk sağlığı sorunlarına yol açmaktadır.  Ayrıca, tarımsal ürünlere bulaşarak zehirlenmelere de sebebiyet vermektedir.  Söndürme çalışmaları bazen günlerce sürebilmektedir. Ortaya çıkan külde zehirli maddeler bulunmaktadır.

BU YANGINLAR DÜNYANIN BİR ÇOK ÜLKESİNDE AĞIR SUÇ SAYILIYOR”

Firmaların denetimsizliğinden ve kar hırsından kaynaklanan bu yangınlarla halkın anayasal hakkı olan sağlıklı ve dengeli çevrede yaşama hakkı gasp edilmektedir. Dünyanın pek çok ülkesinde ağır suçlar arasında sayılan bu yangınları önlemeye yönelik acil kalıcı önlemler alınması ve ilgili kurumların bu yangınların neden olduğu tehlikelere karşı halkı bilgilendirmesi gerekmektedir.

Bu bağlamda;

1- Kamuoyunda şüpheli olarak nitelendirilen, geri dönüşüm tesislerinde çıkan yangınların nedenleri etkin bir şekilde araştırılmış mıdır? Sonuç kamuoyu ile paylaşılacak mıdır? İtfaiye raporlarında yangınların çıkış nedenleri ne şekilde yer almaktadır?

2- Bakanlığınız verilerine göre 2021 yılı içinde kaç geri dönüşüm tesisinde yangın çıkmıştır?

3- Yangınların çevreye ve halk sağlığına verdiği zararlar nedeniyle işletme sorumlularına yaptırım uygulanmış mıdır? Ceza alan işletmeler var mıdır?

4-  Geri dönüşüm tesisleri ne şekilde,  hangi sıklıkta denetlenmektedir? 2021 yılında yangın çıkan tesislerin denetim raporları mevcut mudur? Yanıcı madde içeren atıkların uygun koşullarda depolanması yapılmakta mıdır?

5- Geri dönüşüm tesislerinde çıkan yangınların neden olduğu zararlardan çevrenin, tarım alanlarının, su varlıklarının ve halk sağlığının korunması için Bakanlığınızın çalışması var mıdır?

6- Yangın çıkan tesisin bulunduğu yerde yaşayan halk, yangının neden olduğu zararlar konusunda uyarılmakta mıdır? Bu konuda ilgili kurumlarla işbirliğiniz var mıdır?

7- Geri dönüşüm tesislerinde meydana gelen yangınların engellenmesi için çalışmalarınız var mıdır? Bu konuda yasal düzenlemeler yapılmakta mıdır?

8- Hükümetinizin sıfır atık projesi ile çelişen atık ithalatının bütünüyle yasaklanması için bir girişiminiz olacak mıdır?  ..

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA