“HES ŞİRKETİNİ 6 KEZ KOVDUK GELİRSE YİNE KOVACAĞIZ” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

“HES ŞİRKETİNİ 6 KEZ KOVDUK GELİRSE YİNE KOVACAĞIZ”

Bu haber 16 Şubat 2021 - 8:26 'de eklendi ve kez görüntülendi.
“HES ŞİRKETİNİ 6 KEZ KOVDUK GELİRSE YİNE KOVACAĞIZ”

Fındık bahçelerimiz, ormanımız yok olacak. Kabul etmiyoruz. Şirketi 6 kez kovduk, yine kovarız. Deremize dokunamayacaklar diyen Çiftlik halkının HES mücadelesi devam ediyor.
“HES ŞİRKETİNİ 6 KEZ KOVDUK GELİRSE YİNE KOVACAĞIZ”

Coşkun ÖBUCAK – Gençağa KARAFAZLI –

Ordu’nun Korgan ilçesinde kurulması planlanan “Balamir Hidroelektrik Enerji Santrali” için 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliği projesi, Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde askıya çıkarıldı. Köylüler, bu gelişme üzerine toplantı düzenledi.

Korgan’ın eski belediye başkanı Ali Kut “Korgan’da içinden dere geçen yalnızca Çiftlik Mahallesi var. Belediye Başkanlığım döneminde 9-10 yıl önce yine gelmişlerdi. Ret etmiştim. Şimdi yine geldiler. Merkezde 2 kilometreye yakın büyük zarar verecekler.

Çiftlik kültür ve yardımlaşma derneğinden yeni açıklama

İstanbul’da Kurulu olan Çiftlik Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Dr. Mustafa Tozlama Çiftlik de yapılmak istenen HES’i istemediklerini hem mahalledekiler hem de toprağımızın özlemiyle İstanbul’da yaşayanlar olarak ortak HES’lere karşı mücadelemiz sürecek, dedi.

Derneklerini 1997 yılında İstanbul’da hemşerimizin birlik ve beraberlik adına kurdukları belirten Başkan Tozlama, “ Dernek olarak, Korgan ilçemizin Çiftlik Mahallesi başta olmak üzere Çanlı’dan Tepealan’a kadar olan Keş Deresi üzerinde yapılması planlanan Balamir HES projesinin detaylarını incelemeye aldık.

Bu projenin öncesinde yapılan ÇED raporunun detaylarına bakıldığında Keş Deresi havzasına uygun olmadığı; iklim ve yetiştirilen tarım ürünleri yanlış bilgilendirilmiştir. Aynı zamanda imar planının yerleşim alanları baz alınarak yapılmadığı ortaya çıkmıştır.” dedi.

1700 imza ile imar değişikliğine itiraz ettik

Her kesimle görüştüklerini belirten Başkan, “Bu süreçte yönetim kurulu ve Av. İsmail Topçuoğlu önderliğinde köydeki ileri gelen hemşerilerimizle beraber bir heyet oluşturduk. Yine bu süreçte Ordu Çevre Derneği yöneticilerinin destekleriyle halkı bilgilendirme toplantıları yapıldı. Çiftlik, Çamlı, Yeniköy sakinleri olarak 1700 imzalı imar değişikliğine itiraz dilekçesini Ordu Çevre Şehircilik Müdürlüğüne ve OSKİ’ye verildi. TBMM’de Ordu Milletvekillerine durum anlatıldı. Konunun siyaset üstü olduğu vurgulandı.” dedi.


Halkımız şirkete 6 kez izin vermedi yine gelirse yine izin vermeyeceğiz

Başkan Tozlama, Ordu Valisinin de ziyaret edildiğini belirterek, “Hem Çiftlik Mahallesi’nde hem de diğer mahallelerde bilgilendirme çalışmaları devam ederken Balamir HES projesi için yapılmak istenen imar değişikliğine karşı Ordu İdari Mahkemesi’ne dava açtık. 12 Şubat 2021 tarihinde Bilirkişi Heyeti geldi, incelemelerde bulundu. Bilirkişi Heyeti geldiği gün halkımız çocuk yaşlı, kadın erkek heyeti karşıladı. Olgunlukla izledi, HES’i istemediğini heyete de belli etti. Bu süreç devam ederken şirket altı kez dereye inmeye yeltense de halkımız izin vermedi. Hem hukuksal hem de fiili mücadelesinde kararlı olduğunu gösterdi. Ayrıca şirketin ruhsatın 7 yıllık süresi de bitti. Dernek olarak bundan sonra da halkımızla birlikte olacağız. Ordu Çevre Derneği’ne, vekillere ve dostlara destekleri için teşekkür ediyoruz.” dedi.

Bizler yaşam kaynağımız derelerimize sahip çıkıyoruz

Çiftlik Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Sekreteri Hüseyin Güleş de şunları söyledi. “Bizler yaşam kaynağımız deremize sahip çıkıyoruz. Deremiz Korgan Belediyesi’nin kanalizasyonu ve peynir fabrikasının kirli sularının tehdidi altında. Bu yetmezmiş gibi, suya HES el koyacak. Yetmiyor, fındık bahçelerimiz, ormanımız yok olacak. Kabul etmiyoruz. Şirketi 6 kez kovduk, yine kovarız. Deremize dokunamayacaklar.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA