HÜDA PAR yöneticisinin kırmızı bültenle arandığı ortaya çıktı - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

HÜDA PAR yöneticisinin kırmızı bültenle arandığı ortaya çıktı

Bu haber 22 Mayıs 2023 - 12:04 'de eklendi ve kez görüntülendi.
HÜDA PAR yöneticisinin kırmızı bültenle arandığı ortaya çıktı

Meclis’e AKP listelerinden dört vekil sokan HÜDA PAR’ın Genel İstişare Kurulu Üyesi Mehmet Fatih Anal’ın 2009’da Kırmızı Bülten ile arandığı ortaya çıktı.

AKP listelerinden Meclis’e dört vekil sokması sonrası Hizbullah eleştirileri yöneltilen HÜDA PAR’ın Genel İstişare Kurulu üyesi Mehmet Fatih Anal’ın 2009’da Kırmızı Bülten ile arandığı ortaya çıktı. Anal, Hizbullah’ın kurucusu olarak kabul edilen Hüseyin Velioğlu’nun öldürülmesinden sonra örgütün yeniden toparlanması sürecinde yer alarak üst düzey generallere suikast planı hazırladığı iddiasıyla gündeme gelmişti.

13. cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci tura kalırken 28. dönem milletvekili seçimlerinde Meclis’e AKP listelerinden giren HÜDA PAR, tepkilere neden oldu. Tepkilerin temelini ise HÜDA PAR’ın siyasi programı ve Hizbullah eleştirileri oluşturdu. Meclis’e giren dört vekilden biri olan Faruk Dinç’in Hizbullah davasından tutuklandığının öğrenilmesinin ardından bu kez de 2009’da Kırmızı Bülten ile aranan Mehmet Fatih Anal’ın HÜDA PAR Genel İstişare Kurulu Üyesi olduğu ortaya çıktı.

VELİOĞLU’NUN ÖLDÜRÜLDÜĞÜ HÜCRE EVİNDEKİ ARŞİVLERDEN İSMİ ÇIKTI

Sözcü’den Özgür Cebe’nin haberine göre, İstanbul Beykoz’da 17 Ocak 2000’de örgüt lideri Hüseyin Velioğlu’nun öldürüldüğü hücre evi baskınında ele geçen örgüt arşivinde örgüt içindeki faaliyetleri ayrıntılı olarak yer alan Mehmet Fatih Anal, polis tarafından her yerde aranırken iltica hakkı elde edebilmek için yasadışı yollardan İsviçre’ye kaçtı.

Hakkında Kırmızı Bülten kararı çıkarılınca İsviçre polisi tarafından 17 Temmuz 2009 günü gözaltına alındı. Yakalanma haberi Türkiye’nin İsviçre Konsolosluğu’na iletilince Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü harekete geçti.

Aynı tarihlerde Mehmet Fatih Anal hakkında iade talepnamesi düzenleyip “Çok ivedi” başlığıyla İsviçre makamlarına gönderdi. Dosyada Anal’ın Hizbullah terör örgütü yöneticisi olduğu, örgütün faaliyeti kapsamında cami sorumluluğu yaptığı, camilerde vatandaşlara Hizbullah örgütünü anlatan örgütsel içerikli dersler verdiği, örgüte eleman temin ettiği, yine Hizbullah adına zekât adı altında topladığı paralar ile örgüt faaliyetlerini içeren raporları örgüt yönetimine gönderdiği belirtildi.

Anal’ın Diyarbakır’ın Çınar İlçesine bağlı Karacadağ eteklerindeki köylerde sorumluluk yaptığı, örgüt şurasına katılarak üst düzey yöneticilik faaliyetlerinde bulunduğu belirtildi.

İADE EDİLMEDİ, KENDİ İSTEĞİYLE GERİ GELDİ, İFADESİ ALINIP SERBEST BIRAKILDI

İade talepnamesinde, tüm bu suçlardan dolayı Anal hakkında CMK’nın 100 ve devamı maddeleri gereğince gıyabi tutuklama kararı çıkarıldığı ve yargılamasının yapılmak üzere geçici tutuklama kararıyla birlikte Türkiye’ye iade edilmesi istendi.

Ancak İsviçre bu talebi reddetti ve Anal’ı Türkiye’ye teslim etmedi. AKP-HÜDA PAR yakınlaşmasından sonra hakkındaki gıyabi tutuklama kararı kaldırılan Mehmet Fatih Anal da kendi isteğiyle geldiği Türkiye’de alınan ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Anal, şimdilerde Cumhur ittifakına katılan HÜDA-PAR’ın Genel İstişare Kurulu üyeliği görevini yürüterek aktif siyasette yer alıyor.

İSTİHBARAT RAPORU: GENERALLERE SUİKAST PLANI HAZIRLIĞI İÇİNDE

Hüseyin Velioğlu’nun öldürülmesinden sonra örgütün yeniden canlandırılması faaliyetlerinde bulunduğu iddiasıyla İstihbarat birimlerince hazırlanarak 2005 yılında MGK’ya sunulan raporda, Hizbullah’ın yediği ağır darbelerden sonra kendi tabanına moral vermek amacıyla üst düzey generaller ve kuvvet komutanlarına yönelik suikast planı hazırlığı içinde olduğu belirtilmişti.

Hizbullah ana davasında yargılanan Abdulvahap Ekinci de, Anal ile ilgili teşhis ve ifadelerinde, Hüseyin Velioğlu’nun öldürülmesinden sonra örgütün en etkili isimlerinden biri olduğunu belirtmişti.

10 KALAŞNİKOFLA YAKALANDI, SERBEST KALDI

1992 yılı temmuz ayında kendisine ait özel otomobilde 10 adet kalaşnikof marka uzun namlulu tüfek, bu silahlara ait 30 şarjör, 820 mermi ile yakalanan Mehmet Fatih Anal polise verdiği ifadesinde, “Silahları PKK tarafından ölümle tehdit edilen ve imam olan kardeşim Davut Anal’ı korumak için Nusaybinli bir silah kaçakçısından satın aldım, örgütün silahları değil” dedi.

Kapatılan Diyarbakır 2 No’lu Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde bir yıl tutuklu yargılanan Anal’ın dosyası silahların Hizbullah örgütüyle bağlantısı tespit edilemediği gerekçesiyle silah kaçakçılığı yapmaktan görevsizlik kararıyla Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

Bu tarihte yürürlükte olan 3831 sayılı kanun kapsamında dosyası affa uğrayan Anal serbest kaldı. Anal, Diyarbakır’daki Vakıflar İş Hanı’nda uzun yıllar esnaflık yaptı. Hüseyin Velioğlu ile tanıştıktan sonra örgüt içinde aktif rol aldı.

Bir kardeşi Diyarbakır’da uzun yıllar Vakıflar bölge müdürü olarak görev yaptı. Örgüt liderinin öldürüldüğü İstanbul Beykoz’daki villada ele geçen örgütsel dokümanlarda, Mehmet Fatih Anal’ın örgüt şurasındaki önemli kişilerden olduğu ifade ediliyor.

SOYLU, HÜDA PAR’I SAVUNMUŞTU

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 14 Mayıs seçimlerinde AKP listelerinden seçime girerek Meclis’e dört vekil gönderen HÜDA PAR’la ilgili açıklama yaparak şu sözlerle savunmuştu:

“Kendilerini o kadar motive etmişler ki, yankı odaları dedikleri odanın içinde kalmışlar. ‘Kesinlikle kazanacağız.’ diyorlar, sonra büyük bir hayal kırıklığına uğruyorlar. Bunu da yıllardır ‘çaldılar’ diyerek ifade ediyorlar. Kendi toplumunu, kendi partilerini kandırıyorlar, bu kadar ahlaktan yoksunlar. CHP, PKK ile HDP’yi meşru hale getirmeye çalışıp, HÜDA PAR’ın terörle iltisaklı olabileceğini anlatmaya çalışıyor. HÜDA PAR’ın terör örgütleriyle ilgisi söz konusu değil.” (Kaynak)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA