İHD cezaevinde ölümlere sessiz kalmadı “Yaşamı savunuyoruz” nöbeti başlattı - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

İHD cezaevinde ölümlere sessiz kalmadı “Yaşamı savunuyoruz” nöbeti başlattı

Bu haber 23 Aralık 2021 - 15:33 'de eklendi ve kez görüntülendi.
İHD cezaevinde ölümlere sessiz kalmadı  “Yaşamı savunuyoruz” nöbeti başlattı

İHD, 30 kentte cezaevlerinde artan ölümlere ve hasta tutukluların sağlık hakkına erişimde yaşadıkları sorunlara dikkat çekmek için “Yaşamı savunuyoruz” nöbeti başlattı.

İnsan Hakları Derneği (İHD), son dönemde artan ölümler ve hasta tutukluların sağlık hakkına erişmesinde yaşadığı sorunlara dikkat çekmek amacıyla şube ve temsilciliklerinin bulunduğu 30 kentte, “Yaşamı savunuyoruz” nöbetini gerçekleştiriyor. Ziyaretlerle desteklenen eylem, akşam saat 21.00’da sona erecek.

ANKARA

İHD Ankara Şube binasında nöbet eyleminin yapıldığı salona “Yaşamı savunuyoruz, hasta mahpuslar serbest bırakılsın” yazılı pankart asıldı. İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun katılımıyla başlayan nöbette cezaevinde şüpheli bir biçimde ölen Garibe Gezer, Vedat Erkmen ve yaşamını yitiren hasta tutukların fotoğrafları taşındı.

“Yaşamı Savunuyoruz” nöbetinin açılış konuşmasını yapan İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, “İHD tüm şubelerinde hasta mahpusların durumunu, yaşanan hak ihlalleri, hasta mahpusların içeride tutulması, tutukluların infazının yakılması ve cezaevlerinde kalma sürelerini artırmaya karşı biz ‘yaşamı savunuyoruz’ eylemini başlatıyoruz. Bir günlük bir eylem olacak ancak eylem ve etkinliklerimiz devam edecek” dedi.

Fotoğraf: MA

TUTUKLULUKTA EŞİTLİK VURGUSU

Türkiye’de tutuklular arasında ayrım yapıldığını ifade eden Türkdoğan, “Türkiye’de infaz sistemi doğru değildi. 19 Aralık operasyonuyla inşa edilen bir infaz sistemi vardı. Tutukluların direnişiyle o sistem kırılmıştı, ancak yine aynı sistem devam ediyor. Yüksek güvenlikli hapishaneler inşa ettiler, İmralı’da başlandı. Buralar tabut olarak oluşturulmuştur. Pandemide çete liderleri salındı ancak siyasi mahpuslar bundan muaf tutuldu. Aysel Tuğluk, şu an içeride tutuluyor, bunlara dikkat çekmek istiyoruz. Kovid-19 sürecinde ayrımcılık yapılıyor. Siyasi mahpuslara Kovid bulaşmıyor mu? Bu nasıl bir ayrımcılıktır” dedi.

“HALİL GÜNEŞ ŞU AN ARAMIZDA DEĞİL”

Hasta tutukluların ayrım yapılmadan serbest bırakılması çağrısında bulunan Türkdoğan, “Biz cezaevlerine mektup yazarken Halil Güneş’e de gönderecektik ancak şu an aramızda değil. Kabul edilemeyecek bahanelerle bırakmıyorlar, suçları ne olursa olsun cezaevinde kalamayacak durumda olanların suça bakılmaksızın salıverilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“DÜŞMAN HUKUKU UYGULANIYOR”

“Yaşamı savunuyoruz” nöbetinde konuşan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ise, “İHD insanların yanındadır, haksızlığa kimsenin uğramasını istemez. Kamuoyunda duyarlılık yok, insanlar cezaevlerinde ölüyor, haksızlığa uğruyor ancak koca toplum ana gündemine almıyor. Bir bölüm medya, bunu gündemine alıyor. Toplum kendi vicdanın da intihara sürüklenen insanlar için ne düşünüyor? Bakanlıklar bunu bilerek isteyerek yapıyor. Düşman hukuku uygulanıyor, ölürse ölsün bana ne diyor” diye belirtti.

SAĞLIK HAKKI ENGELLENİYOR

Cezaevindeki ölümlerin ihalelere göz yumanların sorumluluğu olduğunu ifade eden Gergerlioğlu, “Cezaevlerindeki ölümler sadece daha başlangıç, bu hikaye yeni değil. Bu ölümler, ihlallere göz yumanların kasıtlarının sonucudur. Biz daha öncede söyledik, insanlar ölebilir, hastalanabilir dedik ama kimse dinlemedi. İhlaller saymakla bitmez bir hekim olarak bir insan hakları savunucusu olarak sağlık alanında en çok sağlık hakkı ihlal ediliyor, Birçok ihlal yapılıyor ama en önemlisi sağlık hakkı engelleniyor” diye konuştu.

Nitelikli sağlık hakkının engellendiğini belirten Gergerlioğlu, “Gözlem kurularıyla tepeden gelen emirlerle insanların infazı erteleniyor. İnsanların nitelikli sağlık hakkı engelleniyor. İnsanların tahliye olma hakları engelleniyor. Tecrit altında çaresizliğe itilmiş insanlar, intihara sürüklenir, çünkü bu bulaşıcıdır” dedi.

“İNFAZLARI ERTELENSİN”

Eylem devam ederken düzenlenen basın toplantısında konuşan İHD Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Nuray Çevirmen, ağır hasta mahpusların infazlarının ertelenerek tedavilerinin hapishane dışında yapılması gerektiğini talep etti.

“GEREKLİ DÜZENLEMELER YAPILSIN”

Hasta tutuklular arasında ayrım yapılmaması gerektiğini ve gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiğini belirten Çevirmen, “Hasta mahpuslarla ilgili tıbbi değerlendirmelerin esas alınması yerine, ‘toplum güvenliği bakımından tehlikelilik’ unsuruna ‘ağır ve somut bir tehlike’ kriterinin eklenmiş olması sorunu çözmekten uzak ve kabul edilemez bir yaklaşımdır.  İlgili kanun maddesinin kaldırılarak yerine mahpusların sağlık hakkını önceleyen ve Cumhuriyet Savcılarının takdir hakkını kaldıran bir düzenleme yapılması gerekmektedir. Ayrıca Anayasanın 104’üncü Maddesi ile Cumhurbaşkanına tanınan af yetkisinin mahpuslar arasında ayrım gözetilmeksizin kullanılması gerektiğini de belirtmek isteriz” ifadelerini kullandı.

“LÜTÜF DEĞİL ADALET”

AHİM’in Türkiye’ye daha öncede yapılması gereken düzenlemelere ilişkin önerilerde bulunduğunu hatırlatan Çevirmen, “AİHM Hükümete tutukluluk koşullarıyla ilgili düzenlemelerde her türlü insani önlemi almaları gerektiği önerisinde bulunmuş ve ATK’nin yeniden yapılandırılarak prosedürlerin basitleştirilmesi gerekliliği noktasında uyarılarda bulunmuştur. Ancak Türkiye’de yargı organları AİHM’in vermiş olduğu bu karardan sonra da Anayasa’nın 90’ıncı maddesi gereği bir iç hukuk normu haline gelen uluslararası sözleşmelere uymamakta, soruna ne insani ve vicdani ne de hukuki açıdan bakmaktadırlar. Türkiye’nin de imzaladığı uluslararası birçok sözleşmede hastalar ve hasta mahpuslar için düzenlemeler mevcut olup Türkiye mahkeme ve idari organlarının bu düzenlemelere uyması bir zorunluluktur. Bu nedenle hasta mahpuslar için merhamet, insaf ya da lütuf değil adalet talep ediyoruz” şeklinde vurguladı.

DİYARBAKIR

İHD Diyarbakır Şubesi, hasta tutukluların özgürlüğü için dernek binasında “Yaşamı Savunuyoruz” nöbet eylemi başlattı. HDP milletvekilleri Dersim Dağ ve Pero Dündar, HDP İl Eşbaşkanları Zeyat Ceylan ve Gülistan Atasoy, Diyarbakır Barosu’nda Adalet Nöbeti tutan aileler ile çok sayıda kişi nöbet eylemine katıldı. Eylemin yapıldığı salona cezaevlerinde yaşamını yitiren hasta tutuklu Halil Güneş, Celal Şeker, Abdürrezzak Suyur, Mehmet Ali Çelebi, Vedat Erkmen ile Garibe Gezer’in fotoğrafları asıldı. Yine “Yaşamı savunuyoruz! Hasta mahpuslara özgürlük” pankartı açıldı. Nöbet eylemine dair konuşan İHD Hapishaneler Komisyonu Eşsözcüsü Ercan Yılmaz, hasta tutukluların serbest bırakılması çağrısı yaptı.

Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren ve baro yönetimi ile TMMOB İl Koordinasyon Kurulu üyeleri de nöbet tutanlara destek ziyaretinde bulundu.

Reklam

Fotoğraf: MA

İZMİR

İHD İzmir Şubesi, dernek binalarında nöbet eylemi gerçekleştirdi. Nöbet gerçekleştirilen salona “Yaşamı savunuyoruz” pankartı asıldı. İHD’nin nöbetine HDP İzmir İl Eşbaşkanlarının yanı sıra Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) İzmir Şubesi, KESK İzmir Şubeler Platformu, Barış Anneleri İzmir İnisiyatifi temsilcileri ve üyeleri ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret sırasında cezaevinde yaşanan ölümler, ağır hasta tutukluların durumu ve infazları ertelenen tutuklular üzerine konuşmalar yapıldı.

Fotoğraf: MA

MARDİN

İHD Mardin Şubesi, HDP il binasında nöbet eylemi başlattı. Nöbet öncesi İHD il binası önünde açıklama yapıldı. İHD Mardin Şube Eşbaşkanı Feyzi Adsız, son bir ayda cezaevlerinden 7 tutuklunun cenazesinin çıktığını belirterek, “Cezaevlerinden çıkan tabutlarla birlikte hepimizin vicdanı tabuta girmiştir” dedi.

Nöbet eylemini HDP Mardin İl ve ilçe yönetimleri ile Mardin Barosu yöneticileri ziyaret ederek, desteklerini sundu.

Fotoğraf: MA

VAN

İHD Van Şubesi, “Yaşamı savunuyoruz” eylemini şube binasında gerçekleştirdi. Birçok kurum ve kuruluşun ziyareti ile başlayan nöbete “Hasta tutuklular serbest bırakılsın” pankartı asıldı. 8 kişinin katılımı ile devam eden nöbet, bu akşam saat 21.00 kadar sürecek. Nöbette, İHD Genel Merkezi tarafından hazırlanan ortak basın açıklaması da okundu.

HAKKARİ

Hakkari İHD Şubesi’nde, nöbet eylemi başladı. Birçok demokratik kitle örgütü tarafından ziyaret edilen nöbet eyleminde, ortak basın açıklaması okundu.

ADANA

İHD Adana Şubesi, dernek binasında nöbet eylemi gerçekleştirdi. Nöbeti, insan hakları savunucularının yanı sıra tutuklu yakınları yer alırken, DBP, HDP, TJA, TÖP, AYKAY-DER, AATUHAY-DER ve çok sayıda kurum ziyaret etti. Nöbetin başladığı salona, “2020 yılı başından bu yana 64 hasta mahpus hayatını kaybetti! Hasta mahpuslar serbest bırakılsın!” yazılı pankart asıldı.

Fotoğraf: MA

HATAY

İHD Hatay Şubesi, derneğin bulunduğu binada “Yaşamı savunuyoruz” nöbeti tutmaya başladı. Nöbet eylemine ziyaretler sürüyor.

İHD İskenderun Şubesi yöneticileri de “Yaşamı savunuyoruz” nöbeti tuttu. Nöbeti, insan hakları savunucularının yanı sıra HDP İskenderun İlçe Örgütü de ziyaret etti.

ANTALYA

İHD Antalya Şubesi, dernek binasında “Yaşamı savunuyoruz” nöbeti başlattı.

MERSİN

İHD Mersin Şubesi’nin, dernekte başlattığı “Yaşamı savunuyoruz” nöbeti ziyaretlerle sürüyor.

URFA, MALATYA, MARAŞ… 

İHD Urfa, Adıyaman, Antep, Malatya ve Maraş şubeleri, dernek binasında cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri ve ölümlere dikkat çekmek için “Yaşamı Savunuyoruz” şiarıyla nöbet başlattı. İHD şubelerinin sürdürdüğü nöbetleri kentlerde bulunan siyasi parti ve sicil toplum kuruluşları temsilcilerinin aralarında olduğu çok sayıda kişi tarafından destek ziyaretinde bulunuldu.

BATMAN

İHD Batman Şubesi, “Yaşamı savunuyoruz” nöbetini dernek binasında düzenledikleri basın açıklaması ile tutmaya başladı. Açıklamaya görevden alınarak yerlerine kayyım atanan Batman Belediyesi eşbaşkanları, sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcileri katıldı. Açıklamada hasta tutukluların fotoğrafları taşındı. Yapılan açıklamanın ardından saat 22.00’a kadar sürecek olan nöbet dışarıda yakılan ateş etrafında tutulmaya başlandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA