İKİZDERE DE DİRENEN KÖYLÜLERE ‘BÖLÜCÜ’DİYEN RİZE İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODA TEMSİLCİSİ YAZICI GÖREVDEN ALINDI - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

İKİZDERE DE DİRENEN KÖYLÜLERE ‘BÖLÜCÜ’DİYEN RİZE İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODA TEMSİLCİSİ YAZICI GÖREVDEN ALINDI

Bu haber 26 Mayıs 2021 - 19:49 'de eklendi ve kez görüntülendi.
İKİZDERE DE DİRENEN KÖYLÜLERE ‘BÖLÜCÜ’DİYEN RİZE İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODA TEMSİLCİSİ YAZICI GÖREVDEN ALINDI

Rize’de AKP ve MHP’ye yakınlığı ile bilinen 11 kurumun taş ocağına destek açıklamalarının ardından, bir destek de Rize İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Murat Yazıcı’dan geldi’ haberimiz sonrası TMMOB harekete geçti Yazıcı görevden alındı.

TMMOB “YAZICI KAMUOYUNU YANILTTI ÜYELERİMİZİ KÜÇÜK DÜŞÜRDÜ”

GENÇAĞA KARAFAZLI

Cengiz İnşaatın İkizdere de yapmak istediği taş ocağına karşı direnen köylüleri ‘bölücüler’ diye suçlayan TMMOB inşaat mühendisleri Rize oda temsilcisi Murat Yazıcı’nın Rize nabız ve Evrensel gazetelerinde yer alan haberleri sonrası Murat Yazıcı’ya TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Taner Yüzgeç tepki göstermiş “kamuoyunu yanılttı söyledikleri doğru değil buna yönelik kesinlikle bir tasarrufumuz olacak” demişti.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Taner Yüzgeç’in bu açıklamaları sonrası TMMOB Yönetim Kurulu Rize’nin İkizdere İlçesi Eskincedere vadisinde Cengiz inşaatın İyidere ilçesinde yapacağı Lojistik merkezi inşaatı için açılmak istenen taş ocağı projesini destekleyen ve taş ocağına karşı direnen yurttaşları bölücü ve provokatör olarak suçlayan TMMOB inşaat mühendisleri odası Rize İl temsilcisi  Murat Yazıcı’yı TMMOB Yönetim Kurulu’nun 22 Mayıs 2021 tarihli kararı ile görevinden alarak Disiplin kuruluna sevk etti.

TMMOB 45. Dönem 52. Yönetim Kurulu toplantısında alınan 789 Numaralı karar şöyle denildi “Birliğimiz ve bağlı Odalarının Başkanları tarafından 12 Mayıs 2021 tarihinde gerçekleştirilen ortak basın açıklaması ile Rize’nin İkizdere İlçesi Eşkencedere mevkiinde ormanlık alan içinde açılmak istenen taş ocağının bir doğa katliamına neden olduğu ve durdurulması çağrısı yapılmıştır. TMMOB ve Odalarımızın web sayfalarında yayımlanmış olan açıklama ayrıca İKK sekreterlerimize de iletilmiştir.

Hal böyleyken, TMMOB Rize İl temsilcisi Koordinasyon Kurulu Sekreteri Murat Yazıcı’nın 16 Mayıs 2021 tarihli bazı basın yayın organlarında yer alan açıklamasında, söz konusu taş ocağına ilişkin olarak TMMOB’deki görevi TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Rize İl Temsilcisi olmasına rağmen “Rize İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı” unvanı kullanarak “Bazı yatırımlar doğaya ve çevreye zarar verebilir. Bu çevresel etkiler ve zararlar devlet güvencesi ile düzeltilebilir. Bu yörede yaklaşık 2,5 yıldan beri denizin tuzlu su etkisi ile eritmeyeceği taş tipi ile ilgili araştırma yapıldı. Bu yörede 7 tane uygun yer buldular. Fakat 16 milyon ton taş lazım olduğu için tek rezerv kaynağının burada olduğunu tespit ettiler. Bir yerden taş çıkartmak mı yoksa 7 tane ayrı ayrı yeri tahrip etmek mi? Devlet en minimum tahribat alanını seçti” şeklinde değerlendirmelerde bulunduğu ve taş ocağına karşı çıkan çevreleri “bölücü kesimler” le irtibatlı olmakla itham ettiği tespit edilmiştir.

Konuya yönelik olarak 17 Mayıs 2021 tarih, 781 sayılı yazımızla Rize İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri’nden Birlik Yönetim Kurulu toplantısına sunulmak üzere basına verdiği açıklamada yer alan tespit ve değerlendirmelerin varsa dayandığı ilgili bakanlık ve kurumlarca onaylı etüt, proje, rapor, ruhsat vb. belgelerin ve teknik dokümanların 21 Mayıs 2021 günü mesai saati bitimine kadar Birliğimize göndermesi istenmiştir.

Rize İl Koordinasyon Kurulu Sekreterliği’nin 21.05.2021tarih, 2021/7 sayısı cevabi yazısı ve ekleri incelendiğinde yapılan değerlendirmelere ilişkin hiçbir belge ve raporun yer almadığı görülmekte, sadece “ilgili belgelerin Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığında olduğu” belirtilmektedir.

“DEVLET TELAFİ EDECEKTİR”

1.Dünyada koruma altındaki 254 vadiden birisi olan İkizdere vadisinde Çevresel Etki Değerlendirme Raporu dahi hazırlanmadan açılmak istenen taş ocağı ile ilgili yapılan çalışmaların vereceği zararı hiçbir bilimsel veri ve teknik çalışmalara dayanmaksızın “devletin telafi edeceği” gibi öznel ve mesnetsiz değerlendirmelerle kamuoyunu yanıltan açıklamaları,

“BAZI BÖLÜCÜ KESİMLER ORGANİZE ETTİLER” 

2.Söz konusu açıklamada “Ne halkı ne de sivil toplum örgütlerini devletin bu yatırımına hazırlayamadık. Hazırlayamadığımız gibi de bazı bölücü kesimler bunu fırsat bilerek burada devletine milletine bağlı insanları sanki burada bir katliam varmış gibi organize etmeye başladılar.” ifadesiyle başta TMMOB ve bağlı Odaları olmak taş ocağı işletmesine karşı çıkan çevreleri bölücülük suçlamasıyla hedef gösteren tutumu nedeniyle;

“İNŞAAT MÜHENDİLERİNİ KAMUOYUNDA KÜÇÜK DÜŞÜRDÜ”

Murat Yazıcı’nın TMMOB İl/İlçe Koordinasyon Kurulları Yönetmeliği’nin 7. Maddesi uyarınca Rize İl Koordinasyon Kurulu Sekreterliği görevinden alınmasına, İnşaat Mühendisi Murat Yazıcı hakkında, gerekli disiplin işlemlerini yürütmek üzere, mesleğini ve görevini kişisel ya da bir grup adına çıkar sağlamak için TMMOB mevzuatına, bilime ve meslek tekniğine aykırı biçimde uygulayarak kamuya, halka, üçüncü şahıslara zarar vermek, temelsiz suçlamalarla mesleği, meslek mensuplarını ya da Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliğini, Odaları ve bunların alt birimlerini kamuoyunda küçük düşürmek ve etkinliklerini engellemek suçlarını işlediği gerekçesiyle TMMOB İnşaat Mühendisleri Odasına bildirimde bulunulmasına karar verilmiştir”denildi.

Konuyla ilgili haberlerin Rize nabız ve Evrensel gazetelerinde yer alması sonrası Murat Yazıcı’ya TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Taner Yüzgeç’ten tepki gelmişti.

Yüzgeç rize nabız muhabirlerine yaptığı özel açıklamalarda:

“SÖYLEDİKLERİNİN TAMAMI YANLIŞ”

“Rize temsilcimizin açıklamalarını okudum. Şu an değil ama kesinlikle bir tasarrufumuz olacak bu konuyla ilgili. Yazıcı orada bizim temsilcimizdir. Yaptığı açıklamalarla kamuoyunu yanıltmıştır. Konunun hassasiyet ile takipçisiyiz. Açıklamada söylediklerinin tamamının yanlış olduğunu düşünüyoruz. Bütünüyle yanlış. Hem ifadeleri hem de üslubu her şeyiyle yanlış. İkizdere ile ilgili yaptığımız ortak açıklamada mevzuya oda olarak nasıl baktığımız ortadadır. Bizler yaşam alanlarının mutlak korunmasından yanayız.

Yazıcı’nın açıklamaları kendi görüşüdür yalnız sıfat olarak oda temsilcisi. Dolayısıyla odanın itibari açısından olumsuz bir etki yarattı. Buna yönelik tasarrufumuz olacak. Böyle bir açıklama yı yaşam alanlarından yana olan bir kuruluşun kabul etmesi asla söz konusu olamaz.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
1 ADET YORUM YAPILDI
haluk ağabeyoğlu Mayıs 26, 2021 / 8:24 pm Cevapla

murat yazıcı layığını bulmuş. darısı ikizdere’de, dahi memleketin her yerinde, doğa ve insan yaşamına karşı suç işleyen herkesin başına.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA