Irak Dışişleri : Bombardıman sırasında PKK’liler orada değildi - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Irak Dışişleri : Bombardıman sırasında PKK’liler orada değildi

Bu haber 23 Temmuz 2022 - 14:18 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Irak Dışişleri : Bombardıman sırasında PKK’liler orada değildi

Irak hükümetinin Zaho saldırısına tepkileri sürüyor. Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, ‘Bombardıman sırasında PKK’liler orada değildi ve bombardıman Türkiye tarafından yapıldı’ dedi.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) bağlı Duhok vilayetinin Zaho ilçesinde turistik bir tesisi hedef alan ve dokuz sivilin ölmesine, en az 30 sivilin yaralanmasına neden olan saldırıya dair tartışmalar sürerken Irak Parlamentosu da özel gündemli oturumla toplandı.

Türkiye’nin Iraklı yetkililerden gelen suçlamaları reddedip PKK’yi işaret etmesinin ardından, Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, “Bombardıman esnasında PKK güçlerinin söz konusu bölgede olmadığını ve bombardımanın Türkiye tarafından yapıldığını” söyledi.

Rûdaw TV’ye konuşan Hüseyin, “Türkiye istediği zaman Irak topraklarına giremez” derken, saldırı konusunda Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’ne resmi olarak şikayette bulunduklarını da açıkladı.

Hüseyin’in açıklamaları özetle şöyle:

“Taraflar saldırıdan, özellikle de Türkiye ders almalı. Irak Suriye gibi değil, Irak’ı Suriye’ye benzetmesinler ve Irak’a müdahale edilemez.

Türkiye’nin bu saldırıdan sonra politikasını değiştirmesi gerekiyor. Irak, Türkiye ile diyalog yoluyla iyi ilişkiler kurmak istiyor.

Ancak söz konusu ilişki, “istedikleri zaman saldırmaları ve Irak topraklarında askeri operasyon yapıp Irak topraklarına girmeleri” şeklinde olmamalıdır.

‘TÜRKİYE SORUNLARINI IRAK’A TAŞIDI, BU KABUL EDİLEMEZ’

PKK’nin Türkiye için sorun olduğunu biliyoruz, fakat Türkiye istediği zaman Irak topraklarına giremez.

Türkiye ve PKK, sorunlarını Irak’a taşıdı ve biz bu hususu kabul etmiyoruz.

Irak, komşularıyla olan sorunlarını askeri yollarla çözmek istemiyor.

‘PKK’LİLER ORADA DEĞİLDİ’

Dokuz kişinin öldüğü Zaho bombardımanı sırasında, PKK’liler orada değildi ve bombardıman Türkiye tarafından yapıldı.

Türkiye ortak bir komite kurmaktan bahsediyor, fakat henüz ne resmi bir özür diledi ne de bir mektup gönderdi.

PKK’nin askeri faaliyetlerini Irak topraklarında ve Kürdistan’dan organize etmesi ve başka bir ülkeye saldırması kabul edilemez.

Türkiye, sık sık PKK’nin peşinde olduğunu ve PKK ile savaştığını söylüyor ama savaşın büyüdüğünü görüyoruz ve Türkiye’nin hedefledikleri yerlerin PKK’nin bulunduğu yerler olmadığını görüyoruz. Peki niyetleri nedir?

PKK’nin Irak’ta bulunma hakkı yok. PKK ne Irak Kürtlerinin sorunu ne Irak Araplarının sorunu ne de Irak’ın kendisinin sorunudur. Nihai çözüm için Türkiye ve PKK, Irak topraklarında olmamalıdır.”

PARLAMENTODA DA SALDIRININ TÜRKİYE TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLDİĞİ İFADE EDİLDİ

Öte yandan Irak Parlamentosu, bazı milletvekilleri ve Parlamento Başkanı Muhammed Halbusi’nin çağrısıyla Zaho’da yaşanan katliam gündemiyle toplandı.

Özel oturumda, Irak Genelkurmay Başkanı, Savunma Bakanı, Dışişleri Bakanı ve Ortak Operasyonlar Komutanı Yardımcısı Abdulemir Şemeri de yer aldı.

Şemeri, Türkiye’nin 155 mm’lik toplarla saldırıyı gerçekleştirildiğini ifade ederek, “Bombardımandan geriye kalan parçaları Bağdat’a getirdik. Yapılan incelemelerin ardından saldırının Türk devleti tarafından düzenlendiği ortaya çıkmıştır. Top atışı, olay yerinden 7 km uzaklıktan atılmıştır” dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA