betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

İran’dan İsrail’e Bölgesel Savaş Uyarısı

Financial Times’a konuşan İran dini liderinin danışmanı Harrazi, İsrail’in Lübnan’a saldırma hazırlıklarıyla ilgili bölgesel savaş uyarısı yaparak ABD’ye İsrail’i frenleme çağrısı yaptı. ABD yönetiminin İran destekli Direniş Ekseni’nin Lübnan ayağını..

İran’dan İsrail’e Bölgesel Savaş Uyarısı
Son Güncelleme: Whatsapp
Financial Times’a konuşan İran dini liderinin danışmanı Harrazi, İsrail’in Lübnan’a saldırma hazırlıklarıyla ilgili bölgesel savaş uyarısı yaparak ABD’ye İsrail’i frenleme çağrısı yaptı.

ABD yönetiminin İran destekli Direniş Ekseni’nin Lübnan ayağını oluşturan Hizbullah’la savaş halinde İsrail’e tam destek güvencesi vermesinin ardından benzer bir çıkış karşı cepheden geldi. İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in danışmanı Kemal Harrazi, İran ile Direniş Ekseni’nin tüm üyelerinin, İsrail’le savaş durumunda Hizbullah’ı her şekilde destekleyeceğini söyledi.

Financial Times’a (FT) konuşan Harrazi, “Bütün Lübnan halkı, Arap ülkeleri ve Direniş Ekseni üyeleri, İsrail’e karşı Lübnan’ı destekleyecektir. Bu durumda ne pahasına olursa olsun Hizbullah’ı desteklemekten başka seçeneğimiz yoktur” dedi.

‘İRAN DAHİL TÜM ÜLKELERİN MÜDAHİL OLMASI İHTİMALİ VAR’

İran dini liderinin danışmanı, İsrail’in Hizbullah’a karşı topyekun saldırı başlatmasının bölgesel savaş tetikleyebileceği uyarısında bulundu: “Savaşın tüm bölgeye yayılması, İran dahil tüm ülkelerin müdahil olması ihtimali var.”

‘SAVAŞIN GENİŞLEMESİ NE İRAN’IN NE ABD’NİN ÇIKARINA’

“Savaşın genişlemesi kimsenin çıkarına değil, İran’ın da ABD’nin de” vurgusunu yapan Harrazi, Tahran’ın bölgesel çatışma istemediğini belirterek, ABD’yi daha fazla tırmanmayı engellemek için İsrail’e baskı yapmaya çağırdı.

İSRAİL’İN GAZZE SAVAŞI BİTMEDEN BİTMEZ

Hizbullah’ın İsrail’in 7 Ekim’den beri Gazze Şeridi’ne tüm gücüyle yüklenmesini önlemek için sınırda yürüttüğü çatışmalar, ekimden beri on binlerce İsraillinin kuzeyi terk etmesine yol açtı. Lübnanlı Şii örgüt, Gazze Savaşı bitmeden İsrail’e ateş açmayı kesmeyeceğini defalarca belirtti.

MİSİLLEME DÖNGÜSÜNDE BÖLGESEL SAVAŞIN EŞİĞİNE GELİNDİ

Direniş Ekseni’nin Yemen ayağını oluşturan Husiler (Ensarullah hareketi) Kızıldeniz’de İsrail-ABD bağlantılı gemilere saldırmayı, ABD ile Britanya’nın Yemen’e misilleme saldırılarına rağmen kesmediği gibi İsrail’e insansız hava araçları ve füzeler ateşliyor. Direniş Ekseni’nin Irak ve Suriye ayağı da bölgedeki ABD birliklerine saldırılar düzenleyip İsrail’e füze fırlatıyor.

Nisanda İsrail’in İran’ın Suriye Büyükelçiliği yerleşkesine füze saldırısıyla Devrim Muhafızları’nın üst düzey isimlerini öldürmesinin ardından, İran ile İsrail, birbirlerine karşı kısasa kısas füze saldırıları düzenledi. Bu, İran’ın İsrail’e kendi topraklarından yaptığı ilk doğrudan saldırı oldu. Ancak her iki taraf, karşılıklı saldırıyı sınırlı tutarak şimdilik bölgesel savaş çıkarmaktan kaçındı.

‘YOK EDİCİ SAVAŞ’ UYARISI

Ancak son haftalarda İsrail-Hizbullah topyekun savaşı ihtimali giderek somutlaştı. İran’ın BM Daimi Temsilciliği, cuma günkü açıklamasında, İsrail’in Hizbullah’a karşı saldırı başlatması halinde “tüm seçeneklerin masada olduğunu” söyleyerek “yok edici savaş” yaşanabileceği uyarısında bulundu.

‘İRAN DEĞİL, DİRENİŞ EKSENİ SALDIRI DÜZENLER’

FT’ye konuşan bir başka İranlı yetkili ise İran’ın doğrudan İsrail’i hedef alma ihtimalinin düşük olduğunu, bunun yerine Direniş Eksenini oluşturan örgüt ağını harekete geçireceğini söyledi.

Bu ortamda cumhurbaşkanlığı seçimine giden İran, 5 Temmuz’daki ikinci turda reformcu aday Mesud Pezeşkiyan ile Hamaney’e yakın bir isim olan aşırı muhafazakar Said Celili arasında tercihini yapacak. (FT, Dış Haberler)

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.