İranlı hak savunucusu Nergis Muhammedi Özgürlüğüne kavuştu video mesaj yayınladı - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

İranlı hak savunucusu Nergis Muhammedi Özgürlüğüne kavuştu video mesaj yayınladı

Bu haber 20 Ocak 2021 - 7:56 'de eklendi ve kez görüntülendi.
İranlı hak savunucusu Nergis Muhammedi Özgürlüğüne kavuştu video mesaj yayınladı

İran’da “rejime karşı propaganda yapmak” gibi suçlamalarla 2015’ten bu yana cezaevinde tutulan ve düzenlenen kampanyalar sonucu özgürlüğüne kavuşan Nergis Muhammedi, video mesaj paylaştı.
İran’da 2015 yılından bu yana cezaevinde tutulan ve düzenlenen kampanyalar sonucu serbest bırakılan İnsan Hakları Savunucuları Merkezi Başkan Yardımcısı gazeteci Nergis Muhammedi, video mesaj yayımladı. Muhammedi, “Amacım, barışı sağlamak ve insan haklarını korumak. Bunun için her zamankinden daha kararlıyım” dedi.

Uluslararası Af Örgütü’nün Twitter hesabından paylaştığı mesajda Nergis Muhammedi, şunları söyledi:

“Uluslararası Af Örgütü’ndeki meslektaşlarım ve arkadaşlarım, merhaba. Bugün size bu görüntülü mesajı iletebiliyorum. Sizin korumanız olmadan bu mümkün olmazdı. Umarım bir gün size İran’da ölüm cezası uygulamalarına son verildiğini, ülkemdeki kadınların haklarını elde ettiğini ve İran’da insan haklarının daha iyi durumda olduğunu söyleyebilirim. Amacım, barışı sağlamak ve insan haklarını korumak. Bunun için her zamankinden daha kararlıyım. Eminim ki çabalarınızla, İran’daki azminizle ve insan hakları savunucusu meslektaşlarımızın korumasıyla bunu başaracağız. Barış ve insan hakları için hep birlikte!”

NE OLMUŞTU?
Nergis Muhammedi “Ulusal güvenliğe karşı eylemde bulunmak” ve “rejime karşı propaganda yapmak” gibi suçlamalarla tutuklanmış ve hakkında Eylül 2011’de 6 yıl hapis cezası verilmişti. Çok sayıda uluslararası kuruluşun, serbest bırakılması çağrısıyla kampanyalar örgütlediği Muhammedi, Temmuz 2012’de serbest bırakılmıştı.

Reklam

Serbest bırakıldıktan sonra yaptığı bir konuşma nedeniyle 2015’te yeniden tutuklanan Muhammedi, Mayıs 2016’da aynı suçlamalarla yeniden mahkemeye çıkarılmış ve hapis cezası 10 yıla yükseltilmişti. Nergis Muhammedi tutulduğu cezaevinde özellikle Kovid-19 salgını döneminde ciddi sağlık sorunları yaşamıştı.

Zincan eyaleti Başyargıcı Sadık Niyareki, 8 Ekim 2020’de, hapis cezalarının kısaltılmasına dair bir yasanın yürürlüğe girmesinin ardından Nergis Muhammedi’nin tahliye edildiğini duyurmuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA