KAHRAMANMARAŞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İŞÇİLERİ YARIN KENDİ KADERLERİNİ BELİRLEYECEK - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

KAHRAMANMARAŞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İŞÇİLERİ YARIN KENDİ KADERLERİNİ BELİRLEYECEK  

Bu haber 17 Mart 2021 - 10:10 'de eklendi ve kez görüntülendi.
KAHRAMANMARAŞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İŞÇİLERİ YARIN KENDİ KADERLERİNİ BELİRLEYECEK  

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan yüzlerce işçi, toplu iş sözleşmelerinde talep ettikleri hakları almak için sandığa gidiyor.

KAHRAMANMARAŞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İŞÇİLERİ YARIN KENDİ KADERLERİNİ BELİRLEYECEK  

Gençağa KARAFAZLI – 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan yüzlerce işçi, toplu iş sözleşmelerinde talep ettikleri hakları almak için sandığa gidiyor. Aylardır süren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin masada bitmemesi nedeniyle 18 Mart Perşembe günü belediyenin göstereceği bir yerde sandık kurulup grev oylaması yapılacak.

Hizmet-İş Sendikası Kahramanmaraş Şube Başkanı Ömer Çınar grev oylamasıyla ilgili AKBEL A.Ş ile yapılan müzakerelerden sonuç alınamadığını belirterek Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’den olumlu haber beklediklerini belirterek şu açıklamalarda bulundu.

 “VERİLEN ZAM İŞÇİLERİ ASGARİ ÜCRETE MAHKÛM EDİYOR” 

Hizmet-İş Sendikası Kahramanmaraş Şube Başkanlığımız ile Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanlığı Akbel A.Ş. şirketi arasında 29.09.2020 tarihinde başlayan ve 2841 işçiyi kapsayacak olan toplu iş sözleşmesi müzakere görüşmelerimizde anlaşma sağlanamamıştır.

Bu nedenle toplu iş sözleşmemde kanuni süreç olarak arabulucu safhası yapılmış ve buradan da sonuç alınamayıp, 29.01.2021 tarihinde Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’ün işçi arkadaşlarımızdan en düşük maaş alanlara tüm sosyal haklar ve ikramiye dâhil 3300-TL teklifi üzerine verilen zammın, işçi arkadaşlarımızı asgari ücrete mahkûm etmekten başka bir şey olmadığı için Sendikamızda teklifin kabul edilmesi söz konusu değildir.

“ÇALIŞANLAR TEMEL İHTİYAÇLARINI KARŞILIYAMIYOR” 

Dünyada ve Ülkemizde yaşanan küresel pandemi krizinden dolayı tüm insanlarımızın alım gücü maalesef en alt seviyeye inmiştir. Asgari ücretle çalışan alt kesimdeki işçi kardeşlerimiz bırakın açlık ve yoksulluk verilerine göre yaşamayı, evlerini zor geçindirir durumda ve temel ihtiyaçlarını karşılayamaz hale gelmişlerdir. En basit bir şekilde örnek verecek olur isek Temel gıda tüketim malzemesi 5 LT yemeklik sıvı yağ geçen yıl 25-TL iken aynı yemeklik yağ bu yıl 70-TL civarında… Hakeza bununla birlikte Un-Şeker-pirinç-makarna-fasulye- vesaire tüm temel gıda ürünlerinde %50’lere varan artışlar söz konusu iken, Büyükşehir Belediye Başkanın Hayrettin Güngör’ün işçi arkadaşlarımıza teklif ettiği tüm sosyal haklara (yemek-yakacak-yol-giyim-ikramiye) dahil 3300-TL teklifi kabul edilebilir bir teklif değildir.” diye konuştu.

“HİZMET İŞ BUGÜNE KADAR İŞÇİ İŞVERENİ KARŞI KARŞIYA GETİRMEMİŞTİR” 

Hizmet-İş Sendikamız 24 Ocak 1979 kuruluşundan buyana yapmış olduğu tüm toplu iş sözleşmelerinde “İmzamız İşçinin Kararıdır” diyerek işçi ve işvereni hiçbir zaman karşı karşıya getirmeden ortak uzlaşı ile toplu iş sözleşmelerini sonuçlandırmıştır. 29.01.2021 tarihi itibarı ile Sendikamız ile Akbel A.Ş. Arasında devam etmekte olan toplu iş sözleşmesi görüşmemizi İŞKUR’a Grev süreci başlattığımıza dair resmi yazımız ile başvuruda bulunduk. Bundan sonraki süreçte; Çalışma ve İş Kurumu il müdürlüğümüz tarafından Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Akbel A.Ş. çalışanlarına grev oylaması süreci başlatılacaktır.

İşçi arkadaşlarımızın Grev oylaması sonrasında kendi kararları doğrultusunda grev süreci kesinleşecektir. Son kararı işçi arkadaşlarımız verecektir. İşçi Arkadaşlarımız GREV istiyoruz derler ise grev kararı kesinleşince süreci başlatacağız, Greve hayır derler ise Toplu İş Sözleşmemizi yüksek hakemler kuruluna sevk ederek sonuçlandıracağız. Şimdiden grev oylaması sürecinde çıkan sonucun tüm işçi arkadaşlarımız hakkında hayırlı olmasını temenni ediyoruz.

“TEMENNİMİZ ORTAK UZLAŞIYLA SORUN MASADA ÇÖZLSÜN” 

Biz HİZMET-İŞ Sendikası olarak inanıyoruz ki AKBEL A.Ş. ile devam etmekte olan toplu iş sözleşmemiziz ortak uzlaşı ile masada çözülmesidir. Kahramanlık unvanı alan Kahramanmaraş ilimizin düşman işgalinin kurtuluşunun 101.yıl etkinlerinin kutlamasının yıldönümü arifesinde, Büyükşehir Belediye Başkanımız Hayrettin Güngör’ünde Akbel A.Ş. Ailesinde çalışan tüm işçi arkadaşlarımızı enflasyona ezdirmeyecek şekilde bir ücret zammı artışı yapacağına inancımızın tam olduğunu da bilinmesini kamuoyuna saygıyla sunarız.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA