betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

HDP adayı saldırıya uğrayan Karafazlı: Hukuksal süreç başlatacağım!

Rize HDP Adayının Kafesine ırkçı saldırı saldırıda HDP il başkanı ile partili Mollaömeroğlu yaralandı. rizenabiz.com –Özel Haber Irkçı saldırı sonrası Rize Emniyet Müdürlüğü’nün kafe etrafında almış olduğu güvenlik önlemleri nedeniyle..

HDP adayı saldırıya uğrayan Karafazlı: Hukuksal süreç başlatacağım!
Son Güncelleme: Whatsapp

Rize HDP Adayının Kafesine ırkçı saldırı saldırıda HDP il başkanı ile partili Mollaömeroğlu yaralandı.

rizenabiz.com –Özel Haber

Irkçı saldırı sonrası Rize Emniyet Müdürlüğü’nün kafe etrafında almış olduğu güvenlik önlemleri nedeniyle saldırılar engellendi. Olası bir olaya karşılık polis 24 saat kafe etrafında güvenlik önlemi almaya başladı.

Rize’de 7 Haziran seçimlerinde Halkların Demokrat Partisi (HDP)’den aday olan Selda Karafazlı’nın ailesine ait kafeye dün gece kalabalık ırkçı bir grup saldırı düzenledi.

Saldırıda HDP il başkanı Günay Karafazlı ile HDP destekçisi Pınar Mollaömeroğlu’da yaralandı.

Saldırı sonrası Selda Karafazlı “adaylıktan vaz geçmeyeceğim ”dedi

Ailesi ise çocuklarının arkasında olduklarını asla geri adım atmayacaklarını barışı, kardeşliği savunmaya devam edeceklerini açıkladılar.

Saldırıda HDP adayının annesi Günay Karafazlı ile Recep Tayip Erdoğan üniversitesinde okuyan bazı öğrenciler ile yine HDP’li olduğu ve HDP ye destek verdiği öğrenilen Pınar Mollaömeroğlu (24) adli yurttaş saldırıya uğradı. Mollaomeroğlu’nun saldırı sonrası vücudunda kırıklar oluştuğu öğrenildi.

Saldırıyı gerçekleştiren ırkçı Grup Polisin uzun süren uyarıları sonrası Kafenin önünden uzaklaştırıldı. Gruptan hiç kimse gözaltına alınmadı.

selda karafazlı
Selda Karafazlı HDP Rize adayı

Rize nabız gazetesine konuşan Karafazlı, 100 kadar kişinin gerçekleştirdiği saldırıda annesinin başına küllük isabet ettiğini HDP yi destekleyen Pınar Mollaömeroğlu adlı partili arkadaşının ise saldırıda aldığı darbeler sonrası vücudunda kırıklar olduğunu öğrendiğini Mollaömeroğlu’nun saldırı sonrası bilinmeyen kişiler tarafından telefonla arayarak “ seni gidi orosp… Vatan haini seni Rize de yaşatmayacağız, sana buraları dar edeceğiz” diye tehdit edildiğini anlattı.

Yasal süreci başlatacağını belirten Karafazlı, bugün dükkânı açtıklarını ve açmaya devam edeceklerini belirterek herkesi sağduyuya çağırdı.

“Facebook üzerinden örgütlendiler”

Karafazlı, bir süredir sosyal medyada “Kahve Durağına boykot” adıyla örgütlenme olduğunu ve devam ettiğini belirterek dün yaşananları şöyle anlattı:

“Bölgede HDP’li olarak bilinip de saldırıya uğramayan bir biz vardık. Bunun sebebi de ailece bölgedeki ilişkilerimizdi.

“Provokasyonlar dolayısıyla çok fazla müşteri yoktu birkaç öğrenci birde HDP li olan Pınar Mollaömeroğlu ve beş altı kişiydik. Polis ihbar aldığı için saldırı öncesi buradaydı ama koruma yetersiz kaldı. Seçimden beri tehdit alıyorum, bu nedenle ihbar olmasına rağmen çok ciddiye alınmamış olabilir.

Selda Karafazlı,babası Gençağa Karafazlı

“Akşam saatlerinde 100 kişiye yakın grup arka kapıyı polis kapattığı için giremeyince ön tarafa geldiler. Mekânın önünde bağırmaya slogan atmaya başladılar.”

“Polis bizi mutfağa sakladı”

“İlk hedefleri babamdı. ‘Derdin ne?’ gibi ifadelerle kullandılar, kışkırtmak istemedik. Babam, ‘Derdim yok, işimi yapıyorum’ diye cevapladı.

“Sonra sandalyeler, masalar havalarda uçuştu. Annem başına küllük darbesi aldı. ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’ ile birlikte PKK aleyhtarı ve Kürt yurttaşların aleyhine sloganlar atıldı. Ardından cafede bulunan bazı öğrenciler yaralandı HDP li olan Pınar Mollaömeroğlu ve annem Günay Karafazlı başına atılan bir küllükle yaralandı.

“Polis koruması arttı, bizi ablukaya alarak, mutfak bölgesine sakladılar. Polis kalkanlarla araya girmeseydi farklı arbede yaşanacaktı.

Rize’de HDP li olan insanlar sokağa çıkmaya korkar hale geldiler. Partilimiz olan yani bize destek veren olayda yaralanan Pınar Mollaömeroğlu sokağa çıkmaya korkar hale geldi.Ailesi bile ona baskı ediyordu “sokağa çıkma öldürüler seni, senin yüzünden bizlerde komşularımızla kötü olduk” diye sokağa çıkmasına müsaade etmediler. Bunları hep duyuyorduk.

Başka illerden burada okuyan öğrencilerde ,kürt işçiler kafemize gelenler artık gelmez oldu saldırı sonrası.

hdp rize

“kafede Türk bayrağı hala asılı”

Karafazlı, grubun Türkiye bayrağı asmak istemesine müsaade edildiğini ve bayrağı hala tuttuklarını anlattı:

“Bayrakla sıkıntı yaşamadığımı her zaman söylemiştik. Yanımızdaki mekânlarda bir haftadır bayraklar asılı, bizim asmamamız rahatsızlık verdi.”

Karafazlı, polisin saldırı sonrası korumayı arttırdığını ve gece polis eşliğinde evlerine döndüklerini, devriyenin beklediğini akşam da saldırı planı olduğunu aktardı.

“Sosyal medaydaki boykot sayfalarında fotoğrafları ve isimleri açık şekilde tehditlerde bulunuyorlar. Bu kişilerin tespitiyle ilgili yasal süreci başlatıyorum.”

“Buradaki insanların gözü dönmüş. Bu vatanseverlik değil, ülkeyi gerçekten bölmek isteyenlerin ekmeğine yağ sürmekten başka bir şey değil. Maalesef her zaman olduğu gibi milliyetçilik duygularını kabartarak gencecik çocukları kullanıyorlar.”

“HDP’ye oy verene saldırıyorlar ”

Karafazlı, bölgede mevsimlik işçilere, HDP’lilere yönelik saldırılar yaşandığını anlattı.

“Mevsimlik işçilerde sadece Kürtler değil, Rizeli olup HDP’ye oy verdiği bilindiği için saldırıya uğrayanlar var. Annem ve babamla İHD’de de çalışıyoruz, saldırılarla ilgili yasal işlem başladı.

“9 Eylül’de Rize dolmuşlarının toplanıp kafeyi yakmaya geleceklerine dair ihbar vardı. Gruptaki bazı arkadaşların konuşmasının ardından bu grup Hopa’ya yönlendi. Hopa ya giderek HDP binasına Molotof kokteyl attılar yaktılar Polis seyretti.

“Fındıklı’da 7 Haziran seçimlerinde aday olan Turgay Köse’nin evi bir grup tarafından taşlandı. Evde yalnızca 13 yaşındaki çocuğu vardı, korkudan çatıya çıktı. Bölge halkı olaya müdahale ederek grubu dağıttı.

hdp rize
HDP adayı Selda Karafzlı

“Saldırılara rağmen aday olacağım”

Karafazlı, 7 Haziran seçimlerinde de tehditler nedeniyle seçim bürosu açamamış, çalışmaları dün akşam saldırıya uğrayan kafede yürütmüştü.

1 Kasım seçimlerinde aday olacağını, hala seçim büroları olmadığını ve kafeyi kullandıklarını belirtti.

“Geri adım atmayı düşünmüyorum. İstediğimiz şey barış ve halkların kardeşliği.

“Rize’de bilinen bir aileyiz, buranın suyunu içtik, ekmeğini yedik, havasını soluduk. Şu anda bize ‘PKK yandaşı terörist’ olarak bakılıyor. change.org’da Rize Belediyesi muhatap alınarak kafenin kapatılması için imza kampanyası başlatılmış.

“Burada Türkiye genelinden daha farklı durumlar var. Rize halkı sakin olmaz, kışkırtmalara gelir ve saldırılar devam ederse daha kötü günler yaşarız. Herkesi sağduyuya çağırıyorum. Ne tür saldırı yaparsa yapsın bu faşist ırkçı grup karşısında asla geri adım atmayacağım. Babam annem yani ailem ve bizi burada destekleyen az sayıda insan da olsa geri adım atmak yok. Barışı kardeşliği insan haklarını savunmaya devam edeceğiz” dedi.

“çocuğumuzun arkasındayız”

Saldırı sonrası Rize adliyesine giden Selda Karafazlı’nın babası Gençağa ve Günay Karafazlı ; “bu saldırı ırkçı faşist bir saldırıdır. Bu saldırılar karşısında kızımız adaylıktan vaz geçmeyeceğini söyledi bize düşen ise çocuğumuzun yanında ona destek olmak düşer tercih onundur. Biz ailece barışı ve kardeşliği ilke edinmişiz biz ırkçı saldırıların olacağını tahmin ediyorduk ancak bu derece organize olup saldıracaklarını düşünmüyorduk. Bu sıradan bir olay değil bu açıkça kaos yaratmak isteyen derin güçlerin hatta Devletin de içinde olduğu ırkçı faşist bir saldırıdır asla barış mücadelemizden vaz geçmeyeceğiz”

Selda Karafazlı’nın annesi Günay babası Gençağa Karafazlı “kızımızın yanındayız”

“Kafede öğrenciler ve partililerimiz vardı”

Saldırıdan 2 dakika önce kafeye gelen Selda Karafazlı’nın annesi HDP Rize il başkanı Günay karafazlı yaşananları şu sözlerle aktardı;

“bu saldırı tabii ki bizleri üzdü. Bu açıkça bir provokasyondur. Saldırı esnasında ben kızım Selda’yı aşçımızla beraber mutfağa sakladım çünkü hedefin o olduğunu düşündüm. Daha sonra bana kül tablası ile saldırdılar başımdan hafifçe yaralandım. Saldırı esnasında bazı öğrenciler paniklediler sağa sola kaçtılar. Saldırıda Partilimiz olan bizlere destek veren Pınar Mollaömeroğlu, kızımız da yaralandı. Eğer iz provokasyona gelseydik olaylarda daha fazla büyüyecekti. Bizim kapımıza Türk bayrağı asıp gittiler attıkları sloganlarla Rize’de Kürt kökenli, alevi vs istemediklerini de haykırdılar. Biz ise he zaman söyledik. Bizim Türk bayrağıyla sorunumuz yok. Asker de, polis de dağdaki gerillada bizim çocuklarımız hiç kimse ölmesin kardeşlik barış içerisinde yaşayalım biz bunu savunmaya devam edeceğiz” dedi.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.