KHK’lılar Hükümete böyle seslendi” Cehenneme çevirdiğiniz yaşamımızı geri istiyoruz” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

KHK’lılar Hükümete böyle seslendi” Cehenneme çevirdiğiniz yaşamımızı geri istiyoruz”

Bu haber 19 Ocak 2022 - 19:41 'de eklendi ve kez görüntülendi.
KHK’lılar Hükümete böyle seslendi” Cehenneme çevirdiğiniz yaşamımızı geri istiyoruz”

Samsun KHK’lı Platformları Birliği gerçekleştirdiği basın açıklamasını KHK’lı çocuklarına, baskıya, tacize tecavüze ve devlet şiddetine maruz kalıp yaşamını yitiren tüm çocuklara adadı.

Gençağa Karafazlı 

SAMSUN – Samsun Demokrasi güçlerinin de destek verdiği, Samsun KHK’lı Platformları Birliği gerçekleştirdiği basın açıklamasını platform sözcüsü Emel Çakır okudu.

Çakır, gerçekleştirdikleri basın açıklamasını kimlere adadıklarını şu sözlerle dile getirdi.

“BASIN AÇIKLAMAMIZI DEVLET ŞİDDETİNE TECAVÜZE MARUZ KALAN ÇOCUKLARA ADIYORUZ”

“Bugünkü basın açıklamamızı Bahadır Odabaşı’na ve yaşama tutunmasına izin verilmeyen, demir parmaklıklar arasında büyüyen, toplumsal linçe ve izolasyona tabi tutulan Khk’lı çocuklarına, işçi çocuklara, baskıya, tacize tecavüze maruz kalan, özgür iradesi yok sayılan Eneslere ve devlet şiddetine maruz kalıp yaşamını yitiren tüm çocuklara adıyoruz.” Dedi

“BAHADİRİN ÖLÜMÜNDEN SİYASAL İKTİDAR SORUMLUDUR”

Çakır sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Bahadır daha 16 yaşında bir fidan idi.  Apartman boşluğuna atlayarak yaşamına son verdi. Bahadır bunu tercih etmedi tercihe zorlandı.  Bahadır’ın anne ve babası, KHK ile işlerinden atıldı. Parasızlıkla açlıkla sınandı. Sosyal linçe maruz kaldı. Baba Nurettin Odabaşı, 5 yıldır cezaevinde tutuluyor. Baba modeline en çok ihtiyaç duyduğu dönemde, çok sevdiği babası tutsak edilmişti. Bahadır baba yokluğunda büyümeye dayanamadı. Bahadır bu koşullarda yaşamaktan vazgeçti. Unutmamak gerekir ki  KHK’lı ve KHK lıların çocuklarının ölümünden, siyasal iktidar, ona çanak tutunlar ve  susanlar sorumludur.

Darbe girişiminin hemen ardından 20 Temmuz sivil darbesini uygulamaya koyarak ülkeyi kendi çıkarları için dizayn eden siyasal iktidar; ilan ettiği OHAL ve yayınladığı KHKlar  ile yüzbinlerce KHKlının hayatını bir gecede kararttı ve bu durum halen devam ediyor.

“300 BİN KİŞİ KHK İLE İŞTEN ATILDI”

OHAL döneminde çıkartılan 31 KHK ile 152 bin kamu emekçisi ihraç edilirken, 300 bin kişi güvenlik soruşturması ile ya işten atıldı ya da görevine başlatılmadı. Ayrıca, 5728 kurum kapatılarak buralarda çalışan 40 Bin çalışan işsiz bırakıldığını dile getiren Çakır;  “OHAL ile 1,5 milyondan fazla  insan terör soruşturması geçirdi, 300 bin kişi gözaltına alındı, 100 bin kişi tutuklandı. Ayrıca, 6 yıldır uygulanan OHAL sürecinde 100 Kişi intihar ederek, 38 kişi Ege ve Meriç’in karanlık sularında boğularak, özellikle kanser vb. Hastalıklardan sebep ve bilmediği işlerde geçimini sağlamak için çalışırken, iş cinayetinden toplamda 1036 kişi yaşamını yitirdi. 1036 can gitti. AİHM tavsiyesi ile kurulan OHAL İnceleme Komisyonu nda, 126 bin başvurandan, 16 bin kişi işine iade edilirken, 80 bin kişi irtibat iltisak ve kurum kanaati gibi saçma gerekçelerle reddedildi.”

“SİYASAL İKTİDARIN ALGI YÖNTEMİYLE TOPLUM TARAFINDAN LİNÇ EDİLDİK”

OHAL/KHKar eliyle anayasal ve en temel insani haklar elinden alınan KHKlılar olarak  135 hak ihlali ile yaşamak zorunda bırakıldık. Başta çalışma hakkımız olmak üzere, savunma, adil yargılanma, lekelenmeme, özel hayatın gizliliği, suçun şahsiliği, kanunların geriye doğru işletilemeyeceği gibi hukuki ilkeler askıya alınırken; kazanılmış hakların yok sayılması, sosyal güvence, sağlık, eğitim, seçilme, evlatlık edinme vb, en temel haklarımız gasp edilerek kendi doğduğumuz topraklarda mültecileştirildik. 657 sayılı kanun ve idari hukuk devre dışı bırakıldı. Biz KHKlılara yapılan hukuksuzluklar, darbe kılıfı ile siyasi iktidar tarafından meşrulaştırıldı. Biz KHKlılar yalnız siyasi iktidar tarafından değil, algı yönetimi ile ikna edilen toplum tarafından linç edildik, ötekileştirildik ve ayrımcı politaka ve davranışlara maruz kaldık, hala kalmaya devam ediyoruz. Bankalar bile bize kendi paramızı vermek istemedi.”

“İŞKENCE VE BEYAZ SANDALYELERDE ÖLDÜRÜLDÜK ÇOCUKLARIMIZ REHİN ALINDI”

KHKlar eliyle yüzbinlerce insan işsiz bırakıldığını ifade eden Çakır; “. “Özel sektörde çalışayım. Kod 36-37 var çalışamazsın. Sigortasız ucuza çalış. “Hastalansan hastaneye gidemezsin ücretsiz muayene yok ilaç yok. Yetmedi özgürlüğümüzü aldılar. SES YOK. İşkence yapılarak ya da beyaz sandalyelerde öldürüldük/ölmeye bırakıldık. SES YOK. Durum o hale geldi ki; kendi topraklarımıza sığdırılamayıp   -pasaportlarımıza el konulduğundan- Ege ve Meriç’ de boğulduk.

KHKlılar, tüm bunları yaşarken, birileri ekranlara çıkıp, bize “ağaç kabuğu yesinler” dedi. Sivil ölüme mahkûm edelim yaşarken öldürelim dedi. Koskoca bir kıyımın ortasında kaldık ve yapayalnız bırakıldık. Siyasi iktidara göre sadece senin ceza çekmen yeterli değil. Çocukların, akrabaların, yakınların, seninle dayanışanlar bile bedel ödemeli. KHKlarla sadece biz değil çocuklarımızın da geleceği çalınarak, yavrularımız ömür boyu KHKlılığa mahkûm edildi. Yavrularımızın geleceklerini, umutlarını çaldılar.

Bizim çocuklarımız, sokakta, okulda dışlanıyor; öğretmenleri, arkadaşları tarafından yalnız bırakılıyor ayrıştırılıyor, aşağılanıyor. BAHADIR BU YÜZDEN ARAMIZDA DEĞİL.Bizim çocuklarımız, bizimle birlikte siyasi rehine yapılıp demir parmaklıklar arkasında betonda, gökyüzünü yeşili görmeden büyüyor. Bizim çocuklarımız, tıpkı 100 KHKlı arkadaşımız gibi yaşama tutunamadığı için ölümü seçmek zorunda bırakılıyor. Akrabalarımız, yakınlarımız güvenlik soruşturması gerekçe gösterilerek ya işten atılıyor ya da kamuda işe alınması engelleniyor. Düşünün; bizi arayarak hal hatır soranlar bile bizi aradıkları için cezalandırılıyor.” Dedi

“ÜLKEMİZ SİYASİ İKTİDARA KARŞI ÇIKANLAR İÇİN YARI AÇIK CEZAEVİ NE DÖNMÜŞTÜR”

Biz KHKlılar olarak biliyoruz ki, bu ülkede hukuksuzluk sadece bize değil Kod 29, Kod 47 ile işçilere, üniversitelerine kayyum atanmasına karşı olan öğrencilere, kayyum atamaları ile kendisine muhalif olan belediyelere, kendisine rakip olan siyasilere, eşit yurttaşlık isteyen halklar ve inançlara, toplumsal eşitlik isteyen kadınlara, açlığa, yoksulluğa mahkûm edilen işçi emekçilere yöneliktir. Bu ülke, siyasi iktidar gibi düşünmeyenler ve ona oy vermeyenler için yarı açık cezaevine dönmüştür ve siyasi iktidarın zulmü, hakları için mücadele eden, muhalif olan tüm kesimlere yöneliktir. Hukuksuzluk, ülkenin her alanına kâbus gibi çökmüş ve altında koca bir ülke kalmıştır.

Ne var ki baskı politikalarına rağmen ülke artık yönetilemez hale gelmiştir. Ülke her anlamda karanlığın içindedir ve artık baskı politikaları bile varolan gerçekliği gizleyemez durumdadır.” Dedi

“SUMAYACAĞIZ TÜM BASKILARA RAĞMEN MÜCADELLEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Susmayacaklarını ve kazanılmış haklarının gasp edilmesine karşı mücadelelerine devam edeceklerini ifade eden Emel Çakır, sözlerini şu sözlerle noktaladı;

“Önemli olan şudur: Siyasi iktidar, bu baskı ve hukuksuz uygulamaları biz ezilen, zulme uğrayanlar olarak korktuğumuz ve örgütsüz olduğumuz için bu kadar rahat yapıyor. Ama artık Biz KHKlıların bir örgütü var ve eskiye göre daha güçlüyüz. KHKlı Platformları Birliği çatısı altında halen 64 il ve 30’a yakın ilçe platformu ile yaşadığımız hukuksuzlukları anlatıyor, SUSMUYORUZ. Platformlar olarak, gücümüzü haklılığımızdan alıyor, kazanılmış haklarımızın gasp edilmesine karşı mücadele ediyoruz.

Şunu bir kez daha yineliyoruz;

            Öldükten sonra işe iade edilen 15 arkadaşımız için,

            İntihar ederek yaşamını kaybeden KHKlılar için,

            İntihar etmek zorunda kalan onlarca KHKlı çocuğu ve yakını için,

            Onların anısını yaşatmak ve unutturmamak için,

            Mücadelemizi son KHKlı haklarına kavuşana kadar ısrarla sürdüreceğiz.

            İşimizi,

            Özgürlüğümüzü,

            Haklarımızı,

Cehenneme çevrilen ve yok edilen yaşamlarımızı geri istiyoruz ve haklı mücadelemizle geri alacağız.

Son olarak, sadece KHKlılar değil, tüm hakkı yenenler için, gelecek nesillere onurlu bir miras bırakmak için, Samsun emek demokrasi bileşenleri dostlarımızla birlikte   emek, adalet, eşitlik, özgürlük ve demokrasi mücadelesi vermeye devam edeceğiz.

Ölmek değil yaşamak istiyoruz.

Öldükten sonra işe iade edilmek istemiyoruz Bahadırlar, ölmesin istiyoruz.

Gasp edilen İşimizi, Özgürlüğümüzü, Haklarımızı geri istiyoruz.

Yaşasın örgütlü mücadelemiz!”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA