METİN KÜLÜNK NE DEMEK İSTİYOR? “ŞEHİT EMNİYET MÜDÜRÜ ALTUĞ VERDİ FETÖ OPERASYONU LİSTESİNİ BANA GÖSTERDİ AMA BEN BAKMADIM!” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

METİN KÜLÜNK NE DEMEK İSTİYOR? “ŞEHİT EMNİYET MÜDÜRÜ ALTUĞ VERDİ FETÖ OPERASYONU LİSTESİNİ BANA GÖSTERDİ AMA BEN BAKMADIM!”

Bu haber 11 Ocak 2021 - 22:26 'de eklendi ve kez görüntülendi.
METİN KÜLÜNK NE DEMEK İSTİYOR? “ŞEHİT EMNİYET MÜDÜRÜ ALTUĞ VERDİ FETÖ OPERASYONU LİSTESİNİ BANA GÖSTERDİ AMA BEN BAKMADIM!”

METİN KÜLÜNK NE DEMEK İSTİYOR? “ŞEHİT EMNİYET MÜDÜRÜ ALTUĞ VERDİ FETÖ OPERASYONU LİSTESİNİ BANA GÖSTERDİ AMA BEN BAKMADIM!”

Gençağa KARAFAZLI –Özel haber –

Rize’de 11 Aralık 2018 tarihinde makamında uğradığı silahlı saldırı sonucu şehit olan Emniyet Müdürü Altuğ Verdi’nin davasında karar verildi ve sanık ağırlaştırılmış müebbet ve 53 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.
Sanık İsmail Hakkı Sarıcaoğlu, son savunmasında olayları hatırlamadığını ifade ederek tayin nedeni ile olayın gerçekleştiğini, FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü ile bir bağı olmadığını savundu.
Tarafları dinleyen mahkeme heyeti duruşmaya verilen aranın ardından kararını açıklayarak sanığı ağırlaştırılmış müebbet ve 53 yıl 4 ay hapis cezası ile cezalandırdı.
Öte yandan mahkeme heyeti sanık İsmail Hakkı Sarıcaoğlu’nun ‘FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olmak’ iddiasıyla hakkında açılan suçlamadan CMK 22/2 maddesi uyarınca beraat ine karar verdi.
Yargılama ve davanın yerel mahkemede son özeti bu.
Yerel mahkeme davayı sonuçlandırdı ama, davayla ilgili tartışmalar sona ermedi. Zira davaya tanık olarak katılan AKP’nin Rize kökenli eski İstanbul Milletvekili Metin Külünk’ün “Şehir Emniyet Müdürü Altuğ Verdi’nin büyük bir FETÖ operasyonu yapacak olduğu ve bununla ilgili listeyi kendisine gösterdiği, şehit edilmesinin bu nedene dayandığı “ yönündeki iddiaları hem yargıyı, hem de Emniyeti zan altında bırakacak cinsten. Ayrıca, bu açıklamalar FETÖ konusunda duyarlı olan kitlelerin aklında da kuşku bırakmakta.

Rize Emniyet Müdürlüğünün tüm Güvenlik birimleriyle aylarca süren ortak çalışması sonucu konuyu her yönüyle araştırmış olması, sanık hakkında savcılığın verdiği kararda olayda herhangi bir FETÖ izine rastlanmamış olduğunun vurgulanmasına rağmen , Metin Külünk’ün hala olayın sanığının FETÖ mensubu olduğunu iddia etmesinin amacının ne olduğu kamuoyunca anlaşılabilmiş değil.

İşin bir başka ilginç yanı ise tıpkı Metin Külünk gibi iddialarda bulunan AKP Rize İl Başkan Yardımcısı Saadettin Türüt’ün de tanık olarak katılacağı mahkemeye gelmemesi.!
Emniyet müdürü Verdi için; “bende makamında ziyarete gittiğimde Rize’de FETÖ operasyonu yapacağını ve isimlerin yer aldığı listeyi bana gösterdi” diyen, davada tanık olan AKP Rize il başkan yardımcısı Saadettin Türüt nedense duruşmaya katılmadı ve iddialara göre kendisine ulaşılmasın diye de telefonlarını kapattı.

Rize Ağır Ceza Hakimi Adem Amaç başkanlığındaki davanın karar duruşmasına Rize İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, Şehit Emniyet Müdürü Altuğ Verdi’nin kardeşi Ertunç Verdi, eşi Leyla Verdi ve ailesinin vekâletini üstlenen Rize Barosu Başkanı Ümit Peçe ile Avukat Sedat Özyurt katılırken duruşmada tanık olarak bulunan ve daha önceki açıklamalarında “Şehit Emniyet müdürü Altuğ Verdi makamında Rize’de ses getirecek bir FETÖ operasyonu yapacağını ayrıca operasyon yapacağı kişilerin isimlerinin yer aldığı isim listesini bana gösterdi” diyen AKP eski İstanbul Milletvekili Metin Külünk, mahkemede iddialarıyla ilgili herhangi bir hukuki delil sunamadı. Savunmasını “listeyi bana gösterdi ama , ben aldığım aile terbiyesi nedeniyle listede kimler olduğunu soramadım “ sözleriyle geçiştirdi. Külünk’ün bu şekildeki açıklamaları kafalarda çeşitli soru işaretleri bıraktı.

Buradan ortaya çıkan sonuçlara bakıldığında; bu yöndeki iddiasını hala sürdüren Metin Külünk ya gerçekten böyle bir listenin varlığından haberdar ve bunu mahkemeden, Güvenlik Birimlerinden gizliyor veya bu olay üzerinden sansasyon yaratmayı sürdürerek FETÖ ile mücadele görüntüsü ile gündemde kalma peşinde.
Külünk’ün bu dava nedeniyle PR yapmayı amaçladığını ileri süren çevreler, bunu adının AKP İstanbul il Başkanlığı için geçmesiyle irtibatlandırmakta.

Hakkında açılan FETÖ davası nedeniyle yurt dışına kaçtığı öne sürülen Çay TV’nin sahiplerinden Cemal Külünkoğlu’nun ve Rize’deki FETÖ davasından tutuklu bulunan eski Büyükköy Belediye Başkanı Mustafa Külünkoğlu’nun akrabalarından olan ve Büyükköy’de her yıl düzenlenen “Külünkoğulları Yayla Şenlikleri”ne katılan AKP eski İstanbul Milletvekili Metin Külünk’ün , AKP İstanbul İl Başkanı olmasını isteyenler onun keskin bir FETÖ karşıtı olduğunu ileri sürmeleri dikkate alındığında Külünk’ün bunun için PR yaptığı iddiaları hiç de yabana atılır cinsten değil.
Metin Külünk’ün, hiçbir AKP’li Milletvekilinin katılmadığı Rize’deki bu davaya katılıp, mahkeme öncesi ve sonrasında yaptığı açıklamalarla de bu imajı kuvvetlendirmeye çalıştığı öne sürülmekte.

Altuğ Verdi’nin ailesinin vekâletini üstlenen Baro Başkanı Ümit Peçe’nin de mahkemeye hiçbir maddi delil sunamadan Sanık İsmail Hakkı Sarıcaoğlu’ndan FETÖ/PDY bağlantılarının ortada olduğunu, bu nedenle örgüt üyeliği ile birlikte en ağır şekilde cezalandırılmasını istemesi de Metin Külünk’le ters düşmemeye çalışmak olarak değerlendirilmekte.

KÜLÜNK: “SANIK FETÖ/PDY ÜYESİDİR”
Yerel Mahkeme Kararını verdi ama tartışma bitmedi dedik. Zira; bugüne kadar görülen duruşmalar öncesi ve sonrası sürekli olarak sanığın FETÖ/PDY üyesi olduğunu iddia eden ayrıca, Rize de FETÖ/PDY hücre evinin olduğunu belirten AKP İstanbul eski Milletvekili Metin Külünk duruşma sonrası yeniden açıklama yaparak mahkemenin verdiği karara saygı duyduğunu ancak kararın doğru olmadığını açıkladı.
Külünk açıklamasında ; “Altuğ Kardeşimiz şehit edilerek Cumhurbaşkanımıza mesaj verilmek istenmiştir. Sanık İsmail Hakkı Sarıcaoğlu’nun FETÖ davasından beraat etmesi yerinde bir karar değildir.”diyerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ismini de konu içinde birkaç kez geçirdi ve
“Çünkü olay mahalli Rize, bu şehir Sayın Cumhurbaşkanımızın memleketi. Sayın Cumhurbaşkanımız bu şehre yılda 3-4 kez teşrif etmektedir, kendisinin burada ikametgâhı da vardır. Şehrin tüm meseleleri ile de yakından ilgilenir. Altuğ Verdi Üsküdar İlçe Emniyet Müdürüdür. Cumhurbaşkanımızın İstanbul’daki ikametgâhının bulunduğu ilçenin emniyet müdürüdür. Altuğ Verdi Üsküdar İlçe Emniyet Müdürlüğünün ardından Rize İl Emniyet Müdürü olmuştur. Altuğ Verdi’nin şehadetinden kısa bir süre önce FETÖ lideri, FETÖ ile mücadele eden güvenlik güçlerini doğrudan tehdit etmiştir. Altuğ Kardeşimiz Sayın Cumhurbaşkanımızın inlerine gireceğiz açıklamasının ardından kısa bir süre sonra makamında şehit edilmiştir. Altuğ kardeşimizin şehadeti işgalci örgütün Türk Devletine, doğrudan Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde gerçekleştirilen mücadeleye karşı bu katilin tetiği çektiği kanaatinden asla vazgeçmiş değiliz. ” şeklinde ifadelerde bulundu.

“AĞABEY RİZE DE BÜYÜK BİR FETÖ ÖPERASYONU GERÇEKLEŞTİRECEĞİM” DEİ VE “ CEBİNDEN KÂĞIT ÇIKARDI ONU BANA GÖSTERDİ”

Mahkemenin ardından; “Şehadetinden 3 gün önce kendisine ziyaretimde ‘Ağabey önümüzdeki hafta Rize’de büyük bir operasyon gerçekleştireceğim’ diyerek cebinden çıkardığı bir kâğıdı bana gösterdi. Muhtemelen kâğıtta gerçekleştireceği operasyondaki isimler söz konusuydu ama ben aldığım terbiye gereği kimler olduğunu sormadım.! Ancak gerçekleştirileceği operasyonun FETÖ’ye yönelik olduğuna şüphe yoktu.
Ben de mahkemeye bu bilgileri tanık olarak arz ettim. Mahkeme heyeti de zapta geçti” ifadelerini kullanan Metin Külünk’ün bu açıklamalarını değerlendiren bazı çevreler, kişisel kanaatler üzerinden yapılan, hiçbir delile dayanmayan bu tür açıklamaların Güvenlik Birimlerini, Emniyet Güçlerini zan altında bıraktığına dikkat çekmekte.

Bu tür açıklamaların Yargıyı ve konuyu her yönüyle araştırmış olan Güvenlik Birimlerini zan altında bırakmak anlamına geldiğini belirten çevreler Milletvekilliği yapmış birinin bu durumu anlayamamasını oldukça ilginç bulmakta!

KÜLÜNK, LİSTEYİ GÖRDÜ VE İSİMLERİ Mİ SAKLIYOR?

Metin Külünk’ün ısrarla olayı Şehit Emniyet Müdürü Altuğ Verdi’nin Rize’de büyük bir FETÖ operasyonu yapmasına bağlayıp, listeyi kendisine gösterdiği yönündeki açıklama yapmasına rağmen, listedeki isimlerden habersiz olduğunu belşrtmesi, “acaba listede FETÖ’nun geçmişte yuvalandığı R.T.E Üniversitesinden çok önemli isimler, açığa çıkmamış üst düzey kripto FETÖ’cular mı vardı?” sorusunu akla getirdi.
Veyahut da ortada böyle bir liste olmamasına rağmen Metin Külünk sırf kendini FETÖ ile mücadele eder görüntüsü altında gündemde tutmak ve yakında yapılacak olan AKP İstanbul İl Başkanlığı için elini kuvvetlendirmek mi istiyor? Bunlardan hangisi doğru bilemiyoruz.

KÜLÜNK’E SORULMASI GEREKEN VE AKLA TAKILAN SORULAR
Metin Külünk’ün, elinde hiçbir delil olmamasına rağmen iddiasında ısrarcı olması Rize’de bulunan FETÖ /PDY terör örgütü tarafından bu cinayetin işlendiği ancak, Emniyet ve Yargının bu gerçeği ortaya çıkartamadığı veya çıkartmak istemediği algısını oluşturduğu gibi, çeşitli yönleriyle Emniyet ve Yargı mensuplarını açık bir şekilde zan altına bırakmakta.
Bunun yasalar çerçevesinde suç olduğunu Külünk’ün bilmemesi mümkün mü?

Devletin Önemli Makamlarında görev yapmış, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Memleketi gibi önemli bir ilde Emniyet Müdürlüğü yapan bir önemli ismin, yapacağı öne sürülen çok önemli bir operasyondan Emniyetin herhangi bir birimini haberdar etmeden liste yapması, bu listeyi de, sadece hiçbir vasfı olmayan bir eski Milletvekili ve AKP İl teşkilatındaki birisiyle paylaşması mümkün mü?

Bu soruya hangi Emniyet Müdürü, Emniyet yetkilisi “evet “ cevabını verebilir?

Bu Şehit Emniyet Müdürümüz Altuğ Verdi’ye atılmış bir iftira değilse nedir?

Eğer, Sayın Metin Külünk ve tanıklıktan vazgeçen AKP Rize İl Başkan Yardımcısı Saadettin Türüt, şehit Emniyet Müdürü Altuğ Verdi’nin sırdaşı olacak düzeyde onunla özel bir ilişki içindeyseler nasıl oluyor da varlığı öne sürülen listeye bir göz dahi gezdirmemişler?

Kamuoyu her iki isimden de bunların cevabını bekliyor.!

Ya çıkıp böyle bir şey olmadığını söylemelisiniz..

Veya varlığından bahsedilen listedeki isimleri Yargı ve Emniyet Birimleriyle paylaşmalısınız..

İyi bilinmeli ki aksi halde yapılan açıklamaların suç teşkil etmesi bir yana, bu tür açıklamalar FETÖ davalarını da sulandırmaktır..

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA