Metin Lokumcu davası 21 Nisan’da görülecek - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Metin Lokumcu davası 21 Nisan’da görülecek

Bu haber 26 Ocak 2021 - 6:54 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Metin Lokumcu davası 21 Nisan’da görülecek

Duruşmanın görülmesine 1 gün kala “güvenlik” gerekçesi öne sürülerek Trabzon’a sevk edilen Metin Lokumcu davası 21 Nisan’da görülecek.
Artvin’in Hopa ilçesinde 2011 yılında dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın düzenlediği miting öncesi ve sonrası çıkan olaylarda polisin sıktığı biber gazından ve aldığı darbelerden etkilenerek kalp krizi geçirmesi sonucu yaşamını yitiren öğretmen Metin Lokumcu’nun davası 21 Nisan’da görülecek.

Dava, “güvenlik” gerekçesi öne sürülerek duruşmadan 1 gün önce Trabzon’a sevk edilmişti. Dava dosyasının duruşma günü belirlendi. Avukatlara yapılan tensipte dava dosyasının Trabzon 2. Asliye Ceza Mahkemesinde 21 Nisan tarihinde görüleceği bildirildi.

“BÖYLE BİR YARGILAMANIN ADİL OLACAĞINI SÖYLEMEK MÜMKÜN DEĞİL”
Mezopotamya Ajansının haberine göre Lokumcu ailesinin avukatı Mert Ekinci, “Duruşma Trabzon’a kaçırıldıktan sonra dosyada adil bir karar çıkacağına ilişkin kaygı ve şüphelerimiz vardı. Mahkemece düzenlenen tensip zaptını görünce bu kaygılarımız daha da arttı” dedi.

“Trabzon’daki mahkeme savunması alınan sanıkların tekrar savunmasının alınmamasına karar vermiş durumda. Dosyadaki tanıkların ise mahkemeye getirtilmesi yerine yine bulundukları illerden talimatla dinlenilmesine karar verilmiş” bilgilerini aktaran Ekinci, Trabzon’da sanıksız, tanıksız bir yargılama ile karşılaşacaklarını söyledi.

Ekinci, “Böyle bir yargılamanın da adil olacağını söylemek mümkün değil. Sanıklara ve tanıklara kanunen doğrudan soru yöneltme hakkımız, gerçekleri ortaya çıkarma hakkımız elimizden alınıyor. Bu hukuksuzluklara itiraz edeceğiz” dedi.

“GÜVENLİK TRABZON’DA ALINABİLİYORSA HOPA’DA NEDEN ALINAMIYOR?”
Aile avukatlarından Sercan Aran da “Daha yargılama başlamadan, mahkemenin sanıkların yaralandıklarına dair bir iddiaları bile yokken, sanıkları korurcasına delil toplama çabasına girmesi, davanın seyri açısından adil bir yargılanma olmayacağına ilişkin kanaatlerimizi artırıyor” diye konuştu.

“Güvenlik Trabzon’da alınabiliyorsa, Hopa’da neden alınamıyor” diye soran Aran, “Ne olursa olsun hukuksuzlukları ortaya çıkarmak için, adil bir yargılanma tesisi için hukuk önünde mücadelemizi sürdürecek, ailenin tüm avukatları ve gelecek tüm meslektaşlarımız ile Trabzon’da olacağız” dedi.

“21 NİSAN GÜNÜ TRABZON’DA OLACAĞIZ”
Halkevleri de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “21 Nisan günü Trabzon’da olacak ve Metin hocamızın katillerinden ve ölümünden sorumlu olanlardan nerede olursa olsun hesap soracağız” denildi. (HABER MERKEZİ)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA