ORÇEV: “DENİZ DOLGULARININ GERİ DÖNÜŞÜ YOKTUR” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

ORÇEV: “DENİZ DOLGULARININ GERİ DÖNÜŞÜ YOKTUR”

Bu haber 13 Mayıs 2022 - 17:21 'de eklendi ve kez görüntülendi.
ORÇEV: “DENİZ DOLGULARININ GERİ DÖNÜŞÜ YOKTUR”

ORÇEV: “Ordu’nun Simgesi Olmuş Bu Koyun Yok Edilmesini İstemiyoruz”

COŞKUN ÖZBUCAK

Ordu Çevre Derneği, Ordu Belediyesi tarafından doldurulması planlanan deniz kıyısı üzerinde bir basın açıklaması yaptı.

“DENİZ DOLGULARININ GERİ DÖNÜŞÜ YOKTUR”

ORÇEV adına basın açıklamasını okuyan çevre sakinlerinden Ali Çetin Yücebaş,i Mahalle sakinleri olarak  denizin doldurulmasını istemediklerini ifade eden Ali Çetin Yücebaş ;

“Bildiğiniz gibi, Ordu Büyük Şehir Belediyesi, “Kumbaşı Balıkçı Barınağı Revizyonu” adında bir proje yapmayı planlamaktadır. Planlanan projede limanın dışında kalan, doğa harikası sahilimizde 8 bin metre kare deniz dolgusu yapılmak istenmektedir.Proje gerçekleşirse; Ordu’nun en güzel koylarından biri, sonsuza dek yok olacaktır.Deniz dolgularının geri dönüşü yoktur. Deniz doldurulduktan sonra sahilin bir daha eski haline gelmesi mümkün değildir. Doldurulması planlan bu koy ekolojik bir alandır. Deniz canlılarının yaşadığı, yuvalarının bulunduğu bir alandır. Doldurulmak istenen bu deniz, yazın halkın denize girdiği, tatil yaptığı, dinlendiği, huzur bulduğu bir yerdir. Ne yazık ki planlanan bu proje için “ÇED RAPORU GEREKLİ DEĞİLDİR” kararı verilmiştir. Bu karar resmi olarak bildirilmiştir.”

“BU MAVİ GÜZELLİK ALDIĞIMIZ NEFESTİR”

Mahalle sakinleri olarak çocukluğumuzun geçtiği, yüzmeyi öğrendiğimiz, çocuklarımıza, torunlarımıza miras olarak bırakmak istediğimiz bu denizin doldurulmasını istemediklerini ifade eden Yücebaş;

“Manzarası ile Ordu’nun simgelerinden biri olmuş bu koyun yok edilmesini istemiyoruz. Proje gerçekleşirse bu güzelim koy elimizden gidecektir. Yerine çevre ve gürültü kirliliği kalacaktır. Unutmayalım ki, bu mavi, bu güzellik; aldığımız nefestir, geleceğimizdir, milli servetimizdir, doğmamış çocuklarımızın bize mirasıdır.  Deniz dolgusu içeren bu projeyi istemiyoruz. Kabul etmiyoruz. İzin vermiyoruz. Ordu Çevre Derneğinin de desteği ile dava açacağız. Telafisi mümkün olmayan bu büyük yanlıştan geri dönülmesini istiyoruz. Acilen yürütmenin durdurulmasını talep ediyoruz.”

“ORDU BELEDİYESİ DÜNAYDA BİR İLKİ BAŞARIYOR IRMAK AĞZINA BALIKÇI BARINAĞI YAPIYOR”

Yapılan açıklamanın ardından Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül ise hukuksal süreçte mahalle halkının yanında duracaklarını, dava sürecini yakından takip edip destekleyeceklerini söyledi.

Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül; “Ordunun genelinde denizlere dolgu projesi çıktı, ordu büyükşehir belediyesi tarafından. Ünye’de, Fatsa’da, Perşembe’de, Kumbaşı’ da, Kirazlimanı’ nda ve Melet’in ağzında olmak üzere. Melet’in ağzında bir balıkçı barınağı herhalde dünyada ilktir bir ırmağın ağzına balıkçı barınağı yapılması. Daha sonra zaten ordunun şehir merkezinin sahilini tamamen doldurdular ve doldurmaya da devam ediyorlar. Kiraz Limanı’nda ki belde otelinin önünde orada da balıkçı barınağı projesi vardı fakat sadece oradaki mevcut eski yapının onarılmasıyla bırakıldı.

“BUNLAR RANT PROJESİDİR”

Şimdi bu alanlarda ise Kumbaşı, Perşembe, Fatsa’ da, Ünye’ deki projeler aynı tarihte çıktı bunun adı mevcut olan balıkçı barınaklarının revizyonu yenilenmesi adı altında çıkartılıyor. Bu bir rant projesi.

Şimdi buranın özeline gelirsek 8 bin metrekare alanın doldurulması yani arkamızda görmüş olduğumuz ada gibi görünen kayacığın arasındaki alan. Burayı soğuk hava deposu yapmak istiyorlar. Peki bu belediyenin soğuk ava deposu var burada, yetersiz mi olabilir. Peki alan var mı orada var. Tam yanında 3-4 bin metrekarelik bir alan var. Önünde iskeleye doğru alan var. Peki burası neden yapılıyor? Projede yazılmayan ki hep böyle yapılıyor sonra çıkıyor bunlar. Biz bu hukuksuzluklara bu haksızlıklara bu doğa talanına karşı hukuki mücadelemizi sürdürmeye kararlıyız”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA