ÖSO hakkında yanıtını kimsenin bilmediği 10 soru - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

ÖSO hakkında yanıtını kimsenin bilmediği 10 soru

Bu haber 03 Ocak 2021 - 12:11 'de eklendi ve kez görüntülendi.
ÖSO hakkında yanıtını kimsenin bilmediği 10 soru

 TSK’nın Cerablus’ta başlattığı ‘Fırat Kalkanı  bugün 10. Günü…

Türkiye bölgede IŞİD (DAEŞ) ile mücadele ederken aynı zamanda PKK’nın Suriye kolu PYD ile de savaşıyor… PYD’nın Fırat’ın Doğu’suna çekilmesini istiyor… PYD ise ABD desteği ile şimdilik Fırat’ın batısındaki Menbiç’ten çekilmiyor… Çekileceğe de benzemiyor…

Türkiye 5 yıllık Suriye savaşına ilk kez açıkça müdahale etti…

TSK operasyonu sırasında TSK tankları önünde ÖSO (Özgür Suriye Ordusu) elemanlarını görüyoruz…

5 yıllık savaşta ciddi bir varlık gösteremeyen ve kendi aralarında çeşitli gruplara bölünen ÖSO güçleri bu kez TSK’yı arkalarına alarak Suriye’de yeniden boy gösterdiler… ÖSO’ya bağlı 12 kadar grup (çete) ismi sayılıyor… 2 bin kadar militandan sözediliyor… Sınırdan yeni takviyeler yollanıyor…

Daha önce de ÖSO’cular Türkiye’de örgütlenip, eğitilip Suriye’ye sokulmuşlardı… Ve ilk çatışmada silahlarını IŞİD’e teslim edip ya onlara iltihak etmiş, ya da kaçmışlardı…

ÖSO’cuların 5 yıllık Suriye savaşında çoğu kez saf ve grup değiştiren, İslamcı-Cihatçı gibi sıfatlarla tanımlanan, maceracı-yağmacı çetecilerden oluştuğunu herkes kabul ediyor… TV’lerde emekli komutanların onlar için ‘çapulcu’ sıfatını kullandıklarını da hatırlatalım… Hangi ülkelerden geldikleri sorusunu da bu yazının dışında bırakalım…

Ankara Suriye’ye Esad ile resmen anlaşma yaparak girmediği için Esad Hükümeti, Rusya ve İran nezdinde ÖSO’cuların Suriye’nin resmi ve meşru hükümeti ile savaşan ‘terörist unsurlar’ olarak kabul edildiği de unutulmamalıdır…

Şimdi bu ÖSO’cular 5 yıl sonra ilk kez resmen TSK’nın müttefiki olarak Suriye’ye girdiklerine göre, bizim de gazeteci olarak ulusal ve uluslararası alanda AKP Hükümeti’ne ve Saray’a resmen şu soruları yöneltmemiz gerekiyor:

1-ÖSO’NUN HUKUKİ STATÜSÜ NE?

Saray ve AKP Hükümeti, Türkiye Cumhuriyeti ve TSK’nın 5 yıl sonra Suriye’deki askeri operasyonda sahaya sürdüğü ÖSO ile ilişkisini ve ÖSO’nun hukuki durumunu halkımıza ve dünyaya açıklamak zorundadır.

-ÖSO militanları TSK’nın bünyesi içinde herhangi bir sıfatla örgütlenmiş bir askeri güç müdür?

ÖSO TSK’nın emir-komuta zincirine mi bağlıdır? Eğer böyleyse ÖSO’ya emretme yetkisi hangi komutanlıktadır?

-Zekai Aksakallı Paşa’nın Cerablus’ta ÖSO Komutanı ile kucaklaşma fotoğrafı, ÖSO’ya emreden komutanın Özel Harekat Kuvvetler Komutanlığı olarak mı algılanmasını gerektirmektedir? Yoksa bölgede ilgili ordu komutanlığı mı (2. Ordu) yetkilidir?

-ÖSO’ya bağlı çeşitli gruplar ve milisler yoksa MİT tarafından mı yönetilmektedir?

-Yoksa ÖSO, TSK’nın emir komuta zinciri dışında tamamen bağımsız ve Türkiye ile resmi ilişkisi olmayan bir askeri güç müdür? Bu durumda ÖSO’cular verilen emirleri dinlemez ya da yerine getirmezse kendilerinden nasıl hesap sorulabilir? Bu hesap kimden sorulur?..

-Genelkurmay’ın resmi açıklamasında kullanılan ‘Koalisyon Güçleri desteğindeki ÖSO’ tanımı ÖSO’nun Koalisyon Güçleri (yani ABD) tarafından yönetildiğine mi işaret etmektedir?ÖSO’nun maddi gereksinimi ve yönetimi Koalisyon Güçleri’nin (ABD) elinde midir? Yoksa Koalisyon Güçleri namına ÖSO’yu Türkiye mi yönetmektedir? Bu tanım ilerde Genelkurmay açısından sorun yaratmaz mı?

-ÖSO’yu CIA mı yönetmektedir?

-Eğer ÖSO Türkiye dışında Koalisyon Güçleri’nin desteğinde ise, yine Koalisyon Güçleri’nin desteğinde olan PYD (PKK’nın Suriye kolu) ile nasıl çatışmaktadır ve gelecekte nasıl çatışacaktır?

2-HÜKÜMET ÖSO’YA DOĞRUDAN EMİR VEREBİLİR Mİ?

15 Temmuz darbesinden sonra Hükümet tarafından yayınlanan KHK ile, Genelkurmay’ın emir-komuta zinciri kopartılmış, siyasi iktidarın (hükümetin), savunma bakanlığının tugay komutanlarına kadar doğrudan emir vermesi kabul edilmiştir.

Kendisine ‘Tugay’ adı veren çeşitli ÖSO Grupları vardır. Hükümetin bu KHK’sı, savunma bakanının ÖSO’ya ve ÖSO tugaylarına doğrudan emir verme yetkisini de kapsamakta mıdır? Yani Hükümet ÖSO’ya doğrudan Menbiç veya Bab’a saldırı emri verebilir mi?

Bu tarz emirler ÖSO’ya TSK aracılığı ile mi, MİT üzerinden mi, yoksa doğrudan siyasi iktidar temsilcileri tarafından mı verilmektedir? Nasıl verilecektir?

ÖSO birlikleri operasyon sırasında ilerleme yönü ve çatışma kararlarını kendileri mi veriyorlar, yoksa TSK emirlerine göre mi hareket ediyorlar?

3-ÖSO MİLİTANLARINA NE KADAR PARA ÖDENMEKTEDİR?

2014’te ÖSO militanlarına aylık 150 dolar maaş ödendiği haberleri basında yeralmıştı. Halen bu ÖSO militanlarına Türkiye ve TSK tarafından para ödenmekte midir? Eğer bu para devlet tarafından ödeniyorsa hangi bakanlığın bütçesinden ödenmektedir? Yoksa bu paralar örtülü ödenekten mi ödenmektedir? Bu konuda Türkiye halkına bilgi verilmesi düşünülmekte midir? Yoksa bu konu gizlilik perdesi altına mı sokulacaktır?…

ABD-CIA veya Koalisyon Güçleri ÖSO militanlarına herhangi bir para ödüyor veya destek veriyorlar mı? Ne kadar para veriyorlar? Bunun için Türkiye’ye yapılan bir ödeme var mıdır?

Suriye operasyonunda ne kadar ÖSO militanı ve komutanı yeralmaktadır. Bunlara ne kadar ücret ödenmektedir? Şimdiye kadar ne kadar ödenmiştir?

4-ÖSO’CU ÖLÜRSE ŞEHİT Mİ OLACAKTIR?

TSK’nın ön kuvveti olarak sahaya sürülen ÖSO militanları savaşta ölürse, onlar da TSK mensupları gibi ‘Şehit’ mi kabul edileceklerdir? Ailelerine herhangi bir tazminat ve maaş ödenecek midir?

15 Temmuz şehitlerinin yakınlarına farklı ve daha yüksek bir ücret uygulandığı bilindiği için,‘ÖSO şehitleri’ hangi bareme göre sınıflandırılacaktır? Yoksa onların bu operasyonda ölümleri TSK dışı savaş zayiatı sayılıp herhangi bir ücret ödenmeyecek midir?

5-ÖSO’NUN SİLAHLARI NEREDEN GELİYOR?

ÖSO militanlarının ellerindeki silahlar TSK envanterinden mi dağıtılmıştır. Bu silahların nitelikleri nelerdir? Eğer bunlar Savunma Bakanlığı bütçe harcaması dışında alınıp ÖSO’culara dağıtıldı ise, nereden nasıl temin edilmişlerdir ve paraları hangi bütçe kaleminden ödenmiştir?

ÖSO’ya verilen silah ve mühimmatın toplam maliyeti ne kadardır? Bunları ÖSO’ya hangi makam vermiştir?

Eğer silah paralarını Türkiye dışında bir ülke verdi ise bu para nereden gelmiştir? ABD? Katar? Suudi Arabistan? İsrail?..

6-ÖSO’NUN ARAÇLARI NEREDEN GELİYOR?

ÖSO’cuların TSK araçları dışında çok sayıda kamyonet kullandığı operasyon görüntülerinde izlenmektedir. Türkiye’den geçen bu araçlar kime aittir? Kamu malı mıdır? Özel şirketlere mi aittir? Kiralık bir filo mudur? Yoksa özel şahıslara mı aittir? Bu araçlar hangi şirkete bağlıdır? Plakaları nelerdir? Yoksa hepsi plakasız korsan araçlar mıdır? Bu kadar korsan araç nasıl sınırdan geçip Türkiye’den çıkmaktadır?

7-ÖSO’NUN YİYECEĞİ NEREDEN GELİYOR?

Suriye’de TSK ile birlikte savaşan ÖSO militanlarının günlük gıdası ve yiyeceği nereden geliyor? Bunlar TSK depolarından mı besleniyor? Lojistik ve levazım desteğini TSK mı sağlıyor? Yoksa özel olarak başka gizli kanallardan mı besleniyorlar? Ya da çeşitli yardım kuruluşları mı bunlara destek veriyor?

Ya da ÖSO militanları Suriye’de kendi beslenmesini TSK dışında bölgede kendi imkanları ve yağmacılıkla mı sağlıyor?

8-ÖSO’NUN SUÇU KİME YAZILACAK?

ÖSO militanlarının operasyon sırasında işlediği veya işleyebileceği suçların (çatışma dışı adam öldürme, işkence, tecavüz, yağma, hırsızlık) sorumluluğu siyasi olarak kimin sırtında olacaktır?

TSK’nın ve ilgili komutanların mı? Savunma Bakanlığı’nın mı? MİT’in mi? AKP Hükümeti’nin mi? Yoksa savaşta ‘Başkomutan’ kabul edilen Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mı? Yoksa derece derece hepsinin mi? Ya da ÖSO’cuların yaptığı bizi bağlamaz, kendilerini bağlar mı denecektir?

Yarın Suriye’ye istikrar ve düzen gelip savaş suçlarından hesap sorulduğu zaman Fırat Kalkanı Operasyonu kapsamında ele alınacak suçların siyasi sorumlusu uluslararası alanda kim olacaktır?

9-TCK 306’YA GÖRE ÖSO’YA ASKER TOPLAMAK AÇIKÇA SUÇTUR, FARKINDA MISINIZ?

Türk Ceza Kanunun 306 nolu maddesi yabancı bir devlete karşı yetkisiz olarak asker toplayan kimselere 5-12 yıl hapis cezası öngörür. Türkiye’de hükümetin ya da birilerinin Suriye’de savaşmak için ÖSO militanı toplayıp Suriye’ye yollaması açıkça TCK 306. Madde kapsamına giren bir suçtur. ÖSO militanlarının Suriye devleti ve ordusu ile savaştıkları da bilinmektedir.

Türkiye ile Suriye arasında ilerde bu nedenle savaş çıkması halinde bu suçun cezası (TCK 306) müebbede kadar gitmektedir.

ÖSO’nun önümüzdeki dönemde Halep civarında Esad güçlerine karşı sahaya sürülme hesapları ise AKP Hükümeti’nin yapacağı en ağır hata olabilir!…

ÖSO’ya Türkiye’de asker toplayıp, eğitip Suriye’ye yollayan AKP Hükümeti yetkilileri TCK 306. maddenin farkındalar mı? Yarın bu maddeden mahkeme önüne çıkabilecekleri hiç akıllarına geldi mi? Yoksa hazır ellerinde KHK fırsatı varken TCK’nın 306. Maddesini toptan kaldırıp çöpe atmalarını kimse onlara tavsiye etmedi mi?

Saray’ın hukuk danışmanları uyuyor mu?

10-‘ÖSO BİZİ BAĞLAMAZ’ DENEBİLİR Mİ?

AKP iktidarı, Saray ve Hükümet ‘ÖSO bizi bağlamaz’ diyerek 5 yıl sonra ilk kez resmen Fırat Kalkanı Operasyonu ile TSK ile birlikte Türk tanklarının korumasında Suriye’ye resmen giren ÖSO militanlarının sorumluluğundan sıyrılabilir mi?

Türk Hükümeti ve Genelkurmayı ‘ÖSO bizim değil, Koalisyon Güçleri’nin denetiminde’ diyerek bu sorumluluğu üstünden atabilir mi?

AKP hukukçuları ve Saray ile Hükümetin hukuk danışmanları bu konuyu ciddi olarak düşündüler mi?

Yarın ÖSO’nun suçu ve sorumluluğu TSK ya da MİT yetkilileri üzerine mi yıkılacaktır?

Fırat Operasyonu 15 Temmuz öncesi olsa, Hükümetin ‘Biz yapmadık, FETÖ yaptı’ veya ‘ÖSO’yu da FETÖ kurdurmuş haberimiz olmadı’ demesi beklenebilirdi… Ama şimdi bu da biraz zor…

Hükümet ve Saray’ın ÖSO konusunda acilen bir politika, politik hedef ve hukuki çerçeve oluşturması gerekiyor…

Eğer ÖSO, 5 yıl boyunca olduğu gibi Türkiye’nin ve TSK’nın resmi koruması dışında, bağımsız bir güç olarak Suriye’de savaşını sürdürseydi bugün sorduğumuz bu soruların hiçbirini sormak gerekmezdi…

Ama Saray ve Hükümet ÖSO’yu TSK tanklarının önünde, TSK’nın müttefiki ve uzantısı gibi sahaya sürdüğü için bu soruların sorulması zorunlu hale gelmiştir…

Biz ‘tarafsız basın’ olarak en azından Fırat Kalkanı Operasyonu’nun 10. Günü’nde, hükümetten ve TSK’dan şimdiye kadar bu konuda ses çıkmadığı için, kamuoyunun önünde sorulması gereken ve ilerde sorulacak soruları yetkililere hatırlatmak istedik…

TSK ve ÖSO Suriye’de anlaşılan daha uzun süre kalacağına göre, bu soruları sormakta umarız geç kalmamışızdır… 

Kerem Çalışkan

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA