betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

Rize’de Gastrorize Günleri İçin Geri Sayım Başladı

 GENÇAĞA KARAFAZLI – EMRE KOÇ KARADENİZ MUTFAĞI TÜM DÜNYA YA TANITILACAK Doğası, tarihi kaleleri, evleri, şelalelerinin yanı sıra geniş kültürel çeşitliliği ve zengin gastronomi mutfağına sahip kent, 2. düzenlenecek olan..

Rize’de Gastrorize Günleri İçin Geri Sayım Başladı
Son Güncelleme: Whatsapp

 GENÇAĞA KARAFAZLI – EMRE KOÇ

KARADENİZ MUTFAĞI TÜM DÜNYA YA TANITILACAK

Doğası, tarihi kaleleri, evleri, şelalelerinin yanı sıra geniş kültürel çeşitliliği ve zengin gastronomi mutfağına sahip kent, 2. düzenlenecek olan GastroRize Festivali’ne ev sahipliği yapacak. Festivalde ayrıca çeşitli sosyal etkinliklerde düzenlenecek.

Yapılacak olan Festivale ilişkin bugün düzenlenen basın toplantısında konuşan Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, etkinlikle doğal, kültürel ve tarihi güzellikleriyle öne çıkan Rize’nin bu avantajlarından yararlanarak gastronomi alanındaki zenginliklerini de gündeme taşımanın amaçlandığını, daha sonraki süreçte festivalin Ulusal ve uluslararası boyutlara taşıyacaklarını söyledi.

“RİZE’NİN MUTFAĞINI ŞEHİR MERKEZİNE TAŞIYORUZ”

Basın toplantısında gazetecilerin sorularını da cevaplandıran başkan Metin;

“ Rize’mizin mutfağını şehrimizin merkezine taşıyoruz. Lokal ve organik ürünlerimizi, mutfağımızı geliştirmek tanıtmak ve tattırmak adına bir dizi etkinliklerle festivalimizi hayata geçireceğiz.

Akademik toplantılar ve sektör buluşmaları ile yerel üretici ve işletmecilerimizi yeme içme sektörünün öncü isimleriyle bir araya getirmeyi tasarlıyoruz. Türkiye’nin önemli şefleri, gurme yazarları, ulusal ve uluslararası gıda firmalarının temsilcileri, butik tarımcılar ülke gastronomisinin korunması, geliştirilmesi ve aktarılmasına gönül veren ünlü isimler festival kapsamında misafirimiz olacaklar.

“AMAÇ KARADENİZ MUTFAĞINI TÜM DÜNYA YA TANITMAK”

25-28 Ağustos tarihlerinde Rize’de Gastrorize yapacağız. Anlatmak istediğimiz Doğu Karadeniz mutfağını Türkiye’ye ve dünyaya tanıtmak. Şu anda 14’e yakın coğrafi işareti almış ürünümüz var, 10’un üzerinde başvurduğumuz ürün var. İklimi, coğrafyası ne kadar spesifikse bu bölgedeki yiyecekler de organikliğiyle önem arz eden yiyecekler olduğu için biz bunları dünya mutfağına sunmak istiyoruz.” Dedi

“BELEDİYE YÖRESEL YEMEKLERİN SERGİLENDİĞİ BİR İŞLETME YAPACAK”

ANKA muhabirinin, yöresel yemeklerin yer aldığı bir işletmenin belediye tarafından neden yapılmadığı sorusuna başkan Metin;

“aslında bazı noktalarda yöresel mutfağımızla alakalı ürünlerimiz pazarlanıyor ancak yöresel ürünlerin sergilendiği bir yemek evi olarak düşüncemiz var. Fener mahallesi ve millet bahçesi içerisinde bu yönde bir çalışmayı da hayata geçirmeyi planlıyoruz bunu yaparken de daha çok özel sektörler üzerinden yapmak gerektiğine inanıyoruz. Bununla alakalı çalışmalarımız var” diye konuştu.

“GENÇLER YÖRE MUTFAĞININ KÜLTÜRÜNÜ UNUTMUŞ”

GastroRize Festivali öncesi düzenlenen basın toplantısında 3 yıl sürecince Artvin Trabzon ve Rize köyleri ile yaylalarında bölgenin mutfak kültürü konusunda çalışmalar yapan Aşçı Mustafa Turan;

“Ben buraya geleli üç sene olacak bu kışın. Üç sendir bütün köyleri dolaşıyorum, yaşlılardan tarif toplamaya çalışıyorum. Yaşlılar biliyor, gençler bilmiyor ama bunu basın mensubu arkadaşların da gittikleri köylerde hepsini ön plana çıkaracak şeyler yapmalı. Sarması, kuru fasulyesi buradaki bir kuru fasulye Türkiye’nin hiçbir yerinde yapılamıyor, yapılmıyor. Çayın tadı bile, aynı marka çay olsa bile buradaki gibi tadı olmuyor. Ekmeği, kuymağı burada her bölgede farklı yapılıyor laz böreği, muhlaması her bölgede farklı söyleniyor, hepsi de birbirinden lezzetli besin değeri yüksek yiyecekler.

“KARADENİZ YÖRESİNDE GÜRCİSTAN BÖLGESİ YEMEKLERİDE VAR”

Bu taraflardaki köylülerin yemek çeşitliliği, Gürcistan tarafından katma yemekleri de var ama gerçekten kendine özgü yemekleri de var. Ballı helvasından, mısır unu helvasından tutun bütün o çeşitlerinden yaptıkları yemekler var bunlar merkezde yapılmıyor. Unutulmuş, bir kısmı yapılmıyor, gençler hiç bilmiyor. Gençlerin bildiği, biz diyor karalahana yedik, lahana çorbası içtik, hamsi yedik. Başka bir yemek bilmiyoruz diyorlar. Ama yemek çeşitliliği çok fazla. Fazla derken dağlardaki fazla bunları birleştirmek lazım geçen sefer otelimizde yaptık, bütün Karadeniz’in yemeklerini. Bu bölgede menü oluşturabilmek için gerçekten çok uğraştım. Artvin’den tutun Trabzon’a kadar bütün bölgeyi dolaştım restoranlarını gezdim köylerini dolaştım. Çok zorlandım, otelde misafirlere ne sunabilirim, dışardan gelen misafirlerin yiyecek talepleri farklı oluyor ama bizimkileri ön plana çıkartmamız gerekiyor. Rize’nin yiyeceklerini tanıtmam gerekiyor. Bununla ilgili açtığım pastanenin adını bile mesela ‘Pepeçura’ (Siyah üzüm ile yapılan tatlı) koydum. Rize için uğraşıyoruz, hep beraber uğraşmamız lazım.”

Basın toplantısının ardından yöresel mutfağın kültürü olarak anılan ürünler tek tek basın mensuplarına tanıtıldı.

 

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.