Samsun Kadın Dayanışması kadın cinayetlerine karşı eylem yaptı”EVET BİZ KADINLARIN DERDİ VAR” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Samsun Kadın Dayanışması kadın cinayetlerine karşı eylem yaptı”EVET BİZ KADINLARIN DERDİ VAR”

Bu haber 30 Ocak 2021 - 16:09 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Samsun Kadın Dayanışması kadın cinayetlerine karşı eylem yaptı”EVET BİZ KADINLARIN DERDİ VAR”

Samsun’da 42 gündür kayıp olan 35 yaşındaki Arzu Aygün’ün katledilmesine karşı Samsun Kadın Dayanışması eylem yaparak kadın cinayetlerine karşı mücadele çağrısı yaptı
“DÜN İR KADIN CİNAYETİYLE DAHA UYANDIK”
Samsun, Süleymaniye geçidinde yapılan eylemde kadın dayanışması adına Züleyha Mangan, Fatma Çelik, Şeyma Özbek ve Şafak Aydın söz alarak ,“Cezasızlık politikalarının, İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmamasının bedelini kadınlar yaşamlarıyla ödüyor. Dün bir kadın cinayetine daha uyandık” diyerek açıklamada şunları ifade ettiler.

“KATİL SUÇUNU 42 GÜN SONRA İTİRAF EDİYOR”
Samsun’un Atakum ilçesindeki evinden 17 Aralık’ta ayrılan ve ailesinin 24 Aralık’ta polise kayıp başvurusu yaptığı Arzu Aygün, akrabası olduğu bilinen Muharrem Coşkun tarafından kıskançlık bahanesi ile vurularak öldürüldü. Arzu Aygün’ün cesedi Samsun’un Terme ilçesinin Gökçeağaç mevkiinde sahil yolundaki ormanlık alanda tam 42 gün sonra, katil suçunu itiraf ettiğinde bulundu.
“KADINLARIN ŞİKAYETŞERİ DİKKATA ALINSAYDI ARZU BUGÜN ARAMIZDA OLACAKTI”
Arzu Aygün’ün ayrılmak istediği ancak Muharrem Coşkun’un tehditlerle ayrılmasını engellediği, genç kadının bu nedenle birkaç kez şikâyetçi olduğu öğrenildi. Arzu’nun annesi Semine Aygün, kızını Muharrem Coşkun konusunda uyardığını söyleyerek, kızının ‘Anne yapamıyorum. Ya beni öldürecek ya da çocuklarımı, ondan ayrılamam’ dediğini belirtti. Bizler biliyoruz ki Kadınların uzaklaştırma talepleri ve şikâyetleri dikkate alınsaydı Arzu ve birçok kadın bugün aramızda olacaktı.
“KADINLAR YAŞAMAK VE YAŞATMAK İÇİN HERGÜN MÜCADELE EDİYOR”
Eril zihniyetin ve cinsiyetçiliğin mevcut politikalarla beslenerek kadın cinayetlerini cesaretlendirdiği, taciz ve tecavüz kültürünü yaygınlaştırdığını görüyoruz. Yargıdan ve onun cezalandırma sisteminden korkmayan erkekler artan bireysel silahlanma ile kadınları katletmekten çekinmiyor.
Bu ülkede kadınlar öldürülüyor, bu ülkede kadınlar kadın katilleri ve şiddet faili erkekler tutuklansın diye sosyal medyadan adalet arıyor, bu ülkede kadınlar her gün yaşamak ve yaşatmak için mücadele ediyor.
“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ ETKİN UYGULANMALI”
Peki, ilk imzacısı olmakla övünen devlet neden İstanbul Sözleşmesini etkin uygulamıyor? Uygulamakla sorumlu olduğunuz sözleşmeden vazgeçerek kadınların yaşam güvencesini nasıl ortadan kaldırırsınız? Sayısal verilerle kadına yönelik şiddeti manipüle etmekten vazgeçin, ‘aile düzeni’ adı altında kadınlara rol biçmekten vazgeçin, erkekleri kışkırtmaktan ve yanlarında durmaktan vazgeçin. 6284 ve İstanbul Sözleşmesini etkin uygulatarak yükümlü olduğunuz sorumlulukları yerine getirin.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA