betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

Samsun Kadın Dayanışması kadın cinayetlerine karşı eylem yaptı”EVET BİZ KADINLARIN DERDİ VAR”

Samsun’da 42 gündür kayıp olan 35 yaşındaki Arzu Aygün’ün katledilmesine karşı Samsun Kadın Dayanışması eylem yaparak kadın cinayetlerine karşı mücadele çağrısı yaptı “DÜN İR KADIN CİNAYETİYLE DAHA UYANDIK” Samsun, Süleymaniye..

Samsun Kadın Dayanışması kadın cinayetlerine karşı eylem yaptı”EVET BİZ KADINLARIN DERDİ VAR”
Son Güncelleme: Whatsapp

Samsun’da 42 gündür kayıp olan 35 yaşındaki Arzu Aygün’ün katledilmesine karşı Samsun Kadın Dayanışması eylem yaparak kadın cinayetlerine karşı mücadele çağrısı yaptı
“DÜN İR KADIN CİNAYETİYLE DAHA UYANDIK”
Samsun, Süleymaniye geçidinde yapılan eylemde kadın dayanışması adına Züleyha Mangan, Fatma Çelik, Şeyma Özbek ve Şafak Aydın söz alarak ,“Cezasızlık politikalarının, İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmamasının bedelini kadınlar yaşamlarıyla ödüyor. Dün bir kadın cinayetine daha uyandık” diyerek açıklamada şunları ifade ettiler.

“KATİL SUÇUNU 42 GÜN SONRA İTİRAF EDİYOR”
Samsun’un Atakum ilçesindeki evinden 17 Aralık’ta ayrılan ve ailesinin 24 Aralık’ta polise kayıp başvurusu yaptığı Arzu Aygün, akrabası olduğu bilinen Muharrem Coşkun tarafından kıskançlık bahanesi ile vurularak öldürüldü. Arzu Aygün’ün cesedi Samsun’un Terme ilçesinin Gökçeağaç mevkiinde sahil yolundaki ormanlık alanda tam 42 gün sonra, katil suçunu itiraf ettiğinde bulundu.
“KADINLARIN ŞİKAYETŞERİ DİKKATA ALINSAYDI ARZU BUGÜN ARAMIZDA OLACAKTI”
Arzu Aygün’ün ayrılmak istediği ancak Muharrem Coşkun’un tehditlerle ayrılmasını engellediği, genç kadının bu nedenle birkaç kez şikâyetçi olduğu öğrenildi. Arzu’nun annesi Semine Aygün, kızını Muharrem Coşkun konusunda uyardığını söyleyerek, kızının ‘Anne yapamıyorum. Ya beni öldürecek ya da çocuklarımı, ondan ayrılamam’ dediğini belirtti. Bizler biliyoruz ki Kadınların uzaklaştırma talepleri ve şikâyetleri dikkate alınsaydı Arzu ve birçok kadın bugün aramızda olacaktı.
“KADINLAR YAŞAMAK VE YAŞATMAK İÇİN HERGÜN MÜCADELE EDİYOR”
Eril zihniyetin ve cinsiyetçiliğin mevcut politikalarla beslenerek kadın cinayetlerini cesaretlendirdiği, taciz ve tecavüz kültürünü yaygınlaştırdığını görüyoruz. Yargıdan ve onun cezalandırma sisteminden korkmayan erkekler artan bireysel silahlanma ile kadınları katletmekten çekinmiyor.
Bu ülkede kadınlar öldürülüyor, bu ülkede kadınlar kadın katilleri ve şiddet faili erkekler tutuklansın diye sosyal medyadan adalet arıyor, bu ülkede kadınlar her gün yaşamak ve yaşatmak için mücadele ediyor.
“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ ETKİN UYGULANMALI”
Peki, ilk imzacısı olmakla övünen devlet neden İstanbul Sözleşmesini etkin uygulamıyor? Uygulamakla sorumlu olduğunuz sözleşmeden vazgeçerek kadınların yaşam güvencesini nasıl ortadan kaldırırsınız? Sayısal verilerle kadına yönelik şiddeti manipüle etmekten vazgeçin, ‘aile düzeni’ adı altında kadınlara rol biçmekten vazgeçin, erkekleri kışkırtmaktan ve yanlarında durmaktan vazgeçin. 6284 ve İstanbul Sözleşmesini etkin uygulatarak yükümlü olduğunuz sorumlulukları yerine getirin.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.