SAMSUN’LU EMEKÇİ KADINLAR ALANLARDAYDI “KADINLAR KAZANACAK, EMEK KAZANACAK! EŞİT VE ÖZGÜR BİR HAYAT İSTİYORUZ” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SAMSUN’LU EMEKÇİ KADINLAR ALANLARDAYDI “KADINLAR KAZANACAK, EMEK KAZANACAK! EŞİT VE ÖZGÜR BİR HAYAT İSTİYORUZ”

Bu haber 08 Mart 2021 - 21:03 'de eklendi ve kez görüntülendi.
SAMSUN’LU EMEKÇİ KADINLAR ALANLARDAYDI “KADINLAR KAZANACAK, EMEK KAZANACAK! EŞİT VE ÖZGÜR BİR HAYAT İSTİYORUZ”

KADINLAR KAZANACAK, EMEK KAZANACAK! EŞİT VE ÖZGÜR BİR HAYAT İSTİYORUZ!

 DİSK Kadın Komisyonu – DİSK EMEKLİ SEN Kadın komisyonu- KESK Kadın Meclisi – TMMOB Kadın Çalışma Grubu  -TTB Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kolu Samsun’da 8 Mart dünya emekçi kadınlar mücadele gününde alanlardaydı.

GENÇAĞA karafazlı

8Mart Dünya emekçi kadınlar günü Türkiye’de bir çok ile olduğu gibi Samsun’da kutlandı.

 DİSK Kadın Komisyonu – DİSK EMEKLİ SEN Kadın komisyonu- KESK Kadın Meclisi – TMMOB Kadın Çalışma Grubu  -TTB Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kolu Samsun’da 8 Mart dünya emekçi kadınlar mücadele gününde alanlardaydı.

Emekçi kadınlar 8 Mart dünay emekçi kadınlar günü ile ilgili  yaptıkları açıklamada;

“ONLARI SAYGI VE ŞÜKRANLA ANIYORUZ”
“New York’ta bir tekstil fabrikasında yanarak hayatını kaybeden işçi kadınların ardından bugün, 164 yıl sonra da dünyanın her yerinde, ayrımcılığa, şiddete, eşitsizliğe, sömürüye, baskılara karşı verdiğimiz; eşitlik, özgürlük, emek, hak, adalet, barış, laiklik mücadelesi ve dayanışma için sesimizi, isyanımızı birleştirme ve büyütme hikayemizi yazmaya devam ediyoruz. Bugün benzer taleplerle tekstil fabrikasında hakları için direnen kadınların izinden gidenler olarak; onları saygı ve şükranla anıyoruz.

Erkek egemen kapitalizmin yarattığı yoksulluğu, işsizliği, ayrımcılığı, eşitsizliği, cinsiyetçiliği, gericiliği, şiddetin her türlüsünü, savaşı ve militarizmi en ağır biçimleriyle yaşıyoruz. Bugün pandemi ile birlikte mücadele nedenlerimiz çok daha katmerli hale getirilmiş durumdadır.

Kadına yönelik şiddet de yaşamın tüm alanlarında yaygın olarak sürmektedir. Her gün en az 4 kadın katledilmektedir. Kadınlar en yakınlarındaki erkekler tarafından fiziksel, psikolojik, cinsel şiddete uğramakta, intihar denilerek son derece şüpheli ölümlerle yaşamları çalınmaktadır. Şiddet her kesimden, her meslekten, her toplumsal kesimden kadına karşı uygulanmaktadır.  Cezasızlık, korumasızlık ve hukuksuzluk nedeniyle kadına yönelen şiddet konusundaki istatistikler, dünya genelindeki bir insan hakları felaketini ortaya koymaktadır. Buna karşın yaşamlarını korumak için öz savunmasını kullanan kadınlar ise serbest bırakılmak yerine, ağırlaştırılmış cezalarla cezaevlerinde yaşamaya mahkûm edilmektedir. Kadınların insanlık dışı yöntemlerle, vahşice, toplumun, devletin gözü önünde öldürülmesi ve kadına yönelik şiddetin faillerinin, eril yargı ile “tahrik” adı altında indirimlerle serbest bırakılması, şiddeti ve kadın cinayetlerini körüklemektedir.

“BİR AN EVVEL İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİ UYGULAYIN”

Bizler tüm bunların arasında bugün haklarımızı aramak için mücadele verirken, hiç hız kesmeden kadınlara uygulanan vahşet devam ediyor. 8 Marta yaklaşırken iki kadın öldürüldü,  cumartesi akşamı Samsun’da bir kadın çocuğunun gözleri önünde öldürülesiye dövüldü. Kadınların haklarını korumaktan sorumlu görevlilerin bu konunun takipçisi olacağız şeklinde açıklama yapmalarını kabul etmiyoruz. Bunun yerine artık konunun çözümü için bir adım atmalarının zamanı gelmedi mi? Bu konuya olan duyarsızlıkları nedeniyle her gün eksilmeye devam ediyoruz. Bu nedenle kadın cinayetlerinin politik olduğunu söylüyoruz. Kapkara bir cinsiyet körlüğü ile olaylara bakanları buradan uyarıyoruz. Bir an önce İstanbul Sözleşmesini uygulayın.

Nüfus politikaları ataerkil kapitalist sistemin ihtiyaçlarına uygun biçimde kadın bedenleri üzerinden, kadın cinselliği ve doğurganlığı denetlenerek sürdürülmektedir. Ülkemizde özellikle son yıllarda kadınların toplum içindeki ekonomik, kültürel ve sosyal etkinliği siyasi iktidarın bilinçli politikaları ile sürekli azaltılmaktadır. Kadınlar, muhafazakar–feodal kültürün baskısı ile evine kapanmaya zorlanmaktadır. Kadınların istihdam ve sosyal yaşama katılım oranlarında son yıllarda görülen düşüş bunun en açık göstergesidir.

Bizlere müjde diye sunulan esnek çalışma biçimleri ile çalışma yaşamının dışına itiliyor, güvensizleştiriliyoruz. İşyerimizde, sokakta, evde mobbinge, tacize, tecavüze maruz kalıyor bizlere dayatılan toplumsal cinsiyet rolleri içine sıkıştırılıyoruz.

“DÜNYAYI HEP BİRLİKTE DEĞİŞTİREBİLİR,DÖNÜŞTÜREBİLİRİZ”

Kararlarımız, farklılıklarımız, renklerimiz hatta kahkahamız yok sayılıyor, ne giyeceğimizden nasıl yaşayacağımıza kadar makbul kadın tanımlaması içine sokulmaya çalışılıyoruz.

Kadın üniversiteleri, pembe otobüs gibi uygulama ve fikirlerle yaşamlarımız ayrıştırılıyor hatta tecrit edilmek isteniyoruz.

Bizleri çaresiz bırakmak isteyenler, kayyumlar eliyle kadın sığınma evleri, kadın danışma merkezleri kapatılıyor. Yaşam güvencemiz sayılabilecek İstanbul Sözleşmesi tartışmaya açılıyor, yaşam hakkımız elimizden alınmaya çalışılıyor.

Biliyoruz ki eşitlikçi yönetim biçimleri işlevsel kılınmadan ne kadın ne de toplum şiddetten kurtulacaktır. Bu nedenle ülkemizde kadını eşit ve özgür birey olarak gören yasal dönüşümler ve uygulamaların bir an önce başlatılması, eşitlikçi, demokratik, laik, yönetim biçimlerinin hayata geçmesi, kadın bedeni üzerindeki tüm söz ve karar haklarının kadına ait olduğunun kabul edilmesi ve siyasi iktidarların kadının bedeninden elini çekmesi gerekmektedir. Erkek egemen sistemin tahakkümünü iliklerine kadar yaşayanlar olarak biliyoruz ki; yaşamlarımızı ve dünyayı hep birlikte değiştirebilir, dönüştürebiliriz.

Bu nedenle;

 • Baskılara boyun eğmiyor, yeryüzünün her yerinde direniyor, yeniden diriliş tarihi yazıyoruz!
 • Örgütleniyor, özgürleşiyor, özgürleştiriyoruz!
 • Yaşamlarımıza emeğimize, bedenimize, kimliğimize sahip çıkıyoruz!
 • Şiddete, tacize, tecavüze, cinsiyetçiliğe, eşitsizliğe, ırkçılığa karşı birlikte direniyoruz!
 • Doğamıza, toprağımıza, yaşam alanlarımıza sahip çıkıyor; doğa benim, yaşam benim, ben kadınım diye haykırıyoruz!
 • Laik, özgür, eşit ve barış içinde bir dünya düşünü örgütlüyoruz!

 

Çünkü Söyleyecek sözümüz, değiştirecek gücümüz var!

Emeğimiz Bedenimiz Kimliğimiz Bizimdir.

Taleplerimiz açık ve net:

 • Doğum izinleri arttırılsın,
 • Süt izninin kullanımı önündeki keyfi engeller kaldırılsın,
 • 8 Mart kadınlar için ücretli izin günü sayılsın,
 •  Kapatılan kamu kreşlerinin yanı sıra tam zamanlı, ücretsiz, nitelikli ve anadilinde hizmet veren kamu ve mahalle kreşleri açılsın, Kadın ve Eşitlik Bakanlığı kurulsun,
 • Esnek-güvencesiz çalışma uygulamasına son verilsin,  güvenceli iş, güvenli yaşam koşulları ve

eşit işe eşit ücret sağlansın,

 • İş yerinde şiddeti, ayrımcılığı ve mobbingi önleyen düzenlemeler yapılsın. Etkili bir soruşturma mekanizması kurulsun ve caydırıcı cezalar tanımlansın,
 • Kadınlara ve LGBTİ+’ lara yönelik her türlü şiddeti ve ayrımcılığı önleyici yasal düzenlemeler acilen yapılsın,
 • Grevli toplu sözleşme hakkı, sendikal hak ve özgürlüklerimiz önündeki engeller kaldırılsın,
 • OHAL komisyonu derhal lağvedilsin, KHK’lerle haksız hukuksuz biçimde işten çıkarılan tüm emekçiler görevlerine iade edilsin,
 • Kadınlar için daha fazla yoksulluk, şiddet, göç ve ayrımcılık anlamına gelen savaş politikaları son bulsun. Eşit ve özgür biçimde barış içinde bir arada yaşamın sağlanacağı demokratik koşulların oluşması sağlansın,
 • İstanbul sözleşmesi başta olmak üzere kadınlardan yana imza atılan uluslararası sözleşmeler etkin uygulansın.
 • Kadını eğitimden, istihdamdan, yaşamdan koparan, çocuk yaşta evliliklerin hızla artmasına yol açan 4+4+4 eğitim sistemi hemen iptal edilsin,

Örgütlü kadın mücadelemizle, özgür bir toplumu inşa etmek için, kadınların eşit ve özgür olduğu, sömürünün baskının ortadan kaldırıldığı bir gelecek için;   Tüm kadınları, gökkuşağı gibi tüm renklerimizle bir arada olmaya, haklarımıza ve yaşamlarımıza sahip çıkmaya çağırıyoruz.

   SÖYLECEK SÖZÜMÜZ, DEĞİŞTİRECEK GÜCÜMÜZ VAR!

      YAŞASIN KADIN DAYANIŞMASI

Son olarak; evde, işte, okulda, tarlada, fabrikada, atölyelerde, emeği ve hakları için mücadele eden tüm kadınların 8 Mart mücadele gününü kutluyoruz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA