SAYIN GENEL MÜDÜR ÇAYI KİME SATTINIZ. DEVLET SIRRI MI BU? - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SAYIN GENEL MÜDÜR ÇAYI KİME SATTINIZ. DEVLET SIRRI MI BU?

Bu haber 01 Ağustos 2021 - 18:13 'de eklendi ve kez görüntülendi.
SAYIN GENEL MÜDÜR ÇAYI KİME SATTINIZ. DEVLET SIRRI MI BU?

ÇAYKUR’un Kontenjan, kota, taban fiyatını, ÖZEL FABRİKA sahiplerinin’ Cay alım politikasını, Yaş cay taban fiyatını beğenmeyen sürekli eleştiri getiren bizler üreticiler, beyaz süt gibi miyiz? Kendi öz eleştirimizi yapıyor muyuz? Bu coğrafyadaki bu nimetin yaşayıp yaşatılmasına nesillerimizi bu topraklara bağlayacak olan bu nimete müstahsiller olarak ne kadar sahip çıkıyoruz? Günlük yaşayıp günlük düşünüyoruz ve hep bana Rabbena diyoruz korkarım ki görünüyor ki ÇAY ‘in sonu yine üreticilerin eliyle olacak .

NASIL MI?

Yaklaşık iki milyar dolarlık realitedenim bir parçası olan üreticiler birlik olup tek ses çıkarabilecek bir oluşumun içinde olabildi mi?

Çay’ın sahip ‘i görünen, süreklide müstahsiller tarafından eleştirilen, ziraat odası ve başkanını müstahsilin oyuyla bile değiştiremeyen bizler, sıkıntılarımızın çözümünde ilahi bir oluşum mu bekliyoruz.

Kota, Kontenjan, Özel sektör fabrika sahiplerinin yaş cay alim fiyatlarından dolayı vs. Ağlıyoruz, bütün dükkânların önünde bakkallarda kasaplarda manavlarda marketlerde Çay fidanı satılıyor gören duyan dillendiren bir üretici var mı, bu cay fidanı nerelerde dikiliyor, bunca fidan dikildikten sonra neyin kotası neyin taban fiyatı neyin kontenjanından bahsediyorsunuz? Özel sektörün ve CAYKUR ‘un alim kapasitesi ve piyasada satacağı kuru Çay belli değil mi?

2014 yılına kadar 759 bin dekar olan Çay alanları,2018 yılında 835 bin dekar oluverdi, kim ,niçin ,neden ,ne amaçla çay alanlarının ekimine ve yaş Cay rekoltenin artmasına izin verdi .Çay fidanını dikenler kimler bizler değil miyiz? Türkiye’de Ticaret piyasası arz talep üzerine yapılırken Çay alanları 759 bin dekarken özel sektörün ve ÇAYKUR un elinde kuru Çay her yıl Depolarında kalırken, Çay alanlarının büyütülmesine biz üreticilerin bir kısmı hemen dikili verilirken bugünleri görebildik mi. Müstahsiller olarak hiç sorguladık mı, bu gelecek sıkıntıyı fark edebildik mı? Çay alanlarının büyütülmesi belki yüz iki yüz kişiyi memnun etmiştir, fakat genel olarak yaş Çay in piyasada fazlalığı piyasada arz talep dengesini bozmuştur, imalat firmalarının iştahını kabartmış olduğunu ve bunu da müsebbibi biz üreticiler olduğunu bu sıkıntıyı da kendi elimizle bizler yarattığımızı nasıl görmeyiz ,başka mecralarda sıkıntı arama Mehmet dayı…

SONUÇ OLARAK…

Bizler üreticiler veya müstahsiller olarak bir karar vermeliyiz. Müteahhit mi olacağız, taşeron mu tutacağız , Gürcülerimi bekleyeceğiz ya da çiftçilik mi edeceğiz, bunun kararını vermeden yalandan kimse ağlamasın…Siyaset edeceğim diye de afakı fosforlu günübirlik havagazı almak için kimse konuşmasın …..Sorunlara parmak basacak çözüm odaklı konuşanlar başımız gözümüz üstüne. Geçmişte ve günümüzde 2014 yılından sonra CAYKUR genel müdürlüğü yapmış ve CAY alanlarının neden artırıldığının ruhsat neden verildiğinin bu bölgedeki masum tarım çiftçisi olan dağlarda dozerle Çay alanı açmak için çalıştırmayan ormanları katletmeyen sadece Çayla geçinen Fındıklı Aslan dereli, Kalkandere kayabaşı lı, Çayeli Sarısu lu, Ardeşen Yamaç Dere li ,Pazar Suçatı lı, Rize Elmalı lı, İyidere köşklü lü, Derepazarı Çaklılı, İkizdere Güney celi bekliyor Fadime hala ile Zeki dayı bekliyor lütfen açıklayın…..

SAYIN GENEL MÜDÜRÜM YUSUF BEY….

Müstahsil olarak başladığın Cay sektörüne ÇAYKUR’un her kademesine çalışarak bu kurumun en tepe noktasına, sizin gibi ehli ,ehliyetli ,liyakatli bir kalitenin yöneltmesini için üreticiler, Rizeli halkı, muhalifler, muhalif siyası il başkanları ,basın, toplumun her katmanı ve hatta her şeye muhalif komünist hafız Gencaga Karafazli bile büyük bir teveccüh göstermiş iken, günümüzde size ve sizden olayı AK Parti Rize teşkilatına büyük bir tepki oluştuğunun bilgisini alıyor musunuz? Kurumunuz da olsun kamuoyunda olsun büyük eleştiriye mahfuz kaldığınızı belirtmek isterim. Basın dan da haber vereyim ki kurum takı haberleri kaleme almadan yazılmadan servis edildiği basın dışında sizleri basından da benimsemeyenlerin olduğunu iletmek isterim. Neden bu denli tepki aldığınızı ifade edeyimmmm. HALKIN SÖYLEMİ: Bizim Halk adamı, halkın cenazesine düğününe giden topluluklara selam veren Yusuf Bey gitti diyorlar. KURUM PERSONELİ: Emekçilere çalışana merhabayı çok gören, sürekli tasarruf etmek için mesai veya sosyal haklarını kısıtlayan müdür olarak sizleri görüyor…ÜRETİÇİLER: En büyük tepki üreticilerden oluşuyor, her yıl kampanyayı geç açmanızdan, kısa zamanda kontenjanı düşürmenizden kampanya kapanana kadar kontenjanı açmamanızdan ve en önemli eleştiri, kime hangi kuruma ne için kuru Çay sattığınızdan dolayı büyük bir tepki oluştu kı artarak devam ediyor.

Evet Sayın Genel MÜDÜRÜM:

Kuru Çay’ı kime sattınız devletin kozmik odası gibi çok önemli sır bilgisi mi? Neden açıklamasınız hangi kuruma ne kadar kuru çay sattınız, bu Firmalar kimler …Bu firmaların ıçın de adını şanını duymadığımız firmalar var mı? Satma amacınız depolardaki Kuru cay stokunu boşaltmak olabilir doğruda yapmış olabilirsiniz ama, firmalar kimler? Kurum depolarındaki kuru Çay’ı maliyet fiyatında üstünde sattığınızı açıklamalarınızda belirttiniz, alan firmalar kendi logosuyla ÇAYKUR çayını satacak ki ÇAYKUR un marka değerini düşürmüş olmadınız mı? Sattığınız firmalar sizlerin piyasada Rakipleriniz ise, hem onları tembelliğe ve aynı zaman da üreticilerden yaş Çay almamağa teşvik etmediniz mi?

Sayın Genel MÜDÜRÜM: Devlette devamlılık esastır, ne oldu da 759 bin dekar cay bahçe alanı 835 bin hektara çıktı,1.250 bin ton dan 1.450 bin tona çıkan yaş çay rekoltesinin nedeni ne idi, Ülkede kuru cay kıtlığımı baş gösterdi, Kuru Çay ithalatından dolayı döviz yurt dışına gitmesin diye mi yaş Çay alanları artırıldı. Yusuf Bey, bu benden önce alınan bir karardı dememelisiniz. Üreticilerin sıkıntısının nedeni Yaş Çay taban fiyatının 2800 inmesinin nedeni çok iyi biliniyor ki tarım alanlarının artırılmasından yaş Çay yaprağının ülke piyasa koşullarında arz talep dengesinin bozulmasın dan kaynaklı olduğunu, bunun da müsebbibi ÇAYKUR’un geçmiş Çay Tarım politikalarından kaynaklandığıdır. Bu konudaki çözüm odaklı tasarrufunuz nedir?

Sayın MÜDÜRÜM: Bu memlekette kışı başı kuru çay tüketiminin 3.5 kğ olduğunu sizler ve STO söylerler bu verilerin ciddiyeti bilimsel dokümanı yapılan araştırmaların sağlıklı oluşumunu günümüzde sağlam ciddi güvenilir araştırma şirketine neden yaptırmazsınız. Çay in lokomotifi ÇAYKUR olduğuna göre, bu ülkede ciddi verilerle içilen kuru Çay miktarını neden öğrenmek istemezsiniz. ÇAYKUR’un depolarında 60 ile 70 bin ton Özel sektör fabrikaların da 50 ile 60 bin ton Çay her yıl kalıyorsa nasıl kışı başı yıllık tüketim 3.5 kğ oluyor .Yaş Çay alanları neden büyütülüyor bunun cevabını nasıl kimlerden öğreneceğiz. Lütfen açıklayınız.

Sayın Genel Müdürüm ,Ankara’dan sonra tek genel müdürlük olan İlimizdeki CAYKUR müdürlüğünü en azından yaz ayında turistlerin bol olduğu günlerde sağından solundan ışıklandırın ki geceleri ağlamasın hüzünlenmesin şahlansın bina, sadece ışıklama bedeli ile büyük reklamı olur kurumun, Cay reyonlarına Cay poşeti vermemekle aydınlatma bedeli tasarrufu ile ÇAYKUR’u borçlarından kurtaramasın sayın müdür.

ÇAYKUR, Özel fabrika sanayicileri, Üretici bileşenleri yanı STO STK ve Üreticiler olarak seferber içindeyiz. İlla dere yatağını 40 yılda bulur misali, Cay tarımını üretimini bölgede bitirip, Gurbet yollarına gitmek için seferberlik ilan eder gibiyiz. Umudum odur ki! Siyaset üstü düşünülerek kanun taslağını çıkaran üniversitemiz, her kesimi memnun etmeden öte, Cay tarımının ilelebet yaşamını sağlayacak tedbirleri taslağın içine yerleş tırmış olsun…….

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA