Silahlı şiddet olayları her geçen gün artıyor - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Silahlı şiddet olayları her geçen gün artıyor

Bu haber 12 Nisan 2021 - 7:21 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Silahlı şiddet olayları her geçen gün artıyor

Umut Vakfı tarafından hazırlanan 2020 yılı silahlı şiddet olayları raporuna göre Türkiye’de yaşanan silahlı şiddet vakalarında 3 bin 682 olayda toplam 2 bin 40 kişi öldürüldü, 3 bin 668 kişi yaralandı. Hazırlanan rapora göre Karadeniz’de silahlı şiddet olaylarında beş yılda yüzde 62 artış olduğu ortaya konuldu. Bölgede Trabzon Samsun’un ardından ikinci sırada yer aldı.  Umut Vakfı tarafından hazırlanan 2020 yılı silahlı şiddet olayları raporuna göre Türkiye’de yaşanan silahlı şiddet vakalarında 3 bin 682 olayda toplam 2 bin 40 kişi öldürüldü, 3 bin 668 kişi yaralandı. Hazırlanan rapora göre Karadeniz’de silahlı şiddet olaylarında beş yılda yüzde 62 artış olduğu ortaya konuldu.

Bölgede Trabzon Samsun’un ardından ikinci sırada yer aldı. Corona virüs pandemisi nedeniyle toplumun büyük bir kısmı sosyal hayatın gerekliliği olarak toplumla çok fazla iç içe geçemedi. Bu durumun silahlı yaralama ve ölüm sayılarını beli bir ölçüde düşürüleceği zannedilse de umulan olmadı. Bu yıl da yaralama ve öldürme sayılarında yükselme yaşandı.

Türkiye geneline bakıldığında Karadeniz Bölgesindeki iller arasında en fazla vaka sayısı 187 kişi ile Samsun’da gerçekleşirken, ikinci sırada 34 kişiyle Trabzon yer alıyor. Ardından 31 kişiyle Ordu, 15 kişiyle Rize ve 10 kişiyle Giresun geliyor.

Bu vakalar arasında ölüm sayısına bakıldığında yine Samsun 59 kişiyle birinci sırada, ikinci sıra 27 kişiyle Ordu, Üçüncü sırada 24 kişiyle Trabzon, ardından 11 kişiyle Rize ve 9 kişiyle Giresun geliyor.

Artvin ise tüm Türkiye genelinde en düşük silahlı yaralama ve öldürme vakasının yaşandığı yer olarak açıklandı. Geçen yıl tüm Karadeniz Bölgesinde beş yıl önce 308 vaka görülürken beş yıl sonra yüzde 62 artış görülerek bu sayı 499’a yükseldi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA