Sol partiye Rize de faşist saldırı - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Sol partiye Rize de faşist saldırı

Bu haber 08 Mayıs 2023 - 10:32 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Sol partiye Rize de faşist saldırı

Rize de siyasi partilere yönelik saldırılar devam ediyor. Hafta içerisinde CHP Rize Çayeli ilçesi seçim irtibat ofisine yönelik 3 kişi saldırıda bulunmuş CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na ait afiş ve pankartları parçalamıştı. Bu olayın ardından Rize merkezde yine CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na ait afişler asıldığı yerden indirilmiş billboardlardaki afişleri parçalanmıştı.

kuzeyteve

Bu yaşanan saldırı olayının ardından 2 gün sonra bu kez Rize’nin Fındıklı ilçesinde Sol parti seçim irtibat bürosuna saldırı düzenlendi. İrtibat bürosunda bulunan, Bayraklar, afişler parçalandı. Polis Mobese kayıtlarını inceledikten sonra saldırgan olduğu tespit edilen 2 kişiyi gözaltına aldı. Sol parti Rize il başkanı A. Haşim Parlak “bu saldırılar bizleri mücadelemizden alı koymayacak” diyerek saldırıya tepki gösterdi.

Dün gece Sol parti Fındıklı ilçe örgütüne ait seçim irtibat bürosuna 2 kişi oldukları tespit edilen şahıslar tarafından saldırı düzenlendi. Saldırı olayı sonrası Sol parti yöneticileri polise şikâyette bulundu. Polis Mobese kayıtlarını inceledikten sonra saldırıyı gerçekleştirdiği belirtilen 2 kişiyi bugün gözaltına aldı. Zanlılar ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. Saldırganların polise verdiği ifade de sarhoş oldukları o nedenle böyle bir eylemi gerçekleştirdiklerini söyledi.

Dün gerçekleşen saldırı sonrası bugün Fındıklı Sol parti seçim bürosu önünde sol parti il örgütü bir açıklama yaptı. Açıklamaya EMEP, TİP ile CHP li bazı üyeler destek verdi. Sol parti Rize il başkanı A. Haşim Parlak basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı.

“BU SALDIRI DEMOKRATİK LAİK BİR ÜLKE İSTEYENLERE YÖNELİK SALDIRIDR”

“Yüreği soldan atan tüm halkımıza, dün sabah saat 04:20’ de Sol Parti Fındıklı İlçe Seçim Büro’muza saldırı gerçekleştirildi. Seçim büromuzun önündeki tüm bayraklar, pankartlar ve afişler kopartılmış, yırtılmıştır. Ülkede bu saldırı bir ilk değil, son olacağı da zor görünüyor. Bu saldırıyı gerçekleştiren saldırganların arkasındaki güçlerle birlikte tespit edilip yargı önüne çıkarılmasını ümit etmekteyiz. Bu basit bir saldırı olarak değerlendirilmemeli. Bu saldırı Sol Parti’ye yapılan bir saldırı olarak da değerlendirilmemeli. Demokratik laik bir hukuk devleti bağlamında, eşit ve adil bir ülke özlemiyle mücadele eden tüm siyasi partilere yapılmıştır. Halkımızı Sol Parti’yle dayanışmaya ve mücadeleyi büyütmeye davet ediyoruz. Yolumuz açık olsun, yolumuz sol olsun.” Dedi.

Yapılan basın açıklaması esnasında grup “Faşizme karşı omuz omuza” sloganı atarak olayı protesto etti.

“İHD TEMSİLCİSİ KARAFAZLI TEPKİ GÖSTERDİ”

İHD Rize temslciliği olarak Sol partiye yönelik saldırıyı kınadıklarını açıklayan il temsilcisi  Günay Karafazlı “bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz. yapılacak olan etkin soruşturma ile saldırının tüm boyutları ile aydınlatılmasını istiyoruz. Siyasal iktidarın muhalefet partilerine yönelik özellikle bu seçim sürecinde kullandığı dil tam anlamıyla nefret dilidir. Bu nefret dilinden artık vaz geçmelidirler. Bu saldırı Sol partiye değil ülkenin Demokratik bir ülke olmasını isteyen tüm siyasetedir. Bu ve benzeri saldırılarla halkın Demokratik bir toplum yaratma mücadelesini engelleyeceklerini sananlar yanılıyor. Baskıların, yoksullukların, yolsuzlukların ,hak gasplarının konuşulmasını  istemeyenlerin pravakatif saldırıları aynı zamanda insan hak ve özgürlüklerine karşı bir saldırıdır. Bu saldırlar şiddetle kınıyoruz” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA