betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

Yargı Cengiz’e dur dedi Av. Okumuşoğlu “Cengiz pılını pırtını topla İkizdere’den defol”

Yargı Cengiz’e dur dedi Av. Okumuşoğlu “Cengiz pılını pırtını topla İkizdere’den defol” GENÇAĞA KARAFAZLI-ÖZEL HABER Av Yakup Şekip Okumuşoğlu; “Cengiz inşaat oradan pılını, pırtısını toplayıp gidecek. Cengiz inşaat ve ulaştırma..

Yargı Cengiz’e dur dedi Av. Okumuşoğlu “Cengiz pılını pırtını topla İkizdere’den defol”
Son Güncelleme: Whatsapp

Yargı Cengiz’e dur dedi Av. Okumuşoğlu “Cengiz pılını pırtını topla İkizdere’den defol”

GENÇAĞA KARAFAZLI-ÖZEL HABER

Av Yakup Şekip Okumuşoğlu; “Cengiz inşaat oradan pılını, pırtısını toplayıp gidecek. Cengiz inşaat ve ulaştırma bakanlığı orayı nasıl yıktıysa, yıktıklarını geri getirecek, eski haline geri döndürecek, rehabilite edecek orayı. İkizdereliler olarak davanın avukatları olarak o rehabilitasyonu onlara yaptıracağız. Rehabilitasyon merkezini Türkiye de örnek olacak şekilde o ulaştırma bakanlığına yaptıracağız”

Rize İkizdere ilçesi Eskincedere vadisinde Cengiz İnşaat tarafından yapımına devam edilen taş ocağına karşı yöre halkının 21/01/2021 tarihli ve E.202111 sayılı “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararına karşı Av Yakup Şekip Okumuşoğlu tarafından Rize idare mahkemesine açılan dava sonuçlandı. Mahkeme Cengiz inşaatın çalışmalar yürüttüğü Taş ocağına dur dedi. Rize’nin İyidere ilçesi Lojistik liman inşaatına taş malzeme ihtiyacı için Dünyaca koruma altında bulunan 200 vadiden 5o. sırada olan İkizdere, Eskencidere vadisini katleden AKP yandaşı olarak bilinen Mehmet Cengiz’in yaptığı taş ocağı ile ilgili Rize idare mahkemesi iş bittikten (3 yıl sonra) ÇED iptal kararı verdi. Vadide bu süre içerisinde yüz yıllık ağaçlar kesildi, yaban hayatı yok edildi arıcılık yok edildi, sular ve ırmaklar yok edildi geriye sadece geriye dönüşümü mümkün olmayan çölleşmiş toprak kaldı.

“ÇED gerekli değildir kararına göre Cengiz inşaat 2023 Kasım ayında işini bitirecekti süre doldu çalışmaya devam ettiler”

Davanın Avukatı Yakup Şekip Okumuşoğlu; “ÇED ihbarına karşı açtığımız davada bilirkişi raporu önce bizim lehimize karar verdi. Sonrasında cengiz inşaat özel bir rapor sundu o özel rapora göre mahkeme ek rapora gönderdi. Ek rapora gönderince bilirkişiler bizim lehimize, çevre ve doğanın zarar göreceğine dair beyanlarından döndüler, bunun üzerine mahkeme davayı reddetti. Biz bunun üzerine danıştaya temiz ettik. Bilirkişinin tarafsızlığını yitirdiğini iddia ettik ve danıştayda bilirkişilerin tarafsızlığı konusunda şüphe oluştuğundan dolayı yeniden başka bir heyette keşif yapılmasını gereğiyle kararı bozdu. Bunun üzerine geçen sene hep beraber keşif yaptığımız yeni bir heyetle o heyet iyi bir rapor sundu. Tekrar ek rapor gönderdi idare mahkemesi “bir daha bakın şu konulara” diye davalı tarafın doğrultusunda ama, yeni heyet hayır dedi, “biz ne diyorsak o şu an daha önceki dediklerimiz geçerlidir” bunun üzerine de iptal kararı verdi.

Rize idare mahkemesinin aldığı bu yeni Karar bir hafta önce geldi. Mahkeme iptal kararı verdi Cengiz’in, ulaştırma bakanlığının almış olduğu “ÇED gerekli değildir” kararı iptal oldu. ÇED gerekli değildir kararına göre Cengiz inşaat orada çalışıyordu ve o projenin de ömrü 2023 Kasım ayında bitiyordu, ÇED raporunda öyle söylüyorlardı 3 yıllık bir çalışmaydı. O 3 yıllık çalışmada ÇED gerekli değildir kararından sonra Kasım 2023’te doluyordu, fakat dolmuş olmasına rağmen halen projeye devam ediyorlardı.

“Cengiz inşaat oradan pılını, pırtısını toplayıp gidecek”

Rize idare mahkemesinin bu kararı sonrası Eskencidere vadisinde ne olacak? Sorusuna Okumuşoğlu; Şimdi şu olacak, Cengiz inşaat oradan pılını, pırtısını toplayıp gidecek. Cengiz inşaat ve ulaştırma bakanlığı orayı nasıl yıktıysa, yıktıklarını geri getirecek, eski haline geri döndürecek, rehabilite edecek orayı. İkizdereliler olarak davanın avukatları olarak o rehabilitasyonu onlara yaptıracağız. Rehabilitasyon merkezini Türkiye de örnek olacak şekilde o ulaştırma bakanlığına yaptıracağız. Bunun için uğraşacağız hukuk mücadelemizden bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada devam edeceğiz. Yaşam alanlarımızı yok edenlere karşı tüm yurttaşlarımızı da bizlere destek olmaya çağrıyorum” dedi

“ÇED Gerekli Değildir” kararı ‘hukuka ve mevzuata uyarlık’ bulunmadığı sonuç ve kanaatine ulaşılmıştır”

Rize İdare Mahkemesinde İkizdereli köylüler adına dava açan Av.Yakup Şekip Okumuşoğlu’na Rize İdare Mahkemesinin 2024/448 sayılı   açıklanan karar tebligatında özetle; “Davacılar tarafından, Rize ili, İkizdere ilçesi, Cevizlik ve Gürdere Köyü mevkiinde, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı XI. Bölge Müdürlüğü tarafından işletilmek istenilen “ER: 3396069 ruhsat numaralı Cevizlik Bazalt Ocağı Projesi” ile ilgili olarak tesis edilen 21/01/2021 tarihli ve E.202111 sayılı “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararının; davacıların, maddi olay ve hukuki sebeplerin aynı olması nedeniyle birlikte dava açtıkları, davanın çevre ve komşuluk hukuku çerçevesinde açıldığı, faaliyet sahasının çok yakınlarında yaz kış yaşanan konutların bulunduğu, taş ocağının faaliyet göstereceği alan, arazi topoğrafyası, aşırı eğim gibi nedenlerle uygun olmadığı, PTD’de patlatma değerlendirme raporlarının bulunmadığı, taş ocağında yapılan patlatmaların mevcut heyelanları tetikleyerek can ve mal güvenliğini tehdit edeceği, işletme sonrası ocak ıslahının yapılmasının mümkün olmadığı, patlatma ile ilgili hesaplamaların hatalı yapıldığı, PTD’de toz emisyonunun değerlendirilmediği, pulvarize toz indirgeme sisteminin toz emisyonunu %95 oranında azaltacağına ilişkin taahhüdün geçersiz olduğu, PTD’de suların nasıl etkileneceği konusunda herhangi bir değerlendirmenin bulunmadığı, hukuka aykırı olduğu ileri sürülerek iptali istenilmektedir.

DAVACILAR TARAFINDAN– Dava konusu işlemin hukuka ve mevzuata aykırı olarak tesis edildiği ileri sürülerek iptali istenirken, Davalı adına yapı ve yapı İnş. taahhüt. San. ve tic. aş.  Dilekçesinde: Dava konusu işlemin hukuka ve mevzuata uygun olarak tesis edildiği ileri sürülerek davanın reddine karar verilmesi gerektiğini savunmaktaydı.

Dosyadaki bilgi ve belgeler ile yukarıda özetlenen bilirkişi raporu bir bütün olarak değerlendirildiğinde; dava konusu Rize ili, İkizdere ilçesi, Cevizlik ve Gürdere Köyü mevkiinde, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı XI. Bölge Müdürlüğü tarafından işletilmek istenilen “ER: 3396069 ruhsat numaralı Cevizlik Bazalt Ocağı Projesi” ile ilgili olarak tesis edilen 21/01/2021 tarihli ve E.202111 sayılı “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararında hukuka ve mevzuata uyarlık bulunmadığı sonuç ve kanaatine ulaşılmıştır. 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 20/A maddesi uyarınca kararın tebliğini izleyen günden itibaren (15) gün içerisinde Danıştay nezdinde temyiz yolu açık olmak üzere, 15/05/2024 tarihinde oyçokluğuyla karar verildi. Denildi.

 

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.