betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

YAŞ ÇAY KAMPANYASI BAŞLIYOR ÇAYIN FİYATI AÇIKLANMADI

Çay işletmeleri genel müdürlüğü (ÇAYKUR) 210 bin çay üreticisinin çay tarımı yapacağı 2021 yılı yaş çay kampanyasının 17 Mayıs 2021 tarihinde başlayacağını açıkladı. ÇAYKUR ÇAY KAMPANYASI TARİHİNİ AÇIKLADI ÇAYIN FİYATINI..

YAŞ ÇAY KAMPANYASI BAŞLIYOR ÇAYIN FİYATI AÇIKLANMADI
Son Güncelleme: Whatsapp

Çay işletmeleri genel müdürlüğü (ÇAYKUR) 210 bin çay üreticisinin çay tarımı yapacağı 2021 yılı yaş çay kampanyasının 17 Mayıs 2021 tarihinde başlayacağını açıkladı.

ÇAYKUR ÇAY KAMPANYASI TARİHİNİ AÇIKLADI ÇAYIN FİYATINI AÇIKLAMADI

Gençağa KARAFAZLI -Hüseyin ALTUN -KUZEYTV

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) 210 bin çay üreticisinin çay tarımı yapacağı 2021 yılı yaş çay kampanyasının 17 Mayıs 2021 tarihinde başlayacağını açıkladı. Mayıs ayı çay kampanyasına sayılı günler kalmasına rağmen yaş çay fiyatının kaç para olacağının açılanmaması tepkilere neden oluyor.

Çay Üreticileri İnisiyatifi temsilcisi Recep Memişoğlu, devletin daha kampanyayı açmadan 210 bin çay üreticisinin çayına kota uygulayacağını açıklamış olması bu yıl çay üreticisinin de mağduriyet yaşayacağını gösterdiğini belirtti.

ÜRETİCİ ÇAYINI TOPLAYIP SATACAK ANCAK KAÇA SATTIĞINI BİLMEYECEK

“Ekonomik kriz aldı başını gidiyor. Devletin kasasını boşattılar, ‘müflis esnaf’ gibi yediler, yedirdiler. Şimdi de, corona günlerinde vatandaşa, ‘eksiğimiz, hatamız varsa bizi affedin’ diyorlar” sözleriyle iktidarı eleştiren Memişoğlu, “Kendi derdinize o kadar düştünüz ki, yarın vatandaş/köylü/ çiftçi tarlaya inecek, çay toplayacak ama toplayacağı mahsulü kaça verdiğini bilemeyecek. Böyle bir şey olabilir mi? Sizin iktidarınızda her şey olabilir. Halkı öyle olmaz dediğimiz gelişmelere alıştırdınız ki, vatandaş bile yadırgamamaya başladı” ifadelerini kullandı.

Gübre fiyatı başta olmak üzere girdilerin yüzde otuzların üzerinde arttığını, günlük yevmiyenin 300 lirayı geçtiğini, vatandaşın hissettiği enflasyon oranının yüzde 40’lara vurduğunu söyleyen Memişoğlu, böyle bir ortamda yaş çay üreticisinin de beklentisinin haliyle yüksek olacağını ifade etti.

“YAŞ ÇAY KİLOSU 4,5 LİRA OLMALIDIR”

Geçen yıl yaş çayın fiyatının 3 lira 27 kuruş olduğunu hatırlatan Memişoğlu, “Yaş çay üreticisi ürününe bu yıl en az yüzde 30 zam beklemektedir. Yüzde30 üzerinden gidersek, yaş çaya verilmesi gereken zam takriben 1 liraya denk düşmektedir. Yani taban fiyat 4 lira 30 kuruş olmalıdır. Yıllarca destekleme ödemelerine zam yapılmadı. Geçen yıl da kilogram başına 13 kuruştu. Yüzde 30’da desteklemeye zam yapılmasını talep etmekteyiz. Böylece totalde destekleme ile birlikte bu yıl yaş çaya verilmesi gereken fiyat en az 4,5 lira olmalıdır” dedi.

Açıklamalarına şu sözlerle devam eden Memişoğlu, üreticilerin taleplerini sıraladı:

“Devlet bu yıl Mayıs ayı için kotayı, dönüme 600 kg olarak açıklamıştır. Önemli olan rakamların açıklanması değildir. Üreticinin elinden zamanında ve gerektiği gibi ürününü almaktır. Hiçbir dönem vatandaş kotasını tam olarak ÇAYKUR’a satamamıştır. Nedeni ise, bir sürgün alım süresini 5 haftaya uzatılmasıdır. Bu durumda çayını satamayan üretici özel sektör kapısına mahkûm edilmekte ve çayını Devletin verdiği fiyatın altında özele satmak zorunda kalmıştır.

Yaş çay üreticisinin acil talepleri vardır;

1- Yaş çay taban fiyatı özel sektörü de bağlamalıdır. Taban fiyatın altında alım yapamamalıdır.

2- Taban fiyat 4 lira 30 kuruş olmalıdır. Destekleme ödemesi de en az 20 kuruş yapılmalıdır.

3- Kota ve kontenjan kaldırılmalı, üretici çayını zamanında alıcıya satabilmelidir.

Yaş çay üreticisinin tüm bu taleplerinin karşılanması, acilen yerine getirilmesi gerekmektedir. Çay üreticileri olarak, iktidarı uyarıyor ve ikaz ediyoruz. Tüm üreticimize de bol hasat ve sağlıklı günler diyoruz.”

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.