YEŞİL SOL PARTİ “YAYLALAR YAĞMALANACAK YABANCILARA PEŞKEŞ ÇEKİLECEK” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

YEŞİL SOL PARTİ “YAYLALAR YAĞMALANACAK YABANCILARA PEŞKEŞ ÇEKİLECEK”

Bu haber 01 Şubat 2021 - 16:56 'de eklendi ve kez görüntülendi.
YEŞİL SOL PARTİ “YAYLALAR YAĞMALANACAK YABANCILARA PEŞKEŞ ÇEKİLECEK”

Cumhurbaşkanlığının yaylalarla ilgili Kararnamesine Trabzon dan ilk tepki Yeşil Sol Parti il örgütünden geldi.
“YAYLALAR YAĞMALANACAK YABANCILARA PEŞKEŞ ÇEKİLECEK”
Gençağa KARAFAZLI –
29 Ocak 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Trabzon, Amasya ve Bolu’da bulunan 15 yaylanın ‘’statüsü’ ’kaldırıldığı açıklanmıştı.
Cumhurbaşkanlığının kararnamesine tepki Trabzon Yeşil Sol Parti il Örgütünden geldi. İl örgütü adına yazılı bir açıklama yapan Av. Ömer Faruk Altuntaş, yaylaların yabancı sermayeye peşkeş çekileceği ve yaylaların betonlaşacağını belirttiği açıklamasında şu görüşlere yer verdi.
“BU KARARI ANLAMIYOR YANLIŞ BULUYORUZ”
Daha önce yayla statüsünde olan bu alanların, yayla statüsünden çıkarılmasından büyük endişe duyuyoruz. Yeşil Sol Parti olarak bu kararı anlamıyoruz ve yanlış buluyoruz. Trabzon ili sınırları içerisinde yer alan ‘’Hıdırnebi Yaylası’’nın da bu karar kapsamında statüsünün değiştirilmesinden büyük üzüntü duyuyoruz. Kararname ile yetkinin sadece Cumhurbaşkanına verilmesi ve gerek Meclis’in, gerekse konuyla ilgili kurum ve kuruluşların devre dışı tutulması ayrıca hatalı olup manidar bulunmuştur.
“YAYLALAR YABANCI SERMAYEYE SATILACAK”
Yaylalarla ilgili olarak alınan bu kararın arkasından maden, enerji şirketlerinin yağması, yaylaların yabancı sermayeye satışı ve betonlaşma gelecektir. Betonlaşma nedeniyle yaylalar bozulurken, iklim değişikliğinin hızlanmasına neden olacaktır. Dereler, ormanlar ve tarım arazilerinin tahribinden sonra, sıranın doğallığını kısmen koruyabilen yaylalara gelmiş olduğu anlaşılıyor. Ekolojik tahribatın önlenmesi gerekirken, bu tür kararlarla ekolojik yıkım hızlanacaktır. Su kaynakları kuruyacaktır. Doğal yaşam, insan yaşamına da zarar verecek şekilde tahrip olacaktır.
“AKP DOĞAL YAŞAMIN KARŞISINDA OLDUĞUNU BİR KEZ DAHA GÖSTERMİŞTİR”
Doğaya bakışı zaten sorunlu olan AKP hükümeti aldığı bu kararla doğal yaşamın karşısında olduğunu bir kez daha göstermiştir. bir Kızılderili atasözü der ki;’’Yeryüzü bize atalarımızdan miras kalmadı, çocuklarımızdan ödünç aldık. ’Yeşil Sol Parti Trabzon İl Örgütü olarak bu özlü sözden hareketle diyoruz ki; çocuklarımız ve yarınlarımız için diğer doğal kaynaklarımıza sahip çıktığımız gibi, yaylalarımıza da sahip çıkacağız. Yurttaşlarımızı, planlanan bu doğa katliam karşısında ortak mücadele vermeye çağırıyoruz. Çünkü yarın çok geç olabilir”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA