1,5 Milyon Yaş Çay Üreticisi Hayal Kırıklığına Uğradı,Yaş Çay Kilogram Başına 17 TL Oldu - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

1,5 Milyon Yaş Çay Üreticisi Hayal Kırıklığına Uğradı,Yaş Çay Kilogram Başına 17 TL Oldu

Bu haber 11 Mayıs 2024 - 18:53 'de eklendi ve kez görüntülendi.
1,5 Milyon Yaş Çay Üreticisi Hayal Kırıklığına Uğradı,Yaş Çay Kilogram Başına 17 TL Oldu

GENÇAĞA KARAFAZLI

Çaykur 4 Mayıs 2024 tarihinde yaş çay kampanyasını açtığını duyurmuş ancak yaş çay fiyatı ile alakalı bir açıklama yapılmamıştı.

Çaykur’un açıklaması sonrası Rize Ticaret Borsası başkanı Mehmet Erdoğan bu durumu fırsata dönüştürerek kendisine ait orçay fabrikasında yaş çayı bürüt 19 TL’den alacağını duyurmuştu. AKP  yandaşı olarak bilinen RTB başkanı Erdoğan’ın bu açıklamasının ardından siyasi partiler ve ziraat odaları Erdoğan’a ” sen devlet misin? sen hükümet misin? 205 bin çay üreticisinin emeğiyle oynamaya hakkın yok” şeklinde tepki göstererek hükümetin bir an önce yaş çay fiyatını açıklaması ve bu fiyatında en az 25 TL olmasını istemişti.

Yaşanan bu gelişmelerin ardın AKP-MHP hükümetinin tarım ve orman bakanlığı sosyal medya sayfasından sessiz sedasız 2024 yılı yaş çay fiyatı açıklandı. Açıklamaya göre 2024 yılı yaş çay alım fiyatı kilogram başına 17 lira, destekleme bedelinin ise 2 lira olarak belirlendiği açıklandı.

İşte o açıklama:

Tarım ve Orman Bakanlığı “2024 yılı yaş çay alım fiyatı kilogram başına 17 lira, üreticilerimize verilen destekleme bedeli ise 2 lira olarak belirlenmiştir. Böylece 2024 yılı yaş çay bedeli olarak üreticilerimizin eline kilogram başına 19 lira geçecektir.” açıklamasını yaptı.

Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, 2024 yılı yaş çay alım fiyatının kilogram başına 17 lira, üreticilere verilen destekleme bedelinin ise 2 lira olarak belirlendiği belirtildi. Açıklamanın devamında “Böylece 2024 yılı yaş çay bedeli olarak üreticilerimizin eline kilogram başına 19 lira geçecektir. Hayırlı olsun” ifadelerine yer verildi.

“RTB BAŞKANI ERDOĞAN ÇAY FİYATINI AÇIKLADI HÜKÜMET ONAYLADI”

Yaş çay üreticileri ve Ziraat odaları yanı sıra siyasi parti temsilcilerinin günlerden beri yaş çay bedelinin en az 25 tl olarak açıklanması çağrısı yaptığı bir süreçte kamuoyunu manipüle eden ve algı oluşturan bir anlamda hükümete yön veren kişi olduğu ortaya çıkan RTB başkanı Mehmet Erdoğan bunca tepki sonrası yaş çayı bürüt 19 TL açıklayarak 205 bin çay üreticisinin tepkisini çekmişti.

205 bin çay üreticisinin tepkilerini görmemezlikten gelen RTB başkanı Mehmet Erdoğan’ın açıkladığı 19 TL fiyatı AKP-MHP hükümetinin de onaylaması 205 bin çay üreticisi ve dolaylı olarak çaydan geçimini sağlayan yaklaşık 1,5 milyon insan adeta hayal karıklığına uğradı.

Sonuç olarak 2024 yılı yaş çay fiyatını devlet yani siyasi iktidarın sorumluları değil Rize Ticaret borsası başkanı belirlemiş oldu. Deyim yerindeyse Mehmet Erdoğan yaş çay fiyatını açıkladı hükümet tastık etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
betnis giriş
betnis
yakabet giriş